Hacksaw Ridge

 

Mel Gibson'un yönetmenliğinde hazırlanan film yine belgesel niteliğinde olan savaş filmlerinden.

Kendisinin başarısız olarak göründüğü The Passion of Jesus Christ filminden sonra, yeni filmi  Hacksaw Ridge ile Oscar'a aday. Daha Önce Braveheart filmiyle Oscar'a aday olmuş en iyi yönetmen ve en iyi film de dahil, bir çok dalda Oscar kazanmıştı.

Bu filminde savaş karşıtı olan ve silah kullanmadan orduya katılmaya çalışan bir gencin yaşanmış hikayesini anlatıyor. Yine bir kahramanlık hikayesi. Geri çekil emri geldiğinde bir tek o geri çekilmemiş ve çok sayıda yaralı askeri kurtarmış bir genç.

Filmde dini motifler ve incil etkin olarak kullanılmış. Amerikan tarihinde savaş karşıtı olup da ödül alan ilk asker olması da ilginç.

Filmin başlangıç sahneleri Stanley Kubrick'in Full Metal Jacket filminden çok etkilenmiş. Acımasız çavuşlar ve komutanlar eğitim sırasında askerleri ve özellikle bu kişiyi eziyor. Stanley Kubrick o filminin ilk bölümünde öldürmeyi, duygusuz ve acımasız olmayı güzel aktarmıştı. Orada  Born to  Kill sloganı ve barış işaretini birlikte kullanmıştı. Çevirdiği o kadar güzel filme Oscar ödülü vermeyen Academy bu filme Oscar verirse pek iyi olmaz.

Çok sayıda askerin heba edildiği ve bir adayı ele geçirmek için Japonlara karşı verilen savaş. Aynı bölge Martin Scorcese'nin Silence filminde de kullanılmış. Daha da ilginç olan iki filmin başrolünde Andrew Garfield oynuyor. O film tamamen dini motifler üzerine kurgulanmış durumda.

Japonların acımasızlığı, koruganlar ve tüneller, kan ter ve gözyaşı bir kişinin kahramanlık öyküsü ile değişiyor. Elinde incil ve çok sayıda kurtarılan kişi ve savaşın değişen kaderi. Ama savaş buradaki kahramanlık sebebi ile sona ermiyor. Daha sonra patlatılan iki atom bombası ile Japonlar teslim olacaklardır. Komutanların mantıksızlığı üzerinde ise hiç durulmamış. Mel Gibson keşke Dr.Strangelove filminden de biraz etkilenseymiş diyebiliriz.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

NLP uzmanı ve Eğitmeni

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ALAKALI YAZILAR
Cengiz Eren ile NLP Sohbetleri

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllülerinde yapılan NLP sohbetleri ile ilgili video Kaydı. Seyretmeniz yararlı...

NLP Sohbetleri 2 Video

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllüevinde, her ayın son çarşambası yapılan Cengiz Eren'in bilgi aktardığı NLP...

NLP Sohbetleri video kaydı

Uzun yıllardır Fenerbahçe Gönüllülerinde sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde NLP Sohbetleri adı ile seminerler...

Lion Oscar adayı bir film

  Hollywood büyük bir senaryo sıkıntısı çekiyor. Academy ödüllerindeki filmlere bakıldığında çoğu geçmişte yaşanan...

Jackie Natalie Portman

Tarihi bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie filmi, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla...

Jackie Natalie Portman

Bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla ilişkileri çok...

TOP