Full Metal Jacket

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

1987 yılında yayına giren bir film FULL METAL JACKET.

 

2001 Space Oddysey filmi ile Amerikan sermayesi ile işbirliği içinde olan Stanley Kubrick, özellikle Otomatik Portakal (Clockwork Orange) filminin aşırı eleştiri almasından sonra konumunu değiştirmiş, Barry Lyndon'la seçkinler içine girilemediğini anlatmış ve daha sonra da Shining ve Full Metal Jacket'i çekmiştir.

 

Çok sayıda Vietnam filminin çekildiği sıralarda böyle bir film yapması ve askeri eğitim sistemine getirdiği eleştiriler görülmeye değerdir.  İngiltere'de hazırlanan platolarda çekilen film iki bölüm olarak incelenebilir.

 

Birinci bölümde keilen saçlarla başlayan film, askeri eğitim sisteminde kişiliklerin nasıl öldürüldüğünü, gençlerin nasıl ezildiğini ve aşağılandığını gözler önüne sermektedir. Düşmanı öldürme üzerine hazırlanan erler, düşünmeden öldürmeyi sağlamak için düşünmeyi ve sorgulamayı öldürüp, sadece verilen emirleri uygular hale getirmektedir, erleri.

Zaten eğitilen erler Vietnam'a gönderilecek ve orada savaşacak ve hatta öleceklerdir. Ki Vietnam'da yaşananlar filmin ikinci bölümünü oluşturmaktadır.

 

Bu tarz eğitim dünyadaki bütün ülkelerde ve dolayısı ile Türkiye'deki askeri eğitimde kullanılmakta, yemin törenine kadar eğitim gören erler, yemin töreninden sonra birliklerine dağıtılmaktadır. Amerika'nın Vietnam'ı gibi Türkiye'de de terör bölgelerinde askerlik yapan  ve bundan inanılmaz şekilde etkilenen çok sayıda genç insan vardır. Orada yaşadıklarının etkilerini rüyalarında gören, uykusunda aşırı terleyen, ya çok susukun klana ya da çok aşırı şiddet dolu tepkiler gösteren çok sayıda insan vardır.  Ölenlerin ise ailelerinin hayatları bir daha onarılmayacak şekilde değişmiştir.

 

Savaş insanın ve insanlığın hayatını, değerini, geleceğini etkiler. ve düşürür. Böylece toplumda şiddet yayılır. Askerlik yapmayan insanlarda da şiddet artışı olur. Kızının kafasına oklava ile vurup öldüren, kesen, parçalayan, vurarak öldüren insanlar ortaya  çıkar böylece.

 

Kişisel ve savaş şiddetini çok güzel sergileyen Full Metal Jacket filmi adını yumuşak kaplamalı mermiden almaktadır.

Stanley Kübrick'in Amerika'ya küstüğünün ve sisteme karşıtlığının bir göstergesidir. Eyes Wide Shut filminde bu karşıtlığı sembolik ama daha sert biçimde ortaya koyar. İzleyebilirsiniz.

 

 

 

 

TOP