Stanley Kubrick

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Zamanın en önemli ve en tartışılan film yönetmenlerinden Stanley Kubrick hayatı ve filmografisi ilgili bilgileri aşağıdaki belgeselde bulabilirsiniz.

 

Lolita, 2001 Space Oddyssey, Dr. Strangelove, Full Metl Jacket ve Eyes Wide Shut gibi hala izlenen Stanley Kubrick, doktor olan babasının çektiği 8 mm filmlerle başlayan hayatı daha sonra foyoğrafçılık ve sinema yönetmenliği ile devam hayatında bir çok tartışmaları da yaşadı.

 

Jack Nicholson, Nicole Kidman, Keir Dullea, Shelley Duvall, Malcolm McDowell,  ve Tom Cruise ; designer Ken Adam, komposer Wendy Carlos, and bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke; arkadaşları Woody Allen, Alex Cox, Steven Spielberg, Martin Scorsese, ve Sydney Pollack belgesel içinde görüş veriyorlar.

 

Birçok filmini seyrettiğimde gördüğüm farklı bir bakış, mükemmele yakında durum yoğunluğu ve çarpıcı sonuçları ekrana kolaylıkla aktardığını görüyordum. Bu belgeseli izlediğimde tabii ki onu var eden nedenlerin neler olduğunu görmek mümkün. Fotoğraf makinesini çok küçük yaşta eline alan, babasının desteği ile ilk filmi Fear& desire filmini çekerek kamera arkasına geçen Kubrick, sonrasında oradan hiç ayrılmadı.

 

Eyes Wide Shut Gözü Tamamen Kapalı filmi ile ilgili yaptığım yoruma  http://www.erenlp.com/e-w-s-stanley-kubrick.html adresinden ulaşabilirsiniz. Yorum 17.575 defa okunmuş durumda ve erenlp.com sitesi için önemli bir rakam.

 

Filmlerinden kesitleri ve kamera arkası görüntüleri bulacağınız 2 saatten uzun belgeseli izlemenizi öneririm.

Orson Welles ve Stanley Kubrick aynı kaderi paylaşıp, doğdukları yerde değil İngiltere'de yaşadılar.

 

{youtube}YyuYXdDJ9ic|420|315|1{/youtube}

 

{youtube}CYGAydpoG1k|420|315|1{/youtube}

 

 

 

 

TOP