Azİz Sancar Nobel Kİmya Ödülü'ne giden yol

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Aziz Ve Gwen SancarNobel Kimya Ödülü

Nobel Kimya Ödülünü kazanan ilk Türk olarak tarihe geçti. 19 Mayıs'ta aldığı Nobel madalyasını Mustafa Kemal'in anısına Anıt Kabir'e hediye etti.


Bugünlerde üniversitelerde ilham verici konuşmalar yapıyor. Gençlerin zihinsel sınırlarının ötelenmesine yaratıcılıklarının artmasına önemli katkı yapacağına inanıyorum.

Tolga Tanış Aziz Sancar Röportajı

*Tolga Tanış'ın yaptığı röportaj ilk olması açısından önemli bilgiler barındırıyor. Röportajlar farkında olmadan aktarılan önemli bilgileri anlamamızı sağlar. Aziz Sancar'ın Nobel'e ulaşmasını sağlayan süreç içinde Annesi Meryem ve eşi Gwen önemli bir yer tutuyor.

Annem çiftçiliğin ne kadar zor olduğunu gördüğünden, “Oğlum” derdi bizlere, “babanız gibi çiftçilik yapmanızı istemiyorum. Okuyun, başka bir meslek bulun” derdi.” Meryem anne okumasını istiyor ama ne olması gerektiğini söylemiyor. Ne olacağına kendisinin karar vermesini sağlayan bu cümle sınır yaratmadığı için önemli.

Ağabey'inin evliliği sebebiyle küçük yaşta Ankara'ya gelmesinden sonra gittiği okulda kendisi ile alay edilmesinden dolayı şu cümleyi söylüyor. “Ben bir sömestr konuşmayı bıraktım. Hiç konuşmadım.”

Bu süreci hayatında bir kez daha yaşayacaktır. İlk Amerika'ya gidiş sadece Fransızca bilmesinden dolayı, tercümanla konuşması, aksanlı olması yüzünden ders cermesi konusunda yapılan anketlerden birinde bir öğrencinin kendisi için yazdıklarını şöyle anlatıyor.

“Hatırlıyorum, burada ilk dersi verdiğimde, biliyorsunuz öğrencilerin değerlendirmeleri oluyor, bir çocuk “Onu ilk gemiye koyup Türkiye’ye geri yollayın” diye yazdı. Aksanım var diye.”

Ankara'da 1 yıl kaldıktan sonra ailesinin olduğu Savur'a geri dönen Aziz Sancar, aynı süreci Amerika'ya John Hopkins'e gittiğinde de yaşayacaktır. Oradan da bir yıl sonra tekrar Savur'a geri döner.

“Bunalıma girmiştim. Johns Hopkins’te İngilizce sorununu çözünce altı ay sonra ben Amerikalılara ders veriyordum. Bilimsel zorluk çekmedim. Sosyal sorunlardı. Psikoloğa gittim. Psikolog dönmemi tavsiye etti.”

Aziz Sancar Stan Rupert

Savur'a ilk dönüşünden sonra eğitimine devam edip Tıp ve Kimya fakültelerini kazanan Aziz Sancar, Savur'a ikinci defa döndükten sonra gittiği Amerika'da moleküler biyoloji konusunda Stan Rupert ile zor şartlarda çalışmaya başlar ve Nobel Kimya ödülüne doğru giden yola çıktığını kendisi de, o zaman bilmemektedir.

Çalışmak, çok çalışmak, kendisini eğitimine ve işine vermek ve yaptığı çalışmaların sonuçlarını kayda geçirmek. Aziz Sancar'ın bu başarısının ardında **415 bilimsel makale ve 33 kitap ve çok değerli ödüller var. Daha bir çok yayın ile bilim dünyasına katkısının devam edeceğini düşünüyorum.

**Eşiyle birlikte ABD'de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nı kurmuştur. Vakfın ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde "Carolina Türk Evi" isimli bir öğrenci misafirhanesi de bulunmaktadır.

Önemli Sonuçlar

Aziz Sancar'dan öğrenmemiz gereken önemli noktalar var.

Ailenin, annenin ve eşin önemi,

Geriye döndüğünüzde veya kendinizi başarısız hissettiğinizde, devam etme cesaretini bularak ileriye doğru hareket edebilmek,

Kaynaklarınızı zenginleştiren ve ilham vererek gelişmenizi sağlayan öğreticiler, (köy enstitülerinden yetişen öğretmenler, bu konuda Columbia Üniversitesinde doktora tezi hazırlayan Fay Kirby'i de saygıyla anmak isterim.)

Seçimini kendinizin yaptığı ve sevdiğiniz bir konuda başarıyı düşünmeden çalışmak, çok çalışmak,

Yaptığınız çalışmalarda elde ettiğiniz bilgileri yazılar veya kitaplar halinde kayda geçirmek,

Kendi çalışma temponuza uygun çalışan huzurlu bir birlikteliğe sahip olmak,

Aziz ve Gwen Sancar

Aziz ve Gwen Sancar'a, elde ettikleri sonuçlar ve Türk insanına verdiği ilham ve bilime yaptığı katkılara teşekkür ediyoruz.

*10 Ekim 2015 Hürriyet Kelebek

**tr.wikipedia.org Aziz Sancar

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Bu yazı Posta Gazetesi Bölge eklerinde yayınlanmıştır. NLP Teknikleri ve NLP bilgileri ile NLP ile  Hayatın Yonetimi Sende köşelerini okuyanlara değişim ve süreçler konusunda bilgi aktarmaktadır

 

 

 

TOP