Moonligth

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Moonligth filmSon dönemde seyrettiğim önemli filmlerden. İyi bir kast, iyi bir bir senaryo ve iyi oyuncularla kurgulanan bir film Moonligth. Yine siyahi insanların yaşadıklarını anlatıyor.


Bir çocuğun evde, okulda ve sosyal hayatta yaşadığı olaylarının etkilerini ağır ve etkili mesajlar vererek anlatıyor. Okulda uygulanan (bully) kabadayılık, gösterilen şiddet, aile ilişkileri içindeki kargaşa, iyi niyetli uyuşturucu satıcısı, uyuşturucu kullanan anne. Bu şartlarda büyüyen Moonligth'ın kafası karışıyor. Anneden alamadığı sevgiyi başkalarında bulmaya çalışıyor. Ay ışığı altında yaşanan küçük bir deneyim daha sonra hayatını düşünülmedik şekilde etkileyecektir..

Little (Charon), Moonligth ve Black bölümlerinden oluşan Moonligth. bir çocuğun hayatındaki dönemleri gözler önüne seriyor ve Çocuklukta yaşanan olayların geşecekte bir yerde insanı nasıl etkileyeceğini net olarak gösteriyor.

Zihinsel detoks programlarında anlattığımız bilgilerin ve kullanılan stratejilerin nasıl oluştuğuna dair güzel bir örnek. 

İn Moonligth Black Boys Look Blue

Tarell Alvin McCraney'in yazdığı In Moonligth Black Boys Look Blue adlı eserinden yönetmen Barry Jenkins tarafından uyarlanan filmde herbölümde ayrı bir kişi oynadığı için yardımcı oyuncu kategorisinde ödül alma imkanı mevcut. Uyuşturucu bağımlısı anne rolünü oynayan Jannelle Monae ise Oscar'a en yakın adaylardan biri olduğu söylenebilir.

Baba olmadığı için hissedilemeyen güven, annenin vermediği sevgi ve okulda yaşananlar bu filmde olduğu gibi herkesin hayatını etkilemekte.  Babanın ezmesi, annenin aşırı sevgi vermesi ve öğretmen ve okulda sonuçları daha sonra ortaya çıkacak ve kişi bu stratejileri farkında olmadan kullanacaktır. Filmi her anne ve babanın seyretmesi yararlı olabilir.  Zihinsel karışıklık yaşayan kişilere de yararlı olabilir.

Oscar alma şansına sahip önemli filmlerden. 

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

 

 

ALAKALI YAZILAR
The Tale Film Öykü (yaşanmış)

The Tale – Öykü İnsan hayatında yaşananlar ve sonrasında algılananlar yıllar içinde değişir mi? İlkokulun Merdivenleri İlkokula...

Jackie Natalie Portman

Tarihi bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie filmi, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla...

Jackie Natalie Portman

NLP Teknikleri ile Film Yorumu Bugüne kadar kimin yaptığı kapalı kalan ve üzerinde sayısız komplo teorilerinin...

Silence Martin Scorsese's film

Astım hastası olmasından dolayı oyun oynamayan bu yüzden daha çok sinemeya götürülen Martin Scorsese, Amerikan sinema...

Manchester By Sea

Küçükşehir insanının hayatını çok güzel şekilde aktarıyor, Machester by the Sea. Konuşması az, duygusu fazla olarak...

Arrival

Neden 11? Neden geldiler? Dünyanın 11 yerine inen uzay gemileri dünyada korku ve heyecan yaratıyor. Herkes neden...

Hidden Figures Gizli Sayılar

Uzay Savaşları 1960'lı yıllar. Ruslar ve Amerika'lılar arasında uzay savaşı bütün hızı ile devam ediyor. Yuri...

TOP