Trumbo oscar adayı bir film

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Trumbo Oscar AdayıDönem soğuk savaş günleri. McCarthy dönemi. Cadı avı yapıldığı dönemler. Çok sayıda insanın hayatının ve geleceğinin karardığı, işini kaybettiği, hapse atıldığı ve hatta idamların gerçekleştirildiği dönemler. Bizdeki Ergenekon dönemi gibi. Komünist olduğu düşünülen insanlar, fişlemeler, takipler, içeri atılmalar.


Daha önce çok sayıda filme konu olan bu dönem, bu kez bir senaristin hayatını nasıl etkiliyor, sonuçlarını gösteriyor.

Akıl oyunları filminde de bu konu filmin içindeydi. McCarthy döneminde topluma aktarılan anti-komünist düşünceler, normal insanların beyninde bir hasara yol açmazken, bir dahinin (John Nash) zihninde paranoya ve şizofreniye yol açtığı anlatılıyordu.

Aynı dönemde çalışan haklarını savunan üretken senarist Dalton Trumbo'da bu komünist avı  fırtınasından etkilenir. Medyanın gücünü,  Hollywood'da sermaye sahiplerini, aktör ve aktristleri nasıl etkilediğini gösteriyor.

Bu Oscar adaylarında Amerikan sineması geçmişte yaptığı hatalara ve işlediği suçlara dair günah çıkarıyor, bağırsaklarını temizliyor gibi. Revenant (Diriliş), Big Short (Büyük Açık), Hateful Eigth günah çıkarmaya ait örnekleri sergiliyor.

Trumbo komünist olmadığını söylemediği için hapse girer. Hapis döneminden sonra Hollywood korkudan kendisini aforoz eder. Ancak o bir yolunu bulur ve başkalarının adını kullanarak yazdığı senaryolarla iki Oscar kazanır. Yaşantısındaki önemli detayla iç çatışmaları, çalışma performansı filmde çok güzel aktarılmış. Bir dönemin en önemli senaristini,  filmlere damgasını vuran bu senaristi yakından tanımak güzel.

Sitede yorum yaptığım Spartaküs filminde de bu anlatılmıştı. Stanley Kubrick'in çektiği ve Kirk Douglas'ın başrolünü oynadığı film içine bu karanlık döneme ait sahneler de yerleştirilmiş olduğunu görürüz.  Susturulmak istenen bir senaristin susmamak için yaptıklarının anlatıldığı film Trumbo.

Hem kendisine, hem hiç Oscar alamamış Kubrick'e ve hem de bu dönemin aşılmasına önemli katkıda bulunan Kirk Douglas'a borcunu ödemek isteyen Akademi, çok iyi oyunculuk sergileyen Bryan Cranston'a en iyi erkek oyuncu Oscar'ını verecek gibi görünüyor.

Bryan Cranston, Diane Lane, Ellen Mirren, Louis CK, Elle Fanning, Micheal Stuhlbarg'ın rol aldığı filmin yönetmeni Jay Roach.

İzlemenizi tavsiye ederim. Ancak o karanlık dönemden sonra Hollywood sineması bir daha özgür olamamış, sermaye, devlet ve izleme örgütleriyle bir daha hiç çatışmamış ve onların kontrolunda yönetilir hale gelmiştir diyebiliriz. Bu filmde bile sigara reklamının çok öne çıkarıldığını görmek mümkün.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

15.02.2016

 

 

TOP