Bülbülü Öldürmek

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

bülbülü oldürmek, cengiz eren, to kill a mockinbirdBülbülü Öldürmek 1962 ABD yapımı dramatik filmdir. Özgün adı To Kill a Mockingbird olan filmin Türkiye'de Uğursuz Kuş adıyla da gösterildiğine dair kayıtlar vardır.

 

Harper Lee'nin 1960'ta yazdığı, Pulitzer ödüllü aynı adlı çok satan otobiyografik romanından senaryosunu Horton Foote'un uyarlayıp yazdığı filmi Robert Mulligan yönetmiş, önemli rollerinde Gregory Peck, John Megna ve Frank Overton oynamışlardır. Müzikleri Elmer Bernstein'e ait olan filmin yapımcısı Alan J. Pakula'dır. Film özgün müziği ile Altın Küre ödülü kazanmıştı.

 

Büyük Ekonomik Buhran yılları olan 1930'larda ABD'nin güney eyaletlerinden Alabama'da, ırza geçme suçundan tutuklu siyah bir adamın savunmasını üstlenen, onu savunurken de önyargılı ve hoşgörüsüz kasaba halkına karşı duran ilkeli ve cesur bir avukatın öyküsünün anlatıldığı bu siyah beyaz film uyarlandığı roman kadar ses getirmişti.

Film sekiz dalda birden aday gösterildiği Akademi Ödülleri'nden "en iyi erkek oyuncu", "en iyi sanat yönetimi" ve "en iyi uyarlama senaryo" dallarında olmak üzere üçünü kazanmıştı. Ayrıca Cannes Film Festivali'nde Robert Mulligan'a "Gary Cooper Ödülü" verilmişti.

 

Hollywood filmler ve iktidar sahiplari arasında önemli bağlantıların kurulduğu bir alan sayılabilir. Toplumun değişim süreçleri fkitaplarla ve filmlerle desteklenmiş, böylece değişim süreçleri organize edilmiştir. İkinci dünya savaşına girmek için önemli yönetmenler "neden savaşmalıyız" ve benzeri filmler çevirmişler ve kamuoyunu ikna etmişlerdir. Bu konudaki örnekler bu sitede yayınlanacaktır.

 

3 çocuğun gözünden bir dönemi anlatan film, tutarlı duruşu, toplumsal yapının nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiğini anlatan kitap ve kitaptan yola çıkılarak hazırlanan senaryo ile Bülbülü Öldürmek, öten kuş sahneleri ile de etkilidir.

 

"Bülbülü Öldürmek" ABD'de "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi'nin "Ulusal Film Arşivi"nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[

 

"Bülbülü Öldürmek", "Amerikan Barolar Birliği Dergisi" nin Ağustos 2008 sayısında yayımladığı "En İyi 25 Mahkeme Filmi" anketinde birinci sırada yer almıştır.

 

Yaşadığımız süreçte adalet ve hukuk sistemi üzernde tartışmaların toplumun herkademesinde yapıldığı günlerde bu filmin seyredilmesinin önemli oldığınu düşünüyorum

 

 

 

 

 

TOP