Öyle Sevdim ki Seni film yorumu

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
  • oyle-sevdim-ki-seni-filmi-Öyle Sevdim ki Seni Film Yorumu

  • Yönetmen: Orhan Tekeoğlu Yapımcı: Nurdan Tümbek Tekeoğlu

Öyle Sevdim ki Seni filmin Sn. Nurdan Tümbek Tekeoğlu'nun daveti ile gittiğim galada seyrettim. Bir dönemin, yakın geçmişte yaşanan ve paralel dramlara ait dönemin bir kesiti olmuş.

Aile ve insan ilişkileri, kadına bakış ve Trabzon şehri, Karadeniz'in doğası ve parçalanan aileler ve kalpler.

Filmin oyuncu kalitesi gerçekten çok iyi. Birçok duyguyu seyircilere aktarabildiler. Kandırılma, koruma, aşk ve aldatılma duyguları senaryoya uygun olarak aktarılmış.

Bir dönem Karadeniz'deki aile yapısını paramparça eden Nataşa sorununu anlatıyor. İyi karakterler var, pragmatik karakterler, bilge karakterler var filmde.

Kayahan Yıldızoğlu'nun oyunculuğu gerçekten parlıyor. Türk sinemasında karakter oyuncusu olarak en uzun süre yer alan isimlerden. yaşlılık döneminde de performansından bir şey kaybetmemiş durumde.

Filmde en beğendiğim sahne Matruşka sahnesi idi ve orası sanki hayattan çok doğan bir an olarak göründü. Herkesin içinde o matruşkalardan, gizlediği söyleyemediği, hatta kendisi ile paylaşamadığı yaşanan tecrübeler.

Senaryo'nun tek eksiği politik bir duruş sergileyememesi diyebiliriz. Zira duble yolların yapılmaya başladığı dönem gibi görünse HES'ler için hallaç pamuğu gibi atılan güzelim doğayı da görüyoruz, arka planda. Senaryoya bu ilave edilebilir ve o zamanda bu güne bakılarak HES sorununa parmak basılabilirdi.

Küçük şehir insanın yaşadıkları, dükkanlara ve evlere hapsolmuş zihinler ve doğa içinde yaşayan aileler. Karadeniz doğasının güzelliği de filmde iyi aktarılmış seyirciye.

Filmin sorunlarından biri de çok sayıda sponsorunun olması. Bu belki de sinemada yeni bir dönemin habercisi. Bundan sonra gizli reklam yerine açıkça ifade edilen sponsorluklar il filmlerin finanse edilmesi söz konusu. Bu konuda Sn. Nurdan tekeoğlu'nun çok başarılı olduğunu söyleyebilir. Bugüne kadar üzerine aldığı her işi başarıli olarak yöneten Nurdan Tümbek, öğretim üyeliği ile gösterdiği öenmli değişime bu film ile yeni ilaveler yapıyor.

Sahneler arasında bir de Kurtlar Vadisinde görülebilecek bir sahne var ve bu Karadeniz insanının dalgalı ruh halini ve silahı eline almayı sevdiğini de gösteriyor.

Bir zamanlar İpek yolu'nun en önemli liman kenti olan Trabzon artık eskisi gibi değil. Senarist-Yönetmen Orhan Tekeoğlu konuşmasında bunu vurgulamaya çalıştı. Daha önçok sayıda Kültürün imbiklendiği Trabzon, bugün eskisi gibi değil. Orhan Tekeoğlu "birkaç yüzyıl öncesinin Trabzonunu hayal ediyorum" derken geçmişteki çok kültürlülüğe olan özlemini de vurguluyordu.

Ancak bütün bunlara rağmen güçlü oyuncu kadrosu ile filmin seyredilmesi gerektiği düşünüyorum. Yönetmenin yeni çekeceği filmlerin kendisini ustalık dönemine doğru ilerleteceğini düşünüyorum.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler:

 

 

 

 

TOP