Ayrışma NLP Köşe Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Ayrışma Dissociation ile ilgili NLP YazısıYaşananlar ve Ayrışma

Yaşadığınız bir tecrübeyi düşündüğünüzde, kendinizi gözünüzün önüne gelen görüntü içinde görüyor musunuz?

Kendinize “sen bu hatayı nasıl yaparsın”? dediğiniz, ya da kendinize adınızla hitap ederek iç konuşma yaptığınız oluyor mu? Sabah uyandığınızda aynaya bakıp “bugün çok iyi görünüyorsun” diyor musunuz?

İnsan kendisini kendi gözleri ile görebilen bir varlık değil. Aynada tersimizi görüyoruz. Bir fotoğraf veya videoda gördüğümüz ise, kimyasal ya da elektronik bir işlem sonucu ortaya çıkan bir yapı oluyor.

Üçüncü Tekil Şahıs Kullanımı

Kendimize kendi adımızla birşeyer söylüyorsak, ya da üçüncü tekil şahıs kullanarak ifade ediyorsak, buna kısaca “ayrışma” diyebiliriz. Yaşadıklarımıza dışarıdan bakıyorsak ve bunları başka biri gibi yaşamış gibi algılayıp, duygu hissedemiyorsak, ayrışmada ileri bir noktaya gelmiş demektir.

Ayrışma sonucunda bir taraf bir şey yapmak isterken, diğer taraf kişiyi beklenmedik durumlara hazırlamaya çalışacak ve sorgulamalar artacak, “şöyle yaparsan böyle olur” gibi sorgulama süreçleri yaşanacaktır. Bu ise kişinin karar vermesini zorlaştıracak bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Kendi hayatında duyguları yaşayamaz iken, başkalarının anlattıklarında, başkasının yaşadıklarında, dizide, filmde ya da romanda duygulanacak, yaşayacak, gülecek, ağlayacak ve duyguları harekete geçecektir. Çünkü o durumda kontrol bırakılacak ve duygular özdeşleşilen kişi gibi hissedilecektir. 

Kendini Korumak

Genel olarak kötü tecrübe yaşamamızın nedeni duyu organlarımızla kendimizi koruyamamak olabilir. Yaşadığınız kötü tecrübelere baktığınızda bir ya da birden fazla duyu organınızı eksik kullandığınızı farkedebilirsiniz. Elde edilen sonuçta hissedilen acılar fazla ise, kişide ayrışma gerçekleşebilir ve kişi kendisinden uzaklaşabilir.

Sezen Aksu Şarkısı

Ayrışmayı en iyi anlatan Sezen Aksu'nun “Farkındayım” şarkısındaki sözler olabilir. "Şu kızı yeniden büyütmeliyim, ateşlerde yürütmeliyim, değirmenlerde öğütmeliyim, fırınlarda pişirmeliyim" (fırınlarda pişirmeliyim'i ben ilave ettim). "Ne gemiler yaktım, Ne gemiler yaktım, O kadar yandı ki canım, Sonunda karşıdan baktım, Ne göreyim kendime, Yıldızlardan daha uzaktım."

Ayrışmanın ortadan kalkması kişinin kendisi iç barışını ve değişimi  sağlayacaktır. Bir çok içerikte söylenen “bir olmak” aslında ayrışmanın ortadan kalktığı durumu ifade etmektedir.  Bunun ne olduğunun farkedilmesi ve değişim için zihinsel detoks programına katılarak öğrenilebilir.

Ayrışmanın önce farkedilmesi ve sonra değiştirilmesi, hissederek yaşamanızı sağlayabilir.  Kendi hayatınızı kendinizin yönetebilmesini de.Tabii her zaman ki gibi karar sizin.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

Posta Gazetesi bölge ekleri köşe yazısı.

İlgili Linkler:

 

 

TOP