Hidden Figures Gizli Sayılar

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Uzay Savaşları

1960'lı yıllar. Ruslar ve Amerika'lılar arasında uzay savaşı bütün hızı ile devam ediyor. Yuri Gagarin'in uzaya gönderilmesinden sonra Amerika'lıların geri kalması ve John Kennedy'nin meşhur konuşması. Özgürlüğü uzaya taşıyabilmek. Siyahi insanlara yapılan ayrımcılık, tuvaletlerin bile ayrı olması, insanların kendilerini "colored" insanlardanuzak tutması, ayrı odalarda barındırılması gibi süreçler çok, Türk insanının anlayabileceği sonuçlar değil.

Film bu sürecin arka planının anlatırken, dikkatini siyahi çalışan kadınlara yöneltmiş. Özgürlüğü uzaya taşımak isterken, siyahilerin özgür olamaması ve yapılan ayrımcılık güzel şekilde aktarılmış. Colored tuvaletler ve kahve makineleri ve ayrı odalarda çalıştırılmaları anlatılırken 3 siyahi kadının başkaldırışını ve yaptıklarını izlememizi sağlıyor, Hidden Figures.

Bilgisayar ve Fortran dili

Bilgisayar öncesi dönemde hesaplamaların siyahi insanlar ve hesap makineleri ile yapılması, gizli bilgilerin onlarla paylaşılmaması, geçmiş bir dönemi anlamamızı sağlıyor.  Uzay yarışında ne olduğu bilinemez bir yolculuğun heyecanı da. Bu süreç Amerika'nın dünya liderliği açısından önemli. Aya seyahat ile başlayan bu süreç İkiz kulelerin yıkılması ile sona erdi. Ancak Trump yönetiminin geçmişe dönme isteği "Make America Great Again" sloganında belirleniyor..

IBM'in kartlı mainframe bilgisayarlarını görmek, Fortran bilgisayar dili, uzay kapsülü imalat süreçlerini izlemek ilginç. Araya birkaç küçük duygusal hikaye de sıkıştırılmış durumda. Gerçek hayatta yaşanan olayları aktaran filmin oyuncular Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons. Yonetmen koltuğunda ise Theodore Melfi oturuyor.

Bu Oscar'da çok sayıda siyahi oyuncunun oynadığı filmler, geçen yıllardaki beyaz Oscar'a karşı duyulan tepkilerden olsa gerektir.

Cengiz Eren

https://www.erenlp.com

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

 

 

TOP