Futbol ve Barış Posta NLP Yazılarından

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Fatih Terim'in stratejileriFutbol Milli Takımımız

Milli Takımın aldığı sonuçlar ilginç. Dünya şampiyonası seçmelerinde Milli takıma alınmayan sporcular tartışmalar yaratıyor. Şerefli, şerefsiz sözleri havalarda uçuşuyor. Futbola ve Milli takıma bir sinirlilik hakim. Her içerikte olduğu gibi herkes kavga etmeye hazır görünüyor.


Fatih Terim

Ben uzman olarak Fatih Terim'i uzun yıllardır takip ediyorum. Galatasaray'da 4 yıllık başarısı ve UEFA şampiyonluğu var. Bu önemli başarı Fiorentina ve Milan başarısızlıkları ile gölgelendi. Milan'dan ayrılmasının sebebi ise çok farklı. Takımdaşlık konferansında konuşma yaparken aldığı bir mesaj şöyle olabilir. “Görevden alındınız, ama sözleşmeniz devam ediyor”. Sebebi ise o zaman oynadığı Telsim reklamı idi. Bu reklamda İtalyan çocukları yalancıdır mesajı veriliyordu, belki de farkında olmadan. Reklam ise Ali Taran tarafından hazırlanmıştı.

Bu noktadan sonra Fatih Terim “Başarısız olmamak” stratejisini kullanmaya başladı. Özhan Canaydın başkanlığındaki Galatasaray'a döndükten sonra şampiyonluk yaşayamadı.

Başarılı Olmak Başarısız Olmamak

Zira Başarısız olmamak başarısız olmak stratejisi olarak şekillenecektir. Sonrasında Ersun Yenal'den devraldığı Teknik direkörlük görevi ile Avrupa Şampiyonasına gidildi. 3.cü olarak bitirilen şampiyonada toplam 450 dakika maç oynayan takım sadece 20 dakika civarında galip durumda oynamıştı. Bu sonucu yaratan en önemli oyuncu ise son dakika gollerini atan Arda idi.

Sonraki Dünya şampiyonası seçmelerinde katılamayan Milli Takım son olarak son anda Avrupa Şampiyonasına katılmış ama başarılı olmamıştı. Fatih Terim bu başarısızlığı şimdi takıma almadığı futbolcuların şampiyonada kasıtlı olarak oynamadıklarını düşünüyor olabilir. Şimdi ise, Dünya şampiyonası seçmelerinde oynanan 3 maçta alınan 2 puan var. Şampiyonaya katılmak giderek zorlaşacaktır.

Tabi ki hepimiz Milli takımın başarılı olmasını istiyoruz. Ancak yaşanan olaylar, kızgınlıkla verilen mesajlar, gereksiz tartışmaları sadece Milli Takım ve oyuncularına değil Türk futboluna da zarar veriyor. Seyircilerin ve taraftarların maçlara olan ilgisi giderek azalıyor.

Zaman Değişiyor, futbol değişiyor, çok kısa anlarda tepki gösteren ve temiz zihinle oynayabilen futbolcular başarılı oluyor. Değişen bu koşullar futbolcuların zihninin tertemiz olmasını gerektiriyor.

Barı

Aziz Sancar “Barışı sağlamanın bir yolu olsaydı yapardım, eğer onu başarabilseydim Nobel’den de vazgeçerdim” diyordu konuşmasında. Hem ülkeye, hem de futbola barışın gelmesine hepimizin ihtiyacı var. Barış futboldan da başlayabilir.

Jupp Derwall

Fatih Terim'in hatırlaması gereken iki nokta değişimi sağlayabilir. Birincisi Galatasaray'a ilk geldiğinde kullandığı strajileri kullanmak, ikincisi ise birlikte çalıştığı ve çok şey öğrendiği hala saygı ile anılan Jupp Derwall gibi bir “futbol bilgesi” haline dönüşebilmek. Bu olabildiğinde hem Milli Takım, hem de Türk futbolu önemli bir kazanım sağlayacaktır.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Posta Gazetesi Bölge eklerinde yayınlanmıştır. NLP ile Hayatın Yönetimi Sende köşeleri NLP teknikleri ve NLP bilgileri ile yazılan ve kişisel değişim süreçlerine dair bilgi veren yazılardır.

 

 

TOP