Akira Kurosawa, Güzel Bir Film

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Akira Kurosawa. Bir arkadaşım doktora tezi hazırladığını söylediğinde Akira Kurosawa'yı incelemeye karar verdim. Birkaç filmini izlediğim yönetmenin hayatını da incelemeye başladığımda ortaya farklı sonuçlarda çıkmaya başladı. 

 

Filmlerini farklı gözle izlemek önemli bir farklılığı da ortaya çıkardı zihnimde.

 

Ailenin gelir seviyesini yüksek olması ve çocukluğu döneminde sessiz filmleri izlemesi önemli bir etki yapmış olabilir.

Öğretmeninin desteği ile resim çalışmaları yapan ve okuluna ısınan Akira Kurosawa bu yeteneğini, filmlerindeki story-board'ları çizerek devam ettirmiştir.

 

Hayatında önemli noktalar var. Bunlardan bir tanesi küçük yaşlarda ağabeyi Heigo tarafından Tokyo depremi sonuçlarını görmesi onu Tokyo'ya götürüp cesetleri ve yıkılmış binaları göstermesi.  Burada Kurosawa hayatı ve ölümü bütün açıklığı ile görmüş olabilir.  Sessiz filmlerde tercümanlık yapan ağabeyinin sessiz filmler döneminin sona ermesinden sonra işini kaybetmesi ve daha sonra da intihar etmesi üzerinde önemli bir etki yapacaktır doğal olarak. 4 ay sonrasında ise büyük ağabeyinin ölmesi, Heigo'nun ölmesinden ortaya çıkan etkiyi biraz daha arttıracaktır.

 

Böylece Kurosawa tanrısı olduğu bir dünya yaratmak isteyecek ve bunu senaryo yazarak, sahneleri çizerek, filmi yöneterek,  daha sonra edit ederek yapmaya devam edecektir. Bu yüzden çektiği filmlerin her anında kendisi olacaktır. Aşağıda izleyeceğiniz videoda kendisi için en önemli anların filmin edit edilmesine ait anlar olduğunu söyleyecek, kişisel tarihinde değiştiremedeklerini, filmin tarihinde değişiklikler yaparak gerçekleştirebilecek ve böylece boşluklarını doldurabilecektir. Filmi bütünleştirme anları kendisi için duyguların yaşandığı ender anlar sayılabilir. Aynı duygular senaryo yazma sırasında da ortaya çıkabilir. Ama diğer anlar kendisinin izleyici olarak yer aldığı süreçler olarak kalacaktır.

 

Toshiro Mifuno ile çektiği filmlerde, seçkinler ve samuraylar ve avam halk arasındaki bağlantılarını anlatır ve buna kendi görüşlerini de ilave eder. Gizli Kale filminde anllattığı avam halk sadece kendi menfaatlarini  düşünür ve bu yüzden onlara fazla güvenememek gerektiğini anlatır. Samurai ise kendisini seçkine adamıştır ve herşeyi onun için yapar. Seçkin ise doğru olanı sezgisel olarak yapar ve doğruyu bulur, sonunda.

 

Gizli Kale filmi Star Wars filminin çekilmesine ilham vermiş, Yedi Samurai ise Yedi Silahşörlerler olarak westerne uyarlanmıştır. Bu anlamda sinema tarihini etkilediği söylenebilir.

 

Rashomon filmi de 1950'li yıllarda çekilmiş ve bir olayın başka gözler tarafından anlatılmasını konu eder. Yıkılmış bir tapınağın kapısında devam eden bu filmin Kurosawa'nın filmografisinde önemli bir yeri.  Aynı olayın başkaları tarafından anlatılması İncil içinde de var. Bu açıdan film bir çarmıha gerilişin veya bıçaklanan bir adamın yaşadıklarının sübjektif algı ifadeleri olsa gerektir.

Kurosawa'nin önemli özelliklerinden biri de oluşturduğu ekip sayılabilir. Ekibinde çalışan insanların görüşlerini alan, onların söylediklerini, aklına yattığında uygulayabilen Kurosawa, film çekimi sırasında değişiklikleri kolaylıkla yapabilmektedir..

Kurosawa hakkındaki belgeseli aşağıda izleyebilirsiniz. Japonca olan video ingilizce alt yazılıdır.

 

 

 

 

TOP