Yeni Asır Röportajı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Son dönemlerde giderek artan bir hızda bir takım kavramlar hayatımıza giriyor. Bu kavramlar bizi geliştiriyor mu? Yoksa engelliyor mu?

Pek belli değil. Kişisel Gelişim de bu kavramlardan birisi. Daha önceleri Toplum Mühendisliği kavramı ortaya atılmıştı. Boylece toplumun şekillendirilebilir bir yapıda olduğu aktarılmaya çalışılıyordu. Kamuoyu oluştırma da Toplum Mühendisliğinin uygulama alanlarından biri. Daha sonra ise Toplum Müteahhitliği kavramı ise Irak’ta uygulanmaya başlandı.Birinci dünya savaşından sonra Osmanlı’nın yıkılması süreci de buna benzemektedir. Gizlice yapılan Sykes-Picot antlaşması da Toplum Müteahhitliğinin ilk sözleşmesi sayılabilir. Bütün bunlar hayatımıza yeni kavramların girdiğini gösteriyor. Bir yeni kavram ise Kişisel Gelişim Müteahhitliği sayılabilir.

- Öncelikle kişisel gelişim müteahhitliği ne demek?

Bu modelde daha doğrusu kişisel gelişimi müteahhit olarak uygulayanlar kendilerini geliştirmeden, oradan buradan topladıkları bilgileri kendi bilgileri imişi gibi aktarmaya çalışırlar. Genellikle Amerika’daki trendy bilgileri copy-paste ederek kitaplarına yazarlar. Ancak daha sonra orijinal kitaplar Türkçe’ye tercüme edildiğinde zor duruma düşerler. İşte ben bu kişilere Kişisel Gelişim Müteahhiti diyorum.

- Her alanın müteahhiti olur mu? Örneğin insan kaynakları müteahhiti gibi...

Geçmiş dönemlerdeki müteahhitlik kavramına baktığımızda inşaat hakkında bilgisi olmadan inşaat yapan kişilerin yaptıkları işlerin depremlerde kolayca yıkıldığını da gördük. Bir yapının sağlamlığı temellerini ve temeller üzerine kurulan kolan ve kiriş sisteminin ve burada kullanılan demir ve betonun kalitesi ile ilgilidir. Bu açıda kişisel gelişim konusunda çalışanların kendilerini geliştirebilmeleri, Türkçe’yi iyi kullanmaları, bilgilerini doğru modelde aktarmaları gereklidir. Bu yapılamıyorsa aktarılan bilgiler aktarılan kişilerde istenen sonucu ortaya çıkarmayacak ve kişiler zaman içinde farkında olmadan bir şey yapamaz hale gelebileceklerdir. Bu anlamda kendi ürettiği bilgiler dışında “dış dil ile bilgi aktaran kişisel gelişimcileri “Kişisel Gelişim Müteahhiti” diyebiliriz

İnsan Kaynakları Müteahhiti de tabii ki olabilir. Bir işletmede çalışanın devir sayısı yüksekse  o işletmede insan kaynakları departmanının işini iyi yapmadığı kolaylıkla söylenebilir. Bu ise işe uygun personel alımının yapılmadığına dair bir delildir. Bu yönetici tipine İnsan Kaynakları Müteahhiti diyebiliriz. Yaptığı görüşmelerde işe uygun özellikleri olan kişileri kolayca anlayabilen aldıkları bilgileri yorumlayabilen ve iş yerinde uzun süre çelışabilecek personeli bulabilen yöneticileri bu tanımın dışında turmak gerekiyor. İnsan kaynakları yönetici olan kişinin kaynak insan olabilecek kadar zengin kaynaklara sahip olması ve işletme ile çalışan arasındaki bağlantının duygulara bağlı olmadan kurulabilmesini sağlamaktır. Görüştüğü kişiden yapılan zengin sorgulamalarla zengin bilgi alabilen ve bunları yorumlayabilen yapı da yukarıdaki özelliklere ilave edilebilir.

- Müteahhitlik kavramı neden kişisel gelişim alanı ile birlikte kullanılıyor? Çok yaygın olan bir dal için mi kişisel gelişim tercih ediliyor?

