Blow-Up Michelangelo Antonioni

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Blow-up filmi ve yorumu Antonioni ve The Garden of Finzi Contini

Michelangelo Antonioni'nin 1966 yılında çevirdiği Blow-Up filmi, ünlü ve yalnız bir fotoğrafçının yaşadıklarını anlatıyor.

 

Hayatın yalnızlığına çağdaş bir youm getiren yönetmen iyi bir kadroyu da filme dahil etmiş.  David Hemmings ve Vanessa Redgrave ve Sarah Miles'in başrollerde oynadığı filmde, seyirci küçük detaylara yöneltilirken, büyük resim farklı şekilde sunuluyor. Ünlü, yalnız ve tamin olmayan vizörün arkasına gizlenmiş adam.  Fotorğaf makinesi onu bir başka yere taşıyor. Makinesi yok ise, sadece yalnız bir insan. Nedensiz sahip olmaya ve tüketmeye çalışan çağdaş insanı betimlemeye çalışan Antonioni büyük ölçüde başarılı olmuş durumda. Tıpkı facebook ve twitter'de binlerce arkadaşı olan ama yalnızlığını derinden hisseden insanlar gibi. Ülkesindeki eleştiriden kurtulmak için de film İngiltere'de çekilmiş.

 

Olanın yok olduğu olmayanın ise gerçek olarak algılandığı bir dünyayı anlatan filmin son sahneleri de bu anlamda oldukça ilginç. Olmayanla varmış gibi oynanan oyun ve sanatçının da sonunda varolduğuna inandırılması. İzlemenizi tavsiye ederim.

 

 

TOP