Yeniden Doğmak

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yıldırım yeniden doğmak, hayatı yönetmek ve nlpYeniden doğduğunuzu hissettiğiniz anlar, düşünmediğiniz sonuçlara yol açabilir.

İnsan hayatında önemli anlar yaşanır. Yaşanan tecrübeler bir şekilde kişinin zihnine kaydolur ve bir başka zamanda oluşan stratejiler kullanılmaya başlanır.

 

Örneğin yaşadığı bir olayda donup kalan birisi sonraki bir zamanda, yaşadığı tecrübenin nefes alma ile bağlantısı var ise, kekelemeye başlayacaktır. Daha sonra da bunu kullanmaya başladığında kekemeliği kalıcı hale gelebilir. Her soru sorulduğunda kekeleme ortaya çıkacaktır, sorulan sorunun beklenmedik olmasından dolayı. Kekemeliğin aşılması da çok kolay aslında.

 

Ancak bu yazıdaki konumuz bu değil. Yaşanan tecrübeler böyle etkiler gösterirken bazı tecrübeler ise çok farklı sonuçlara yol açacaktır. Her insanın hayatında olan bir sonuç da değildir. Zira böyle durumlar her insanın hayatında yaşanmayabilir..

Yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak elde ettiğim sonuçlar "Yeniden Doğmak" kavramını ortaya çıkardı.

 

Vitra reklamlarında görülen " Yeni Doğmak" sloganının Vitra markasına zarar vereceğini de yazmıştım. Doğmak ve doğum kelimeleri doğrudan ölüm kelimesini çağrıştırmaktadır. Hergün Yeni doğmak, her gece yeni ölmek şeklinde zihinde tamamlanacaktır.

 

Böylece Vitra markası farkında olmadan ölüm ile de bağlantı kuracak ve uzun sürede insanların kendilerini uzaklaştırdığı bir marka olacaktır. Bu uzun dönemli satış istatistiklerde kolaylıkla ggörülebilir. Ancak Vitra yöneticileri bunun farkında olmadığı için sloganı halen kullanmaya devam etmektedir. Bu slogan ne kadar uzun süre kullanılırsa etki o kadar büyük olacaktır.

 

Bu tıpkı Coca Cola'nın Zero Reklamlarında kullandığı "Artık herşey mümkün" sloganının yarattığı sonuçları yaratacaktır. Zero'da orijinal Coca Cola tadının elde edildiğini ifade etmek için "artık" kelimesi zamanı niteleyen bir yapıda kullanılmıştır. Bundan önce böyle değildi ama bundan sonra orijinal tada Zero ile ulaşabilirsiniz. Ancak "artık" kelimesinin ikincil anlamı da bu reklamı izleyenler tarafından algılanacaktır. Yiyecek içecek konusunda "artık" kelimesi yarım kalmışlığı ifade etmektedir. Artık yemek, artık su, artık Zero. Bu ise kişilerin artık birşeyleri istemedikleri için Zero almalarını farkında olmadan etkileyecek ve zero satışları bir türlü beklenen patlamayı yapamayacaktır.

 

Yeniden doğmak kavramına dönersek, gerçekten de yeniden doğmak kavramı ölümle bağlantılı olarak düşünülebilir. Yaşanan tecrübeler içinde ölümle çok net karşılaşılan bir durum yaşanmışsa, farkında olunmayan bir değişim gerçekleşecektir.

 

Bir intihar olayında canlı kalmak, elektrik çarpması, yaşanan trafik kazası, ameliyatlar bunu tetikleyebilir. Bu olaylardan sonra yaşanan koma durumları veya uzun, acılı iyileşme süreçleri kişinin hayatını düşünmediği şekilde etkileyebilir. Yaşanan olay dolayısı ile geçmişte yaşanan olaylar ve o olaylara ait stratejiler tamamen kapanmakta ve kişi yeniden doğmaktadır.

