Florence Meryl Streep Hugh Grant

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Florence filmİnsan yapar. Bir konuda iyi ya da kötü olması durumu değiştirmeyebilir. Gelecekte bu şekilde hatırlanır ve tarihe geçer. O dönemde yaşayan bir çok ünlü sanatçı hatırlanmaz iken Florence Foster Jenkins hatırlanmakta ve adına film çekilmektedir.


Başarı

Elde edilen sonucun başarılı olmaması ve Başarı hikayesi olması önemli değil. Önemli olan yapmayı istemek ve bunu gerçekleştirebilmektir. Florence sahip olduğu serveti ve arkadaşlarını kullanarak istediklerini gerçekleştirebilmektedir.

Meryl Streep, Hugh Grant ve Simon Helberg'in başrollerinde oynadığı film, amatör sanatçı Florence Foster Jenkins'in hayatını ve son dönemini anlatmaktadır.

Önceki eşinden kaptığı Syphilis (frengi) hastalığına yanlış uygulanan  cıvalı tedaviden dolayı, saçları dökülen Florence, babasından kalan serveti ile sosyete kulübü işletmekte sahneye çıkmaktadır. Burada söylediği şarkılar kötü olsa da, kulüp üyeleri seyirciler tarafından alkışlanmaktadır.

Eşi, İngiliz sanatçı St. Clair Bayfield ise onun mutlu olması için gerekli ortamı sağlamaya çalışmakta ve organize etmektedir.. Ve bir gün Florence Carnegie Hall'de konser vermek ister. Büyük hayali budur.

Citizen Kane

Citizen Kane filminde Charles Foster Kane ikinci eşi için Chicago'da bir konser salonu yaptırır ve orada sesi kötü amatör ses sanatçısı olan eşinin konser vermesini sağlar. Konser beğenilmez ve eşi bir daha sahneye çıkamaz. Aldığı kritikler de bu konuda etkili olur. Daha sonra Xanadu'da yaşamaya başlarlar. Daha sonra da Charles Foster Kane'i terkeder. Citizen Kane filmine ait detaylı yorumları bu sitede bulabilirsiniz. Filmi yorumu için link http://www.erenlp.com/yurttas-kane-orson-welles.html

Başkanlığa aday olmuş Charles Foster Kane ile Trump arasında benzerlikler olduğu görülebilir. İkisi de zengindir, güçlüdür ve kimseyi dinlemezler. Citizen Kane seçimi amatör şarkıcı Susan ile yaşadığı ilişkiden dolayı kazanamamış, ancak Donald Trump kazanmıştır. Yeni dünya düzeninde böylece “seçilmiş imparatorlar çağı” başlamış olur.

Carnegie Hall kiralanır, davetiyeler bastırılır, plak kaydı yapılır. Salonun dolması için Amerikan ordusunda çok sayıda asker salona davet edilir. Konser sırasında tepkiler olursa da, arkadaşları tarafından desteklendiği için, kötü performans sonuna kadar devam eder.

Bir gazetecinin yaptığı gerçekçi ancak acımasız yorum, eşinin çabalarına rağmen Florence'in eline geçer ve herşey karmakarışık olur. Ancak Florence böylece yorumu ile bugüne ulaşan plağı ile tarihe geçer. 

Florence Foster Kane'in sahne performansında yapılan orijinal kayıt aşağıdadır.

Citizen Kane'in senaryosunu yazan Herman L. Mankiewicz, senaryoyuı yazarken Florence'in hayatından ve yaşadıklarından etkilenmiş midir? Bilinmez. Ancak yazdığı senaryo ile bu film arasında bir benzerlik olduğu da söylenebilir.

Meryl Streep her rolünde olduğu gibi bu filmde de güzel bir bir performans sergilemekte, Sesinin detone olabilmesi için önemli bir gayret de sarfeden. Hugh Grant sempatikliği ile piyanist Simon Helberg ise, komik unsuru kullanması ile filmi izlenir hale getirmektedir. Meryl Streep bu filmi ile Oscar alabilir mi? Pek sanmam. Karşısında gerçekten çok iyi performans gösteren oyuncular var.

Meyl Streep son dönemde Donald Trump ile çatışması ile de gündeme gelmiş ve Trump tarafından yeteneksiz olduğu söylenmiştir.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

NLP uzmanı ve eğitmeni

 

TOP