Anlattıklarınız Dinledikleriniz NLP köşe Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Geçmişte yaşadığınız kötü hissettiğiniz bir tecrübenizi ve kendinizi iyi hissettiğiniz bir tecrübenizi hatırlayın. Hangisi gözünüzün önüne daha hızlı geliyor? Genellikle kötü tecrübeler daha hızlı hatırlanacaktır.

Bunun nedeni kötü hissettiğimiz anları daha fazla düşünüp, konuşup, anlatıp, yaşadığımız o anın etkisini zihnimizde arttırmamızdan kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Farkında olmadan daha derine kaydettiğinizde, kötü tecrübeleri yaşamamak isterken daha kötülerini yaşamaya ait stratejileri oluşturuyoruz.

Bir de dinlediklerimiz var. Yakın hissettiğimiz kişilerin, arladaşlarımızın yaşadıkları kötü tecrübeleri de dinliyoruz. Dinlerken anlatılan duyguları da kaydediyoruz. Böylece yaşamadığımız bir tecrübeye ait bütün bilgiler kaydedilecek ve bu kayıtlar daha sonra kullanılabilecek ve benzer sonuçları dinleyicinin de yaşamasını sağlayacaktır

Bir kötü tecrübe yaşadığınızda bakmanız gereken şey, sonucu ortaya çıkaran kararı sizin verip vermediğiniz ve kendinizi neden koruyamadığınız? Bunu bulduğunuzda kötü tecrübe üzerinde konuşmadan, düşünmeden hayatınıza devam etmeniz, hayatınızı yönetmenizi sağlayabilir.

Arkadaşlarınız size kötü tecrübelerinizi anlatmak isterse, ona nasıl yardım edebileceğinizi sorun. Mutlu olduğu anları, başarılarını, hissettiği iyi duyguları anlatmasını istediğinizde, anlattığında iki tarafta kendisini daha iyi hissedecektir.

İki önemli nokta: Herhangi bir şeyi kendinizden daha fazla önemsiyorsanız, sorun yaşamanız kaçınılmaz, buna kötü tecrübeler de dahil.

Yaşadığınız bir kötü tecrübe var ise, beş duyunuzdan herhangi birini veya birkaçını eksik kullanmışsınız demektir. Ya iyi  görmediniz, ya iyi duymadınız, ya iyi koklamadanız, ya iyi dokunmadınız, ya da iyi tatmadınız demektir. Hangisini eksik kullanmışsanız o duyu organını kullanmayı ve algılarınızı geliştirmeniz yerinde olabilir.

İyi duygular ve kötü duygular düşünüldükçe, konuşuldukça, anlatıldıkça artar. İyi hissettiğiniz anları, okuduklarınızı, seyrettiklerinizi, öğrendiklerinizi anlatmanız yerinde olur.

Bugün yaşadığınız sonuçlar, yaşadığınız süreçlerin, yaşadığınız süreçler ise verdiğiniz veya vermediğiniz, veremediğiniz kararların ortaya çıkardığı durumlardır. Kendi kararlarınızla , kendinizi koruyarak yaşadığınızda hayatınızı yönetmek kolaylaşacaktır. Tabii ki karar sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

 

TOP