Yatılı Kalmak, Posta NLP

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yatılı Kalmak Posta NLP YazısıTatil Gözlemi

Bodrum'da bir sahil. Akşam saatleri. Servis yapan çocuklar günün yorgunluğunu sahilde oturarak atmaya çalışıyorlar. Konuşuyoruz. “Nerede okuyorsun?” Diye soruyorum. “Deniz Lisesinde” diyor. “Bodrum'da deniz lisesi var mı?” “Yok” diyor, “Manisa deniz lisesinde okuyorum.” “Yatılı olmak nasıl” diye soruyorum. “Başlangıçta zordu” diyor ve devam ediyor, “Başlangıçta evi özlüyordum, şimdi ise okulu özlüyorum.”Arkadaşlık nasıl” diye soruyorum. “Kimse yanlış yapamaz” diyor. “Yanlış yapan yapan olursa onu arkadaşlıktan atıyoruz”. O sırada bir arkadaki şezlongta oturan bir bayan “ben de yatılı okudum” diyor. Öğretmen okulunda okumuş. Yatılı olmak konusunda konuşmaya devam ediyoruz.

Daha sonraki günlerde o öğretmeni hep gördüm. 15 gün boyunca hep aynı saatte geliyor ve aynı şezlongta yatmaya devam ediyordu. Bir gün “Şezlongda da yatılı kaldınız galiba” dedim. Tebessüm etti, sadece.

Yatılı Okul ve Duygu

Yatılı okulda okumak insanın duygusal hayatında önemli hasarlara yol açıyor. Ailesi tarafından okula getirilen çocuk yatakhane'de tek başına kaldığında ailesinden koptuğunu anlıyor ve derin yalnızlık duygusu yaşanıyor. Çocuk ne kadar küçük olursa hasar o kadar büyük olacaktır. Aile sevgisinin yerini, arkadaşlık ve bağlılık dolduruyor.

Ali Sirmen 7 yaşında Galatasaray Lisesi ilkokuluna başladığı (yakın geçmişte yanan bina) günleri anlatırken “orası benim ilk hapisanemdi ve bana ağır geldi” diyor, Enver Aysever ile televizyonda yaptığı söyleşi de.

Yatılı Kalmak

Yatılı okuyan insanlar daha sonra yaşadığı içeriklerde de yatılı kalabilirler. Bu durum yatılı kalmak kavramı olarak adlandırılabilir. Okulda, politikada, ideolojide, gazete köşesinde, televizyonda, sinemada, çalıştığı işinde, hastanede, evliliğinde,tatil yerlerinde yatılı kalan insan sayısı çok. Kendilerini işine adayanlar, 24 saat çalışabilen ve verilen görevi yerine getirmeye çalışanların yatılı okulda okumuş görmek hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Bugüne kadar darbe yapanların ve yapmaya kalkışanların hepsinin yatılı kalan kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden çocuğunuzu yatılı okula gönderirken bir daha düşünmeniz yararlı olacaktır. Siz de sürekli olarak aynı şeyleri yapmaya devam ediyorsanız, o içerikte yatılı kalmış olabilirsiniz

Kendi kararınızla yeni şeyler yapmak ve duygularınızı hissederek ifade etmek sizi bu durumdan kurtarabilir. Karar her zaman ki gibi, yine sizin.

Cengiz Eren

NLP uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

 

TOP