Okulda Zorbalık NLP Köşe Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Zorbalık güçlü olanın güçsüz üzerinde baskı yaratması, aşağılaması, şiddet göstermesi olarak ifade edilebilir. Zorbalık hayatın her alanında görülebilir. Burada bahsedeceğimiz konu okullardaki zorbalık.

Sessiz ve kendini ifade edemeyen öğrencilerin arkadaşları tarafından sürekli olarak zorbalığa uğraması onların hem okul ve hem de sonraki hayatlarını etkileyecektir. Okullar başladıktan sonra arkadaşlıklar oluşur. Sonrasında arkadaşlıklar giderek bağlılığa dönüşürken, arkadaşlık kuramayan öğrenciler bu grupların dışında kalacaktır.

Öğrencilere sınıfta, koridorlarda, bahçede ve serviste zorbalık uygulanmaya başlanır. Sözel olarak söylenenler kadar davranışsal olarakta devam eder. Görünüşü ile, konuşması ile, giydikleri ile dalga geçilmesi de zorbalık anlamına gelebilir. Gözlük takan bir öğrenciye “ne haber lan gözlük”,“vay dörtgöz” ve benzeri cümleler sürekli olarak söylenmeye başladığında öğrenci etkilenecek ve içine kapanarak yalnızlaşmaya başlayacaktır.

İçine kapanan çocuk okula gitmek istememeye başlar, evde de içine kapanır. Çok fazla konuşmaz. Bu sessizlik ortamında “çete “ diyeceğimiz gruplar baskılarını biraz daha arttıracak, defterlerini yırtacak, kalemlerini alacak, hatta şiddet uygulamaya başlayacaktır. Okul değiştirmek de pek bir işe yaramayabilir.

Öğretmenlerin ve ailelerin farketmemesi durumunda çocuk kendisine yapılanları anlatmayacak, yapılmasını istemediğinde daha sert baskılarla karşılacaktır.

Buna benzer olarak bir gruba giren öğrenci grupta kalabilmek için gruptakilerin isteklerini yerine getirmek zorunda kalabilir. Şunu yapmazsan bizimle arkadaşlık edemezsin ve benzeri söylemler öğrenciyi istemediği şeyleri yapmaya zorlayacaktır.

Yaşanan duygusal kilitlenme hayatının bütün dönemlerini kapsayacak şekilde devam eder. Ya tamamen yalnız kalır ya da her türlü tavizi vererek güçlü olanın yanında yer almaya çalışır.

Okula giden çocuklarınızın doğal davranışlarında değişiklikler oluşmaya başlamışsa, dikkatinizi konu toplamanız yararlı olur. Kekelemekten, altını ıslatmaya kadar çok çeşitli davranış farkı gözlenebilir. Öğretmenleri ile iletişim kurup bu davranış değişikliklerinin nedenlerini sorgulamak, çevrede olup biteni farketmek, neler olduğunu anlatmasını sağlamak yerinde olur.

Sosyal medyanın yaygın kullanımı zorbalığın bu alana da girmesini sağlamıştır. Sürekli olarak gönderilen taciz edici mesajlar ve aramalar da öğrenciyi etkileyecektir. Türkiye'de yeterli veri olmasa da, Amerika'da her yıl 18.000.000 öğrencinin okullarda zorbalığa uğradığını göstermektedir. 2011 yılında iki yıllık çalışma ve gerçek olaylardan yola çıkarak çekilen Bully (The Bully Project) yaşanılanları gözönüne sermektedir.

Böyle bir durum farkedildiği zaman okul yönetimi ve öğretmenlerle iletişim kurulmalı ve önlemler hep birlikte organize edilmeli ve öğrenciler bu konuda bilgilendirilmelidir. Dikkatinizin çocuklarınız üzerinde olması önemli. Tabii her zamanki gibi karar sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

https://www.erenlp.com

Posta Gazetesi Eklerinde Yayınlanmıştır.

 

TOP