Hacksaw Ridge

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Hacksaw RidgeMel Gibson'un yönetmenliğinde hazırlanan film yine belgesel niteliğinde olan savaş filmlerinden.


Kendisinin başarısız olarak göründüğü The Passion of Jesus Christ filminden sonra, yeni filmi  Hacksaw Ridge ile Oscar'a aday. Daha Önce Braveheart filmiyle Oscar'a aday olmuş en iyi yönetmen ve en iyi film de dahil, bir çok dalda Oscar kazanmıştı.

Bu filminde savaş karşıtı olan ve silah kullanmadan orduya katılmaya çalışan bir gencin yaşanmış hikayesini anlatıyor. Yine bir kahramanlık hikayesi. Geri çekil emri geldiğinde bir tek o geri çekilmemiş ve çok sayıda yaralı askeri kurtarmış bir genç.

Filmde dini motifler ve incil etkin olarak kullanılmış. Amerikan tarihinde savaş karşıtı olup da ödül alan ilk asker olması da ilginç.

Hacjsaw Ridge Full Metal Jacket

Filmin başlangıç sahneleri Stanley Kubrick'in Full Metal Jacket filminden çok etkilenmiş. Acımasız çavuşlar ve komutanlar eğitim sırasında askerleri ve özellikle bu kişiyi eziyor. Stanley Kubrick o filminin ilk bölümünde öldürmeyi, duygusuz ve acımasız olmayı güzel aktarmıştı. Orada  Born to  Kill sloganı ve barış işaretini birlikte kullanmıştı. Çevirdiği o kadar güzel filme Oscar ödülü vermeyen Academy bu filme Oscar verirse pek iyi olmaz.

Çok sayıda askerin heba edildiği ve bir adayı ele geçirmek için Japonlara karşı verilen savaş. Aynı bölge Martin Scorcese'nin Silence filminde de kullanılmış. Daha da ilginç olan iki filmin başrolünde Andrew Garfield oynuyor. O film tamamen dini motifler üzerine kurgulanmış durumda.

Japonların acımasızlığı, koruganlar ve tüneller, kan ter ve gözyaşı bir kişinin kahramanlık öyküsü ile değişiyor. Elinde incil ve çok sayıda kurtarılan kişi ve savaşın değişen kaderi. Ama savaş buradaki kahramanlık sebebi ile sona ermiyor. Daha sonra patlatılan iki atom bombası ile Japonlar teslim olacaklardır. Komutanların mantıksızlığı üzerinde ise hiç durulmamış. Mel Gibson keşke Dr.Strangelove filminden de biraz etkilenseymiş diyebiliriz.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

NLP uzmanı ve Eğitmeni

 

 

 

ALAKALI YAZILAR
Lion Oscar adayı bir film

Hollywood büyük bir senaryo sıkıntısı çekiyor. Academy ödüllerindeki filmlere bakıldığında çoğu geçmişte yaşanan...

La La Land Aşıklar Şehri

La La Land film Aşıklar Şehri  Los Angeles şehrinde geçen ve yarım kalan aşk hikayesi. Müzikli bir başlangıç, farklı...

Silence Martin Scorsese's film

Astım hastası olmasından dolayı oyun oynamayan bu yüzden daha çok sinemeya götürülen Martin Scorsese, Amerikan sinema...

Manchester By Sea

Küçükşehir insanının hayatını çok güzel şekilde aktarıyor, Machester by the Sea. Konuşması az, duygusu fazla olarak...

Fences Denzel Washington Viola Davis

Zihinlerdeki sınırları anlatan bir film. Yine siyahiler, yine ayrımcılık. Bu kez siyahilerin kendileri için yaptıkları ayrımcılığı...

Arrival

Neden 11? Neden geldiler? Dünyanın 11 yerine inen uzay gemileri dünyada korku ve heyecan yaratıyor. Herkes neden...

Hidden Figures Gizli Sayılar

Uzay Savaşları 1960'lı yıllar. Ruslar ve Amerika'lılar arasında uzay savaşı bütün hızı ile devam ediyor. Yuri...

TOP