Kubrick Hollywood ve NASA

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

2001 Uzay Yolu Macerası Stanley Kubrick  Space Oddysey2001 Space Odyssey 1968 yılında yayınlandığında önemli etkiler yaratmıştı. Bu filmin çekilmesinden temel nedenleri ve filmdeki karataş çok sorgulanmıştı.  Aşağıda izleyeceğiniz video 2001 Space Odyssey filminin çekiliş nedenlerini anlatıyor.

 

Başkan Kennedy'nin uzay ile ilgili söylediği cümlelerden sonra, hem Amerikan  halkının ve hem de dünyadaki insanların uzaya bakmalarını sağlayan ve onunla ilgilenen ve yapılan harcamaları destekleyen bir kamuoyu oluşturma çabası olduğu da anlaşılabilir.

 

Burada film çekiminde Amerika ve ingiltere'nin önemli firmalarının, film için teknik bilgiler ve araştırmalarını sınırsızca seferber etmeleri önemli br nokta olarak görülüyor. NASA başkanı Von Braun'un da bu projeyi kuvvetle desteklediği anlaşılıyor.

 

Eğlendirirken eğitim Hollywood ve Amerikan Devleti'nin birlikte çalıştığını gösteren bir belge olarak da önemli. Bu yönü ile çevrilen her filmde devletin bir mesajı da yerleştirilmiş olabilir veya kamuoyu istenen yönde filmlerle yönlendirilmeye çalışılabilir. Bunun örnekleri çok yerden görebilmek mümkün.

 

Kubrick'in bu anlamdaki işbirliğini kabul etmesi ve filmin İngilter'de çekilmesi de anlamlı. Daha sonra çektiği filmlerde özellikle Eyes Wide Shut filminde sisteme karşı olduğunu, ne yaparsanız yapın sistemin içinde yeralamayacağınızı da kendi tarzı ile ifade etmeye çalışmakta olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bu anlamda 2001 Space Odyssey Filmi hem teknolojik olarak üztün bir film ve aynı zamanda Star Child (Uzay çocuğu) yaratma yolunda önemli bir reklam filmi olduğunu da söyleyebiliriz.

 

 

{youtube}YyuYXdDJ9ic|340|300|0{/youtube}

 

TOP