Kısayollar veya Fotokopi Günler Posta NLP

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kısayollar ve fotokopi günlerKısayollar

Bilgisayarınızda bir programı çalıştırmak için o programın simgesine tıkladığınızda program hemen çalışmaya başlayacaktır. Telefonunuzda oyun oynarken veya bir paylaşım sitesine girmek istediğinizde simgesine dokunduğunuzda ekranınızda açıldığını görüyorsunuz.


Hayata baktığınızda bir sürü kısa yol olduğunu göreceksiniz. Yapılan benzer davranışlar farkında olmadan kısayol oluşturacaktır. “En kısa yol bildiğin yoldur” cümlesi kısayol oluşumunu anlatıyor. Bilmediğimiz yollardan geçtiğimizde, bir çok yeni bilgi öğrenmiş oluruz.

Fotokopi Günler

Kısayol halk dilinde alışkanlık olarak kullanılıyor. Yaşadığınız dünyaya bir bakın, kaç tane kısayolunuz, kaç tane alışkanlığınız var? Hergün benzer davranışları yapıyorsanız, fotokopi günler yaşıyorsunuz demektir.

Alışkanlıklar

Sigara, aşırı yemek yemek, tatlıya veya çikolataya düşkünlük, aynı mekanlara gitmek, ev,iş, kahve üçgeninde yaşamak, içki, madde bağımlılığı, başarı ya da kariyeri aşırı şekilde önemsemek vb gibi çok sayıda yapılan davranış için kısa yol oluşmuş demektir.

Benzer davranışları yaptığı için bir futbolcuyu, bir tenisciyi, bir boksörü, bir aktör veya aktristi tanımak kolaylaşır. Onlar da bizim zihnimizde kendileri için kısa yollar yaratmış demektir. Böylece biz bu sanatçıları, sporcuları daha çok severiz. Christiano Ronaldo, Messi, Arda Turan' ı düşünün, dacranışlarının diğerlerinden farklı olduğunu göreceksiniz.

Bilmek

Acı çekmek, kaybetmek, başarısız olmak da kısayol haline gelebilir. Halk dilinde buna alışkanlıklar deniyor. Alışkanlıklar, bağımlılıklar ya da kısa yollar hayatımızı kolaylaştırır, iyi hissettirir görünse de, bir zaman sonra sağlığımızı ve yaratıcılığımızı engelleyebilir.

Yaptığınız davranışlara bir bakın. Tekrarlı olarak yaptığınız davranışlar çok ise, değişim zamanı gelmiş de geçiyor demektir. Duyu organlarınıza aktaracağınız yeni bilgiler ve yaşayacağınız yeni ve güzel anlar sonradan başlatabilir. Gezmek, seyahat etmek, yeni yerler görmek yaz döneminde güzel bir başlangıç olacaktır.

Fotokopi günleri geride bıraktığınız günlere doğru. Tabii karar her zamanki gibi sizin.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

Bu yazı Posta gazetesi bölge eklerinde NLP teknikleri ve NLP bilgileri ile hazırlanmış ve NLP tavrı ile yazılarak hazırlanmış ve yayınlanmıştır. 

 

TOP