Big Short Büyük Açık Oscar adayı bir film

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Big Short Büyük Açık Oscar adayı bir filmAmerika'daki gayrimenkul balonunun patlaması ile ortaya dünyayı etkileyen bir kriz çıkmıştı. Bu krizde çok sayıda insan evini kaybetmiş, borçlarını ödemek zorunda kalmışlardı. Lehman Brothers'ın iflası ile sonuçlanan dönemden sonra, Amerikan devleti Lehman Brothers'ın batışından sonra finansal kuruluşları kurtarmış ama insanların maddi kayıpları için hiç bir şey yapmamıştı.


 

Big Short filmi, hem bu finansal balonun oluşmasını ve hem de bunun patlamasını anlatıyor. Sistemin nasıl oluştuğunu ve fonların tekrar tekrar fonlanarak büyütüldüğünü filmde net olarak gösteriyor. Bir başka kesim ise bu finansal balonun patlayacağını düşündüğü için ters yatırım yaparak, ortaya çıkacak batıştan para kazanmaya çalışıyorlar. Bu kişilerin özellikleri ise, herhangi bir korku duymadan bu riske girebilmeleri ve patlamayı heyecanla beklemeleri. Finansal sistemi, insanların nasıl ikna edildiğini ve daha sonra da nasıl çaresiz bırakıldıklarını anlamak için filmi seyretmek iyi olabilir.

Filmde anlatılmayan ama etkisinin çok olduğunu düşündüğüm önemli bir nokta var. 11 Eylül 2001'de yıkılan 2 kuleden yayılan tozlar insanların zihnine kapladığı için, karar alma süreçlerinde önemli bir etki yarattı. Böylece insanlar çok düşünmeden karar almaya başladılar. Zira yaşanan olay kişisel geleceklerinin de alacakaranlığa girmesini sağladı. Böylece insanlar 150.000 dolarlık evlere iki katı, üç katı kadar kredilerle sahip olmaya çalıştılar. Sonrasında krediler ödenemedi ve yaklaşık 6 milyon civarında insan evinden oldu. Krizle işlerini kaybedenleri düşünürsek,bu rakamın çok daha büyük olduğunu söyleyebilir. Ama sermaye büyümeye devam etmeliydi.

Christian Bale, Steve Carrel, Ryan Gosling, Brad Pitt'in başrollerinde oynadığı film Oscar'a aday. Yönetmen Adam McKay Bu filmle de Hollywood yine geçmişini temizlemeye çalışıyor.

Zira 11 Eylül'den sonra insanlar şehirlerden uzaklaşmak için evlerini satıp sakin ve sessiz alanlara yönelmeye başladığında, beldelerdeki yalnız evlerde yaşayanların öldürüldüğü çok sayıda korku filmi çevirerek, insanların şehirlere dönüşünü sağlamaya, ya da şehirlerden uzaklaşmasını engellemeye çalışmıştı.

Bir dönem İstanbul'un nüfusunun çok arttığı ve gelenlerin izinle gelmesi gerektiği kamuoyunda konuşulurken, “ Hadi gelin Köyümüze geri dönelim” şarkısını bestelemişti.

Big Short filmi de Akademinin en iyi film ödülüne aday gösterdiği geçmişi temizlemek istediği filmlerinden biri.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

 

 

TOP