 

Ancak biz doğarken hiçbirşeyin farkında olmadığımız için o dönemdeki acıların da farkında varmazken, bu yeniden doğuşta  kişi herşeyin ve acıların farkına varacak ve yeniden doğmak acılı bir süreç haline dönüşecektir. Kişiler bu süreçteki duyguları farkında olarak yaşayacak ve bunları farkında olarak kaydedecektir. Böylece yeniden doğmak süreci acılı süreç sayılabilir.

Kaydedilen bu acılar ve iyileşme süreci, gelecekte yaşanacak olaylardaki duyguların da etkisizleşmesini sağlayabilir.

 

Aynı şekilde iyileşme sürecinde yanında kim varsa o kişiye olan bağlılık da, düşünüldüğünden çok daha fazla artacaktır. Bu kişi ise genellikle "anne" dir. Anneye olan bağlılık bu süreçte o kadar artacaktır ki, iyileştikten sonra onun yanında olabilmek için herşeyi yapacak, iyileşme sürecinde yanında olan kişiye hayatı boyunca yapışık hale gelecektir.

 

Küçük yaşlarda anneye olan bağlılık, ileri yaşlardaki yeniden doğmak süreçlerinde eşe, ya da kişi yalnız ise, hemşireye bağlılık haline dönüşebilir. Hastanede geçirilen zor günlerden sonra hemşirelerle yapılan evlilikler de buna at örnekler olarak gösterilebilir.

 

Böylece oluşan stratejilerin sonuçları kısaca şu şekilde gözden geçirilebilir.

 

Yeniden doğan kişi için, sonrasında yaşayacağı olaylara ait duyguların önemi kalmayacaktır. Örnek olarak küçük bir yaşta böyle bir olay yaşanmışsa, sonrasında arkadaşlarından ya da flörtlerinden ayrıldığında çok fazla üzülmeyecektir. Derslerde alınan notların, yakın olmayan kayıplar, öğretmenlerin ters davranışlarından kişi kolaylıkla etkilenmeyecektir.

 

Tıpkı Cesur Dünya kitabında acılara alıştırılan küçük çocuklar gibi, kişinin acı eşiği çok yükselmiş olacaktır. Acı eşiğinin yükselmesinden dolayı, yaşanan başkaları için önemli olan duyguları hissedemez hale gelebilir. Bunlara üzülmek gereksiz diyerek yoluna devam edebilir.

 

İyileşme sürecinde yanında olan kişiye artan bağlılık, başka insanlara bağlanmayı engelleyecek ve kendisini bu kişiye bağlı hissedecektir.

 

Daha çok anne bağlılığı olarak görülen bu sonuç, kişinin ileriki yaşlarda bu kişiyi kaybettiğinde, dünyaya daha çok kapanacak ve hareket edemez hale gelecek ya da başka bir konuya bağlılığını sağlayacaktır ki, bu genellikle işe bağlılık olabilir, büyük bir olasılıkla.

 

En önemli sonuç ise kendisi herhangi bir nedenden dolayı hastaneye yattığında, içe kapanış gerçekleşecek ve değişim süreci tamamen duracaktır. Yıllar önce yaşanan olayın etkisi, o anda kendisini göstermeye başlayacak, zihinsel kapaklar açılacak ve geçmişte yaşadığı duygular aynen hissedilecektir.

 

Az insanın yaşadığı bu durum o insanların özel olmasını da sağlayacak, diğer ilişkilerinde bağlılık temelli yapıyı oluşturacak, karşı tarafın en küçük hatasında bağlılık kolaylıkla sona erecektir.  İş ilişkilerinde, sevgi ilişkilerinde, sosyal ilişkilerde ani olarak terketmeler kolaylıkla görülebilir.

 

Yeni bir kavram olan Yeniden Doğmak kavramı bu şekilde açıklanabilir. Sizin bu konuda katkılarınız da önemli.

 

Siz yukarıda bahsedilen şekilde yeniden doğdunuz mu?

 

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

 

TOP