Dönüm Noktası NLP Köşe Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yollar insanları birbirine kavuşturur. Bazen birbirinden ayırır. Ayrılma ya da birleşme noktası eb olabilir, otobüs terminali olabilir, hava alanı olabilir ya da bir liman olabilir. Ayrılmanın hüznü, kavuşmanın sevinci sevinç ve her iki durumda da gözyaşı olabilir.

Hayatı da yol metaforu ile anlatabiliriz. İnsanda bir yolculuğa çıkar doğum sonrasında. Önce aile ile birlikte sonra da yalnız başına. Yaşananlar içinde güzel, iyi hissedilen duygular, başarılar olabildiği gibi, kötü hissedilen, istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Sevinç ve hüzün hayatın farklı zamanlarında yaşanabilir ama hüzünlerin ve acıların önemsenmesi zihnimizde daha derin etkiler bırakabilir. Bu etkiler ise farkında olmadan daha önceki yazılarda bahsedilen mantıksız stratejileri ortaya çıkarabilir.

Yoldaki kavşaklar gibi insan hayatında da dönüm noktaları olacaktır. Ancak bu dönüm noktasının, dönüm noktası olduğunu o anda kavrayabilmemiz pek mümkün olmayacaktır. Belki birkaç yıl belki de yıllar sonra bunu farkedebiliriz.

Hayatımızdaki dönüm noktaları değişimi de ortaya çıkarır. Bu değişim kendi kararlarımızla olursa istenen sonuçları ortaya çıkarırken, başkalarının kararına ve onayına bıraktığımız içeriklerde istemediğimiz sonuçları yaşayabiliriz.

Yıllar önce bana hediye edilen bir kitaptan yola çıkarak ( Tennis the mind game) almaya karar verdiğim NLP eğitiminin bugün yaşadığım sonuçları ortaya çıkaracağını hiç bilemezdim. Hele bunu sadece merak ettiğim için öğrenmeyi istemem de oldukça ilginçti. NLP konusunda bilgi aktarmak seminer vermek, yazılar yazmak, 4 kitabımı yazacak olmam hiç aklıma gelmeyen şeylerdi o zaman. Bazen hayal etmek zihninizi ve istediklerinizin gerçekleşmesini sınırlayabilir, diyebiliyorum.

Bir sayı, bir kitap, bir yol, bir yolcu, evlilik veya boşanma kararı, seçilen eğitim, kurulan arkadaşlıklar, çalınan bir müzik aleti veya öğrenilen bir dans ve binlerce başka şey insan hayatında dönüm noktası olabilir. Burada önemli olan sizin hayattan ne istediğiniz? Ne beklediğiniz? Bunu elde etmek için kaynaklarınızı nasıl zenginleştirebileceğiniz konusunda vereceğiniz kararlar.

Bütün bunlar gösteriyor ki değişim süreci yeni öğrenme süreçleri için verilen kararlar ve öğrenme süreçlerinin tamamlanması ile ortaya çıkabiliyor kolaylıkla.

Sizin hayatınızdaki dönüm noktaları neler. Kaç kez kavşaklardan kendi isteğinizle dönüp yol değiştirdiniz? Bu dönüm noktalarında kararları siz mi yoksa başkası mı verdi ya da onayladı? Bunları farketmeniz gelecekte kendi kararlarınızla yapmak istediğiniz yeni değişimleri başlatabilir. Bugün bulunduğunuz yer istediğiniz yer değilse, değişime çok ihtiyacınız var demektir.

Yolunuz açık, ulaştığınız yer gitmek istediğiniz nokta olsun, kendi kararlarınızla yolunuzu değiştirin isterim. Tabii kaza yapmadan ve yoldan çıkmadan. Her zaman olduğu gibi karar yine sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Posta Gazetesi Bölge Eklerinde yayınlanmıştır.

 

 

 

TOP