Okullar ve Gülen Posta NLP Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Fetullah Gülen'in İadesi

Amerika'nın Fetullah Gülen'i iade edip etmemesi konusunda tartışmalar sürüyor. Dosyalar gönderiliyor. Demeçler veriliyor. Amerika'dan verilen cevap ise, konunun Amerikan hukukuna ve yargısına bağlı olduğu.


American Board, Sev Vakfı

Tarihi biraz incelediğimizde ABFCM, kısaca Amerikan Board heyetinin 1820 yılından itibaren Anadolu'ya geldiğini görüyoruz. Tayfun Nasuhbeyoğlu'nun 2007 yılında yayınladığı Türkiye'deki Yabancı ve Azınlık okulları araştırmasında 1870 yılında Anadolu'da 233 Board okulu olduğu yazılıyor. Azınlıklara eğitim vermek için kurulan bu kuruluşlardan bir kaç tanesi bu güne ulaşmış durumda. Bu okulları kuranların ise dini temelli kişiler olması da oldukça ilginç görünüyor.

Yabancı Dil

Bir çocuğa çok küçük yaşlarda yabancı dil öğretirseniz, onu kendi kültürüne yabancılaştırmış olursunuz. Özellikle hazırlık okutulurak yabancı dil öğretiliyorsa, kendi kültürünü tam içselleştirmeden, zihni bir başka kültürün etkisi altına girecektir. Yine çok küçük yaşta ağır dini bilgiler öğretiliyorsa etki benzer bir şekilde olacaktır.

Soğuk savaş sona erdiğinde dünya kamuoyunda Amerikan yönetimine karşı oluşan tepkiler giderek negatif hale geldi. Vieatnam ile başlayan bu tepkiler, Afganistan ve Irak saldırıları ile daha da arttı. Bu yüzden American Board of Commissioners for Foreign Missions (ABCFM) çeşitli ülkelerde okul açması giderek zorlaşmaya başladığında bu göreve birinin ya da bir kurumun yapması gerekiyordu.

Okul Açılması

Bu zamanlarda Fetullah Gülen vaazlarında okul açmanın öneminden bahsetmeye başladı. Bu güne geldiğimizde açılan binlerce okulun, kolej olduğu ve yabancı dil olarak ingilizce öğrettiği görülebilir. Böylece Amerika'lıların zorlandığı konuda Fetullah Gülen, Özal'dan başlayan dönemde devletin en üst kademelerinden destek alarak okulları açmaya başladı.

Kendisinin de dini açıdan “ebede geçmek” gibi bir ideali olduğundan iki amaç bir noktada buluşmuştu. Devleti ele geçirmek için yaptığı kanlı darbe teşebbüsü ise, beklemediği bir şekilde akamete uğradı. Bunu yapabilse, başka ülke yönetimlerini de ele geçirmeyi hayal etmiş olsa gerektir. Kendisi ile yapılan UFUK Turunda 'Kaldırın şu Osmanlı haritasını, ufkumu daraltıyor' demesi de bu yüzden olabilir.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iade edileceğini düşünmüyorum.

Uslu ve Terbiyeli Çocuklar

Anne, baba, öğretmenler ve ülke yönetimleri kendi konforları için uslu ve terbiyeli, itaat eden çocuklar yetiştirmeye çalışabilirler. Halbuki çocuğa hayır demesini öğretmek, bilgiye karşı tavır gösterebilmesi kendisini korumasını ve hayatını yönetmesini sağlayabilir. Tabii bu konuda da her zaman olduğu gibi karar sizin.

Not: Yönetimlere muhalif, savaş karşıtı ve barış yanlısı şarkıları ile bir döneme damgasını vuran ve hala zevkle dinlenen itaatsiz Bob Dylan'ın kazandığı Nobel ödülünü kabul etmeyeceğini düşünüyor ve diliyorum.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

#cengizeren #nlp #board #abcfm #fetullahgülen #okullar #hazırlık #bobdylan

 

 

TOP