Paylaşımlarınız Posta NLP Yazıları

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Posta Gazetesi Yazıları PaylşımlarınızSosyal Paylaşım

Sosyal paylaşım siteleri hayatımıza önemli farklılıklar getirdi. Yaptığımız paylaşımlar duvarımızda yayınlanırken, geçmişe de kaydediliyor. Yazılan düşünceler, paylaşılan fotoğraflar ve başkalarının sözleri, gidilen yerler, görülenler paylaştıkça kaydediliyor.


 Facebook Twitter Instagram

Facebook, ,Twitter ve Instagram paylaşımları çok şey anlatıyor aslında. Bir kişinin duvarını dikkatli olarak incelediğimizde onun zihinsel yapısı hakkında çok şey öğrenebiliriz. Doğayı Seviyor mu? Hangi sporları yapıyor? Kızgın mı? Sinirli mi? Havyansever mi? Ayrımcılık yapıyor mu? İnsanları aşağılayor mu? Birilerine mesaj veriyor mu? gibi çok sayıda bilgiyi anlayabiliriz.“Bana facebook duvarını göster, kim olduğunu söyleyeyim” cümlesi doğru bir cümle olabilir.

Twitter ise anlık tepkilerin neler olabileceğini göstermesi açısından ilginç. Kişiler twitter paylaşımlarında genellikle oluşan gündem hakkında düşüncelerini belirtiyorlar. Instagram ise görselliğin daha fazla kullanıldığı bir alan, yorum daha az yapılıyor. Bu yüzden daha huzurlu görünüyor.

Big Data Kayıtları

Google, facebook, twitter, instagram ve oyunlar bilgisayarda veya telefonda yaptığımız hareketlerin hepsini kaydediyor ve hakkımızda bilgi topluyorlar. Profilimizi çıkarıyorlar. Bu bilgilere göre ilgi alanımıza giren reklamlar önümüze geliyor. Çok yemek fotoğrafı paylaşmışsak, restoran reklamlarını görmemiz çok kolay

Kontrollü Eşitlik

Sosyal paylaşım siteleri insanları eşit düzeye getirdi. Çok önemli gördüğümüz kişilere doğrudan mesaj göndermemiz, söylediklerini yorumlamamız ve cevapları almamız çok kolay hale geldi. Ancak bütün bunları sürekli olarak takip ediyorsak, ekrana veya telefona bağlı hale gelip, iş ya da istediklerimizi yapamaz hale gelebiliriz. Telefona ve bilgisayar bağımlı olan insanların sayısı az değil. Tabii bir de oyunlar var, bağımlılığı arttıran.

Beynimiz ve Kodlamalar

Özellikle Facebook beynimiz gibi çalışıyor. Çocukluktan bugüne kadar yaşadığımız tecrübeler ve oluşturduğu stratejiler hafızamıza nasıl kaydediliyor ve bu stratejiler bugün bile kullanılıyorsa, facebook paylaşımları da duvarımızın geçmişinde yer almaya devam ediyor. Paylaş tuşuna basmadan önce, yeniden düşünmeniz yerinde olacaktır.

Stratejilerimizde değişim için zihinsel detoks gerekiyorsa, geçmişte yaptığımız paylaşımları da arasıra gözden geçirip temizlemek gerekebilir. Sosyal Medya Detoksu. Tabii bu konuda da karar sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Bu yazı Posta Gazetesi NLP ile Hayatın Yönetimi Sende köşelerinde NLP Bilgileri ve NLP teknikleri kullanılara hazırlanmıştır.

 

 

 

TOP