Hidden Figures Gizli Sayılar

 

1960'lı yıllar. Ruslar ve Amerika'lılar arasında uzay savaşı bütün hızı ile devam ediyor. Yuri Gagarin'in uzaya gönderilmesinden sonra Amerika'lıların geri kalması ve John Kennedy'nin meşhur konuşması. Özgürlüğü uzaya taşıyabilmek. Siyahi insanlara yapılan ayrımcılık, tuvaletlerin bile ayrı olması, insanların kendilerini "colored" insanlardanuzak tutması, ayrı odalarda barındırılması gibi süreçler çok, Türk insanının anlayabileceği sonuçlar değil.

Film bu sürecin arka planının anlatırken, dikkatini siyahi çalışan kadınlara yöneltmiş. Özgürlüğü uzaya taşımak isterken, siyahilerin özgür olamaması ve yapılan ayrımcılık güzel şekilde aktarılmış. Colored tuvaletler ve kahve makineleri ve ayrı odalarda çalıştırılmaları anlatılırken 3 siyahi kadının başkaldırışını ve yaptıklarını izlememizi sağlıyor, Hidden Figures.

Bilgisayar öncesi dönemde hesaplamaların siyahi insanlar ve hesap makineleri ile yapılması, gizli bilgilerin onlarla paylaşılmaması, geçmiş bir dönemi anlamamızı sağlıyor.  Uzay yarışında ne olduğu bilinemez bir yolculuğun heyecanı da. Bu süreç Amerika'nın dünya liderliği açısından önemli. Aya seyahat ile başlayan bu süreç İkiz kulelerin yıkılması ile sona erdi. Ancak Trump yönetiminin geçmişe dönme isteği "Make America Great Again" sloganında belirleniyor..

IBM'in kartlı mainframe bilgisayarlarını görmek, Fortran bilgisayar dili, uzay kapsülü imalat süreçlerini izlemek ilginç. Araya birkaç küçük duygusal hikaye de sıkıştırılmış durumda. Gerçek hayatta yaşanan olayları aktaran filmin oyuncular Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons. Yonetmen koltuğunda ise Theodore Melfi oturuyor.

Bu Oscar'da çok sayıda siyahi oyuncunun oynadığı filmler, beyaz Oscar'a karşı duyulan tepkilerden olsa gerektir.

Cengiz Eren

https://www.erenlp.com

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ALAKALI YAZILAR
Cengiz Eren ile NLP Sohbetleri

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllülerinde yapılan NLP sohbetleri ile ilgili video Kaydı. Seyretmeniz yararlı...

NLP Sohbetleri 2 Video

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllüevinde, her ayın son çarşambası yapılan Cengiz Eren'in bilgi aktardığı NLP...

NLP Sohbetleri video kaydı

Uzun yıllardır Fenerbahçe Gönüllülerinde sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde NLP Sohbetleri adı ile seminerler...

Lion Oscar adayı bir film

  Hollywood büyük bir senaryo sıkıntısı çekiyor. Academy ödüllerindeki filmlere bakıldığında çoğu geçmişte yaşanan...

Jackie Natalie Portman

Tarihi bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie filmi, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla...

Jackie Natalie Portman

Bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla ilişkileri çok...

La La Land Aşıklar Şehri

  Aşıklar Şehri bir Los Angeles şehrinde geçen ve yarım kalan aşk hikayesi. Müzikli bir başlangıç, farklı insanların...

TOP