Moonligth

 

Son dönemde seyrettiğim önemli filmlerden. İyi bir kast, iyi bir bir senaryo ve iyi oyuncularla kurgulanan bir film Moonligth. Yine siyahi insanların yaşadıklarını anlatıyor.

Bir çocuğun evde, okulda ve sosyal hayatta yaşadığı olaylarının etkilerini ağır ve etkili mesajlar vererek anlatıyor. Okulda uygulanan (bully) kabadayılık, gösterilen şiddet, aile ilişkileri içindeki kargaşa, iyi niyetli uyuşturucu satıcısı, uyuşturucu kullanan anne. Bu şartlarda büyüyen Moonligth'ın kafası karışıyor. Anneden alamadığı sevgiyi başkalarında bulmaya çalışıyor. Ay ışığı altında yaşanan küçük bir deneyim daha sonra hayatını düşünülmedik şekilde etkileyecektir..

Little (Charon), Moonligth ve Black bölümlerinden oluşan Moonligth. bir çocuğun hayatındaki dönemleri gözler önüne seriyor ve Çocuklukta yaşanan olayların geşecekte bir yerde insanı nasıl etkileyeceğini net olarak gösteriyor.

Zihinsel detoks programlarında anlattığımız bilgilerin ve kullanılan stratejilerin nasıl oluştuğuna dair güzel bir örnek. 

Tarell Alvin McCraney'in yazdığı In Moonligth Black Boys Look Blue adlı eserinden yönetmen Barry Jenkins tarafından uyarlanan filmde her bölümde ayrı bir kişi oynadığı için yardımcı oyuncu kategorisinde ödül alma imkanı mevcut. Uyuşturucu bağımlısı anne rolünü oynayan Jannelle Monae ise Oscar'a en yakın adaylardan biri olduğu söylenebilir.

Baba olmadığı için hissedilemeyen güven, annenin vermediği sevgi ve okulda yaşananlar bu filmde olduğu gibi herkesin hayatını etkilemekte.  Babanın ezmesi, annenin aşırı sevgi vermesi ve öğretmen ve okulda sonuçları daha sonra ortaya çıkacak ve kişi bu stratejileri farkında olmadan kullanacaktır. Filmi her anne ve babanın seyretmesi yararlı olabilir.  Zihinsel karışıklık yaşayan kişilere de yararlı olabilir.

Oscar alma şansına sahip önemli filmlerden. 

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ALAKALI YAZILAR
Lion Oscar adayı bir film

  Hollywood büyük bir senaryo sıkıntısı çekiyor. Academy ödüllerindeki filmlere bakıldığında çoğu geçmişte yaşanan...

Jackie Natalie Portman

Tarihi bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie filmi, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla...

Jackie Natalie Portman

Bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla ilişkileri çok...

La La Land Aşıklar Şehri

  Aşıklar Şehri bir Los Angeles şehrinde geçen ve yarım kalan aşk hikayesi. Müzikli bir başlangıç, farklı insanların...

Hacksaw Ridge

  Mel Gibson'un yönetmenliğinde hazırlanan film yine belgesel niteliğinde olan savaş filmlerinden. Kendisinin başarısız olarak...

Manchester By Sea

  Küçükşehir insanının hayatını çok güzel şekilde aktarıyor, Machester by the Sea. Konuşması az, duygusu fazla olarak...

Hidden Figures Gizli Sayılar

  1960'lı yıllar. Ruslar ve Amerika'lılar arasında uzay savaşı bütün hızı ile devam ediyor. Yuri Gagarin'in uzaya...

TOP