Hidden Figures Gizli Sayılar

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Uzay Savaşları

1960'lı yıllar. Ruslar ve Amerika'lılar arasında uzay savaşı bütün hızı ile devam ediyor. Yuri Gagarin'in uzaya gönderilmesinden sonra Amerika'lıların geri kalması ve John Kennedy'nin meşhur konuşması. Özgürlüğü uzaya taşıyabilmek. Siyahi insanlara yapılan ayrımcılık, tuvaletlerin bile ayrı olması, insanların kendilerini "colored" insanlardanuzak tutması, ayrı odalarda barındırılması gibi süreçler çok, Türk insanının anlayabileceği sonuçlar değil.

Film bu sürecin arka planının anlatırken, dikkatini siyahi çalışan kadınlara yöneltmiş. Özgürlüğü uzaya taşımak isterken, siyahilerin özgür olamaması ve yapılan ayrımcılık güzel şekilde aktarılmış. Colored tuvaletler ve kahve makineleri ve ayrı odalarda çalıştırılmaları anlatılırken 3 siyahi kadının başkaldırışını ve yaptıklarını izlememizi sağlıyor, Hidden Figures.

Bilgisayar ve Fortran dili

Bilgisayar öncesi dönemde hesaplamaların siyahi insanlar ve hesap makineleri ile yapılması, gizli bilgilerin onlarla paylaşılmaması, geçmiş bir dönemi anlamamızı sağlıyor.  Uzay yarışında ne olduğu bilinemez bir yolculuğun heyecanı da. Bu süreç Amerika'nın dünya liderliği açısından önemli. Aya seyahat ile başlayan bu süreç İkiz kulelerin yıkılması ile sona erdi. Ancak Trump yönetiminin geçmişe dönme isteği "Make America Great Again" sloganında belirleniyor..

IBM'in kartlı mainframe bilgisayarlarını görmek, Fortran bilgisayar dili, uzay kapsülü imalat süreçlerini izlemek ilginç. Araya birkaç küçük duygusal hikaye de sıkıştırılmış durumda. Gerçek hayatta yaşanan olayları aktaran filmin oyuncular Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons. Yonetmen koltuğunda ise Theodore Melfi oturuyor.

Bu Oscar'da çok sayıda siyahi oyuncunun oynadığı filmler, geçen yıllardaki beyaz Oscar'a karşı duyulan tepkilerden olsa gerektir.

Cengiz Eren

https://www.erenlp.com

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

 

 

ALAKALI YAZILAR
The Tale Film Öykü (yaşanmış)

The Tale – Öykü İnsan hayatında yaşananlar ve sonrasında algılananlar yıllar içinde değişir mi? İlkokulun Merdivenleri İlkokula...

Lion Oscar adayı bir film

Hollywood büyük bir senaryo sıkıntısı çekiyor. Academy ödüllerindeki filmlere bakıldığında çoğu geçmişte yaşanan...

Jackie Natalie Portman

Tarihi bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie filmi, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla...

Jackie Natalie Portman

NLP Teknikleri ile Film Yorumu Bugüne kadar kimin yaptığı kapalı kalan ve üzerinde sayısız komplo teorilerinin...

Silence Martin Scorsese's film

Astım hastası olmasından dolayı oyun oynamayan bu yüzden daha çok sinemeya götürülen Martin Scorsese, Amerikan sinema...

Hacksaw Ridge

Mel Gibson'un yönetmenliğinde hazırlanan film yine belgesel niteliğinde olan savaş filmlerinden. Kendisinin başarısız olarak...

Manchester By Sea

Küçükşehir insanının hayatını çok güzel şekilde aktarıyor, Machester by the Sea. Konuşması az, duygusu fazla olarak...

TOP