Arrival

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Arrival FilmNeden 11?

Neden geldiler? Dünyanın 11 yerine inen uzay gemileri dünyada korku ve heyecan yaratıyor. Herkes neden geldiklerini sorguluyor. Ancak film sonunda ortaya çıkan sonuç bu defa farklı. Neden 11 yer sorgulanıyor ama  11 sayısı ise sorgulanmıyor. Neden 11??


Benzer filmlerde gelen uzay gemileri dünyayı yoketmeye, madanlerini veya magma enerjisini çalmaya gelirdi. Hep bir mesih beklentisi de olurdu. Biri gelip dünyayı kurtarırdı. Matrix filmindeki NEO'dan başlayarak bir çok isim sayabiliriz. Sorun çok tabii olarak yine Amerika'da çözülüyor.

Bu kez savaş dışında iletişim kurmaya çalışılıyor. Linguist bir öğretim görevlisi ise, burada seçilen kişi. Bu kişi dile hakim olduğu kadar bir takım hayaller veya hatıralar görüyor.  Duru görü özelliğine sahip olduğunu ise daha sonra anlayacağız. Geleceği görmek.

Sınırlanmış Zihinler

Amy Adams'ın başrolünü oynadığı film iletişimde ne kadar sınırlı olduğumuzu ve yanlış kullanılan kelimeler ve anlamlarının açtığı sonuçlar ilginç. Sorunu silahla ve savaş ile çözmek isteyen askeri kesim ve politikacıların bağnazlıklarını da seyirciye iletiyor. İletişim konusunda verdiği mesajlar bu anlamda güzel. Filmi görenler bu iletişim modelinin hayatta çok kullanıldığını, herkesin birbirini yanlış anlayabileceğini göstermesi açısından anlamlı. 

Sonunda anlaşılan ise çok farklı bir sonuç. 

Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker'in rolleri paylaştığı film görsel efektleri ve ilginç bir yazı modeli ile de ilginç. Amy Adams oynadığı  rol ile çok sayıda aday olduğu Oscar'ı alabilir. Ama rakip olarak karşısında Jackie filminde başrol oynayan Natalie Portman var.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

 

TOP