Bi'an Önce NLP Köşe Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bi an önce hedefe ulaşmak isteyenlerYaşadığımız Günler

Kriz, kaos, savaş dönemleri insanın geleceğinin belirsiz hale gelmesini sağlar. Türkiye'de ise, krizler çok uzun yıllardan beri yaşanmakta. Türk insanı yaşadığı bu koşulardan dolayı, kriz içinde kolaylıkla çözüm üretebilir durumda. Çoğu insanımızın kriz olmadığında hiçbirşey yapamaz hale geldiğini görmek şaşırtıcı olmayacaktır. No pain,  No gain cümlesindeki gibi.

Son bir yılda yaşadıklarımızı düşündüğümüzde ne kadar sert darbelerin arka arkaya geldiğini görebilir. Yaygınlaşmaya başlayan terör, kendilerini patlatarak insanlara zarar verenler, darbe teşebbüsü çok kısa zaman aralıkları ile gerçekleşti. Nedenleri üzerinde sayfalarca yazı yazılabilir ama bu yaşadıklarımızın zihnimizde farkında olmadığımız etkileri olacaktır.

Hızlı Olmak ve Bi'an Önce

Bu dönemlerde insanlar zihinlerinde üretilen korkulardan dolayı “bir an önce” davranışını kullanmaya başlayabilirler.

Geleceği kaybolmuş ve zaman kalmadığını düşünen insanlarda ortaya çıkacaktır.

Trafiğe çıktığında gideceği yere “bi'an önce” ulaşmak isteyip trafikteki kazaları arttırabilirler.

Yemeklerini “bi'an önce” bitirmeye çalışıp, haberleri izlemeye çalışabilirler.

İstediklerinin “bi'an önce” olmasını istedikleri için bunu engelleyen kişilere sert tepkiler gösterebilirler.

Kazandıkları parayı “bi'an önce” harcayarak, ayın büyük bir bölümünü parasız ya da borçlu olarak geçirebilirler.

Cinselliği yaşarken "bi'an önce" olmasını isteyip, zevk alamaz hale gelebilirler.

Soruları "bi'an önce" cevaplamaya çalışarak, sınavda zayıf not alabilirler.

Krizlerde ortaya çıkan “bi'an önce” davranışı, yaşadığımız hayattaki çatışmaları, trafik kazalarını, şiddeti, cinayetleri arttıracak, insanlar arasındaki iletişimi azaltacaktır.

İçe Kapanmak

Caddede sokakta yürüyen insanların birbirinin yüzüne bakmadan yürüdüklerini ve gözlerini diğerlerinde kaçırdıklarını görebilirsiniz. En küçük bir şey söylediğinizde, cevap yerine sinirli bir tepki alabilir ve beklemediğiniz bir anda kendinizi anlamsız çatışmanın bulabilirsiniz. Tıpkı pazar günü İstanbul üzerinde uçan jetin sesini duyan insanların yüzlerinin sararması, ya da “klima çalışıyor mu?” sorusunu soran yolcunun şoför tarafından bıçaklanması gibi.

“Bi'an önce şuraya gideyim”, “Bi'an önce burayı göreyim”, “Bi'an önce işten çıkayım”, ”Bi'an önce yatayım”, “Bi'an önce emekli olayım” ve benzeri davranışlar çok yaygınlayaşabilir. Bu davranışlar ise yaşanan anın keyfini azaltacak kişinin üzerinde ilave bir baskı da yaratacaktır.

Planlı Yaşamak

Davranışlarınızda bir acelecilik varsa ve bir an önce birşeyler yapmak istiyorsanız, biraz durup düşünün. Sonra da gelecekte yapmak istediklerini aklınızdan geçirdiğinizde ve geleceği belirlediğinizde rahatladığınızı görebilirsiniz. Bir an önce yerine, bir müddet farkında olarak ve planlı yaşamak değişimi sağlayabilir.

Kriz dönemi geçtikten sonra istediğiniz gibi yaşamaya devam edebilirsiniz. BU zamana kadar, kendinizi çatışmalardan, şiddetten, sert iletişimden ve kavgalardan koruyun derim. Tabii, her zaman olduğu gibi karar tabii ki sizin.

Cengiz Eren

https://www.erenlp.com

Bu yazı Posta gazetesi bölge eklerinde yayınlanmıştır.

 

TOP