Cream ve Yaratıcı Müzik

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Beatles döneminde ortaya çıkan ve 2 yıl civarında birlikte çalışan Cream  Jack Bruce, Ginger Baker, Eric Clapton'dan oluşuyor.  Mesajsız, notasız sadece emprovize olarak çalmak üzerine kurulu olan Cream topluluğu, yaratıcı müzikden örnekler veriyor.

 

Eğitimde çektiği zorluklar konusunda da önemli birlgiler veren Jack Bruce, sadece ritm kararlaştırıldıktan sonra, ne sonuç ortaya çıkacağını bilmediklerini ve sadece çaldıklarını ifade ediyor. Dinleyicilerin de ne ile karşılaşacaklarını bilmemeleri onları rahatsız edebilir. Zira sözlerini ve müziğini bildikleri şarkıların dinlenmesi çok daha kolaydır. Zihinde duygularla bağlantılandığında sevilen şarkılar sürekli olarak dinlenmek istenecektir.

 

Emprovize olarak çalınan müziği dinlemek ise, dinleyici açısından onların hissetmelerini ama farklı olarak hissetmelerini sağlayacaktır. Bu yüzden eğer zihinisel kapaklar açılırsa dinleyici kendisini iyi hissetmeyebilir.

 

Yaratıcı müziğin öncüsü olan bu zamanının üç yetenekli genci önemli sonuçlar elde etmiş ve aşağıda idinleyeceğiniz kayıttan sonra ayrılmışlar ve daha sonra 2005 yılında son bir defa daha konser vermişlerdir. Eric Clapton o dönemde efsane olmuş isimlerden biridir.

 

Ginger Baker'de iletişimi kolay olmayan biri olarak görülse de bateri çalarken kendinden geçmekte ve zil ve davullara inanılmaz bir hızla vurmaktadır.

 

Doğru modelde eğitim ve bilgi aktarımları önemli ve farklı sonuçlar alınabileceğine dair bir kayıt olması açısından da önemlidir, bu video.

 

{youtube}2tAE2K3YT_A|500|281|0{/youtube}

 

TOP