İradenin Zaferi veya bir caninin doğuşu

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Triumph des willen İradenin Zaferi Bir Caninin Doğuşu Hitler

1934 yılında çekilmeye başlanan ve 1935 yılında yayınlanan  İradenin Zaferi, Ya da Zafer yolu isimli film, Almanya'daki insanların nasıl etki altına alındığını ve inandırıldığını da gösteriyor.  Hitler'in etrafında yaratılan buğu ve görkemli topluluklar halkın ikna edilmesinde kullanılıyor. Ellerine kürek ve bayrak verilen insanlar söylenen herşeyi yaptıkları için, daha sonra silah verildiğinde isteneni yapar hale geliyorlar.

Propagandanın ve reklamın insanı etkilediğini farkeden yöneticiler, bunu etkin şekilde bu filmle de kullanmışlar. Buna inananlar ise, başlarına neler geleceğini bilmeden yollarına devam ettiklerinde, Almanya'nın, hayallerinin ve imparatorluk özlemlerinin yerle bir olacağını görecekler. Yaşayanlar görecekler, çoğu ise hiç düşünmedikleri şekilde hayatlarını savaşlarda kaybedecekler.

Farkında olmadan kullanılan NLP tekniklerinin neler olduğunu farkedebilmek önemli. Sürekli benzer yalanların tekrarlanması, bunungörsel ve işitsel bilgilerle desteklenmesi, büyük gösterilerle halk etkilenmekte ve olmayan gerçeğe inandırılmaktadır. Sonrasında ise acı gerçek ortaya çıkacaktır.

İşin ilginç tarafı, senaryosu olmayan bu film  o zaman yapılan bir çok festivalde ödül alarak, o dönem başka ülkelerde yaşayan insanlarında etkilenebildiğini ortaya koymuş. Sıraya dizilen, blok haline getirilen, ellerin kürek ve bayrak verilen insanlar ve sayılarının çokluğu ve görünüşü ile etkili. Tören ritüelleri ve sunum teknikleri görülmeye değer.

İstenen tek şey ise, her faşist yönetimde, cemaatlerde  ve tarikatlarda olduğu, sadece itaat. Düşünmenin ve yorumlamanın yönetenlere, ya da Hitler'e bırakılması. Kendisinin de, kendisine inananların da ölüme doğru gidişlerinin başlangıcı. Dört yıl sonra savaş başlar ve  1945'te ise Almanya yeniden yerle bir olur ve Hitler ve yöneticileri intihar etmek zorunda kalır. Nürnberg de başlayan film Nürnberg mahkeleri ile sona erer. Bir caninin doğuşu da denebilir bu film için.

 

Yine bu siteden bulunan Bertolucci'nin Conformist filmi ile breaber seyredildiğinde daha da anlamlı hale gelecektir, Alman halkının güç ve  imparatorluk umutları ile kandırılarak  gözüne ışık tutulan tavşan davranışı ve etkilenmesi, milyonlarca insanın ve yahudinin hayatını kaybetmesi sonucunu görmeleri hayatta kalanların ise zorluklarla yaşayacağı savaş sonrası bir dönem.

O zamanı, bu zamanı ve yapılanları anlamak için ilginizi çekeceğini düşünüyorum. İyi seyirler.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

 

 

 

 

TOP