Fences Denzel Washington Viola Davis

 

Zihinlerdeki sınırları anlatan bir film. Yine siyahiler, yine ayrımcılık.

.Anne, baba çocuklar, arkadaş ve aile içi iletişim. Denzel Washington ve Viola Davis'in rolleri paylaştığı film o dönemde yaşanan duyguları çok güzel anlatıyor. 

Kabiliyetli sporcu baba ancak zenci olduğundan takıma seçilemiyor. Bu yüzden çöp kamyonunda çöp toplayıcı olarak çalışan baba, oğluna beyazların kendisine davrandığı gibi davranıyor. Aynı şekilde aşık olduğu kadına da.

Zihinlerdeki sınırlar ve bahçedeki tamamlanmayan çit, istediğini yapmasına izin verilmeyen çocuk. Aile ilişkilerinin karmaşıklığı, arkadaşlık, aşk, sevgi ve ilişkiler ekrandan seyirciye yansıyor. Özellikle Viola Davis seyredenleri etkiliyor, derinliğine. Bu yüzden Viola Davis en iyi kadın oyuncu Oscar'ını alabilir.

Filmde Denzel Washington çok konuşuyor. Anne ve çocuklar sessiz.  Sevgisini anlattığı sahnelerin iyi takip edilmesi gerek. Daha sonra eşinin kendisine yetmediğine dair mesajları aktarırken yine çok konuşuyor.  Daha önceleri savaş ve asker rollerinde gördüğümüz Denzel Washington için güzel bir deneme. 

Eş ise eşi ve çocukları için saçını süpürge ederken, hem bir başkaldırı ve hem de bir kabulleniş yaşıyor. Oğul ise kendisini engelleyen babanın istemediği bir şeyi gerçekleştiriyor. Biraz küskün ve ağlamaklı. 

Kendi zihinlerimizde yaratılan sınırların ifade edildiği Fences, güzel bir film. Değişimin istenmeden nasıl gerçekleştiğini ve siyahi insanlara uygulanan ayrımcılığın hayatları nasıl etkilediğini gösteriyor. Ben filmi beğendim. En iyi erkek ve en iyi kadın dalında Oscar alabilmek için önemli bir şansları var.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

 

 

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ALAKALI YAZILAR
Lion Oscar adayı bir film

  Hollywood büyük bir senaryo sıkıntısı çekiyor. Academy ödüllerindeki filmlere bakıldığında çoğu geçmişte yaşanan...

Jackie Natalie Portman

Tarihi bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie filmi, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla...

Jackie Natalie Portman

Bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla ilişkileri çok...

La La Land Aşıklar Şehri

  Aşıklar Şehri bir Los Angeles şehrinde geçen ve yarım kalan aşk hikayesi. Müzikli bir başlangıç, farklı insanların...

Hacksaw Ridge

  Mel Gibson'un yönetmenliğinde hazırlanan film yine belgesel niteliğinde olan savaş filmlerinden. Kendisinin başarısız olarak...

Manchester By Sea

  Küçükşehir insanının hayatını çok güzel şekilde aktarıyor, Machester by the Sea. Konuşması az, duygusu fazla olarak...

Moonligth

  Son dönemde seyrettiğim önemli filmlerden. İyi bir kast, iyi bir bir senaryo ve iyi oyuncularla kurgulanan bir film...

Hidden Figures Gizli Sayılar

  1960'lı yıllar. Ruslar ve Amerika'lılar arasında uzay savaşı bütün hızı ile devam ediyor. Yuri Gagarin'in uzaya...

TOP