Blue Jasmin Mavi Yasemin

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

blue jasmin Mavi yasemin Cengiz Eren Woody AllenBlue Jasmin Mavi Yasemin. Woody Allen filmi. Cate Blanchett oynuyor başrolde.

 

Güzel bir Woody Allen filmi olabilir diye gittim ama çıkarken hiç de aynı görüşte değilim. Sinema sanatını ve filmin sonundaki jeneriği önemsemesem çoktan çıkmıştım filmden.Farklı dünyalar ve farklı yaşam biçimlerini  iki kardeş temelinde ele alıyor film. Birisi çok zengin ve şaşaalı bir hayat yaşarken, diğeri bizim gibi yaşayanlardan.

Zenginlerin nasıl zengin olduğu hakkında verilen bilgiler, Allen'in sermayeye bakışını da anlatıyor.Diğerinin hayatı ise çalışma, çocuk büyütme ve sevişme şeklinde geçiyor. Yollar kesiştiğinde anlıyoruz ki, şartlar kolaylıkla değişebilir.

 

Zengin olup parasız hale gelenin umutlanması ama geçmişin hiç beklemediği anda kendisini yargılaması ve yeniden şizofreni benzeri durumların ortaya çıkması ile devam ediyor film. Anlıyoruz ki kendisini bu hale düşüren de kendisi. Bunun nasıl gerçekleştiğini filmde görebilirsiniz. Kadınların intikam almak için kendilerine zarar verebildiğini de anlatıyor Woody Allen.

 

Filmde parfüm konusunda birkaç replik var. Bu repliklerin ne anlama geldiğini ve sadece koku algısı ile ilgili olduğunu düşünüyordum.

 

Ama filmden çıktığım de kocaman bir Cate Blanchett fotoğrafı altında Si parfümünü görünce ne anlama geldiğini anladım.

 

Daha önce Paris'te Gece Yarısı ve Roma'da Aşk filmleri ile bu şehrin belediyelerinden veya tanıtım fonlarından para aldığını düşündüğüm Woody Allen, bu filmi de Giorgio Armani için çekmiş olduğu anlaşılıyor.

 

Paris'te Gece Yarısı bir aile ilişkişi ve aptal bir yazarın kandırılmasını anlatırken, Roma'da Aşk Woody Allen'in başarısız organizatör rolünde oynadığı ve kızının sevgilisinin babasının düş altında şarkı söylemesini anlatıyordu.Woody Allen herhalde hayatında yediği darbelerden dolayı yaratıcılığını kullanamaz hale geldikten sonra, parayı baştan kazandığı filmler çekmeyi kendisine uygun görmüş diyebiliriz.Ben be bu yüzden film afişi yerine Si parfümün reklamını kullandım, bu yazının başında.

 

blue jasmin mavi yasemin Woody allen Cengiz Eren

 

Sinematografisinde gerçekten önemli filmler bulunan bir oyuncu ve yönetmenin tükenişi diyebiliriz, bu filmleri gördükten sonra. Sonra çekeceği filmlerini kendi adınında kurtarmayacağına eminim.  Bu detayları filmi izledikten sonra siz de yorumlayabilirsiniz.

 

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

 

TOP