NLP ve Yaşam Koçu Yaşam Koçluğu

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yaşam Koçu Yaşam Koçluğu Cengiz ErenNLP ve Yaşam Koçluğu

Son zamanlarda çokça duyduğumuz isimlerden biri “Yaşam” Koçluğu” ve “Yaşam Koçu”. Kelime anlamı olarak “Coaching” kelimesinden geliyor. Coaching ise bindirilip bir yere götürülmeyi de ifade ediyor. Amerika'da otobüsler ve trenlerde bunu görebilirsiniz.

Yaşam Koçu'da doğru sorular sorarak kişiyi engelleyen nedenleri bulmaya çalışıp, bu engeller kalktığında kişinin istediği sonuca ulaşmasını sağlamaya çalışacaktır. Yaşam Koçu olan kişilerin özgeçmişine bakıldığında NLP eğitimi aldıklarını görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

NLP eğitimlerinde öğrenilebilen dil, dilin semantik yapısı iletişimde önemli kolaylıklar sağlayabilir. Aynı zamanda benzeşim ve yöneltimi kullanmak da iletişimi biraz daha kolaylaştıracaktır. Doğru yapılanmış sorular sormak da NLP'nin önemli noktalarından biridir.

Doğru Yapılanmış NLP Soruları

Ne istiyorsunuz?

Neden istiyorsunuz?

Bu sonuca ulaştığınızda beş duyu ile neler algılayacak ve neler hissedeceksiniz?

Bu sonuca ulaşamadığınızda beş duyu ile neler algılayacak ve neler hissedeceksiniz?

Bu sonuca ulaşmanızı engelleyen neler var?

İstediğin sonuca ulaştığınızda çevren ve hayatın nasıl etkilenecek?

Bu sonuca ulaşamadığınızda çevren ve hayatınızı nasıl etkilenecek?

Sizii engelleyen ve sınırlayan inançlarınız neler?

Bu ve benzeri sorularla kişinin engellerinin neler olduğunu farketmesini sağlamak ve bunların ortadan kaldırılmasına çalışmak, bir sonuç elde edilmesini sağlayabilir.

Ancak çoğu yaşam koçu kendi inançlarını, başarıya olan bakış ve ihtiyaçlarını önde tuttuğu için koçluk yaptığı kişiyi ya da öğrenciyi nasıl etkilediğini fark edememektedir.

Ayrıca kişinin yaşadığı tecrübelerin sonuçlarının neler olduğu ve nasıl stratejiler ortaya çıkardığı üzerinde düşünmemek, oluşan stratejilerin kullanılmaya devam etmesini sağlayacaktır. Böylece bir içerikte sonuç alınsa bile, başka içeriklerde kişi varolan stratejilerini kullanmaya devam edecektir.

Bu yüzden yaşam koçlarının zhinsel süreçlerinin nasıl olduğuna dikkatli olarak bakmak ve incelemek önemli sayılabilir. Kendi yaşadıkları tecrübeler ve stratejileri farkında olmadan danışanına aktarılabilir ki, bu da mürit mürşit ilişkisi doğurabilir.

Yaşam Koçu ve  Zihinsel Süreçleri

Anlaşılması gereken en önemli nokta yaşam koçlarının zihinlerinin temiz olması, yaşadıkları tecrübelerin etkilerinden kurtulmuş olmaları, insanı sevmesi, başarı yerine istenen sonucu organize etmeye çalışması ve kendisi için birşeyler yapabiliyor olmalarını anlamak önemli. Bunun için de ne önemli kaynak yaşam koçlarının yazdıkları veya söyledikleri olacaktır.

NLP Tekniklerinin ve NLP bilgilerinin bütünüyle öğrenilmesi ve Zihinsel Detoks programı ile bağlantları kurabilir olmaları onların ve onların olduğu kadar danışanlarına da yarar sağlayacaktır.

Eksik ve yetersiz bilgiler hem yaşam koçlarının ,hem de yaşam koçlarının danışanlarının hayatlarını etkileyecektir.

Cengiz Eren 

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler:

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

TOP