Bir zamanlar inşaat müteahhitliği çok revaçta idi. Uygun olmayan projelerle  yapılan yapılardan dolayı Büyükşehirlerimiz zor yaşanır hale geldi. Şimdi ise kişisel gelişim modası var. Birçok kişi kendisini geliştiremeden, kaynaklarını zenginleştirmeden kişisel gelişim alanına giriyor ve ne yaptıklarının farkında olmadan “kişisel gelişim müteahhiti" oluyorlar. Bu ise hem yazılı ve hem sözel bilgi aktarımlarındaki yetersizliklerinden dolayı kendilerine olmadığı gibi başkalarına da yararları olmuyor.

- Kişisel gelişim müteahhitliği ile kişisel gelişimin birbirinden ayrıldığı noktalar neler?

Kişisel Gelişim müteahhitleri ile kişisel gelişimin ayrıldığı nokta aktarılan bilgilerden ve bilgi aktarım modellerinden kaynaklanmaktadır. Kişisel gelişim müteahhitleri yukarıda da söylediğim gibi başkalarına ait bilgileri ve hamasi sloganları aktarırlar. Bu bilgiler kendilerine ait değildir.  “Kişisel Kurtuluş savaşınızı başlatın diyerek, hayatı bir savaş alanı haline getirip, Hannibal’in yenilmesine neden olan “ya bir yol bulun, ya bir yol açın” cümlelerini kullanırlar. Benzer şekilde “inner child” kavramını içimizdeki çocuk olarak yanlış şekilde tercüme ederler ve bu kavram daha sonra “içimizdeki trafik canavarına dönüşür “ ve trafik kazalarını biraz daha arttırır.

Kişisel gelişimcinin olması gereken yapısı ise kendi ürettiği kavramsal bilgileri “içeriksiz” modelde aktarıp, bu bilgilerin aktarıldığı kişiler kendi kararları ile bu içerikleri doldurarak harekete geçerler. Biliyorsunuz, "dururken bıraktığımız iz noktadan ibarettir". Hayatımızda yaşadığımız sorunlardan en önemlilerinden biri “hayır” diyememek, diğeri ise hayata tavır koyamamaktır. Bir kişisel gelişimcinin yapması gereken şey gereken bilgileri aktardıktan sonra kişinin neler yapması gerektiğini kişiye bırakmaktır.  Halbuki kişisel gelişim müteahhitleri bu kararları kendileri vermekte ve bilgi aktardıkları kişilerin hayatlarını yönetmeye çalışmaktadır ve tabii ki sonuçlar istendiği gibi olmayacaktır. Mürit Mürşit ilişkisinin kurulduğu her içerik kişinin kendi hayatını yönetmesini engelleyecektir.

- Bir işletmede kişisel gelişim müteahhiti olarak adlandırılabilecek kişiler kimlerdir?

 

- Eğer böyle kişiler varsa kendilerine, iş arkadaşlarına ve şirkete ne gibi katkıları olur?

- Kişisel gelişim müteahhitliği manevi ve maddi olarak ne gibi katkılar sağlar?

Kişisel NLP Semineri
Kaynaklarınızı kullanabilmek, hedeflerinize  ulaşabilmek ve  doğru iletişim kurabilmek ve panik atak, uçak korkusu, deprem korkusu, sınav stresi, gibi korku ve tedirginliklerden de kurtularak yaşadığınız dünyayi yönetebilmek için 0216 464 1727'den randevu almanız yeterli. Toplam 4 saat.         
Zihinsel Detoks  
Beynimizde varolan bilgilerin tecrübelerin farkında olmadan üretilen  stratejilerin sonuçlarının neler olduğunun farkedildiği ve nlp tekniklerinin uygulamalı olarak öğretildiği yoğun bilgi aktarıml kişisel Zihinsel Detoks seminer toplam 12 saat

Seminerlerden görüntüler

Betek Seminer Gönen ÖSS OKS Semineri  YTÜ Semineri  Bursa ÖSS semineri   Alırım anahtarı sloganı iki can daha aldı diyor cengiz eren

Tempo NLP Haberleri

Tempo dergisi içinde yayınlanan NLP Haberlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.
    

N L P Braingineering
 Adres: Gülbahar Sok. No 10 Demirkaya Apt. D:1 Kozyatağı
İstanbul / Türkiye
  Tel: 90- 216 464 1727  
Mobil: 536 641 0008
 Fax: 90- 216 410 35 63

Updated By Cengiz Eren
    
Milliyet Cumartesi  Yazıları

Milliyet Cumartesi eklerinde 2002-2007 arasında yazılan NLP Hayatınızı Siz yönetin köşelerinden bazıları. Yazılar yakında kitap olarak yayınlanacaktır

 

TOP