Kişisel Gelişim Posta NLP Yazılarından

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kişisel Gelişim

Son dönemlerde herkes kişişel gelişim konusu ile ilgileniyor. Zaman çok hızlandı, iletişim iyice karmaşık hale geldi. Sosyal medya yaşananları gözler önüne seriyor. Paylaşılan cümleler kişide nelerin eksik olduğunu ortaya çıkarıyor.


 Değişim

Kişisel gelişim adı altında koçluk, eft, reiki, format, geçmiş yaşam terapisi, aile dizimi ve benzeri bir sürü isim basında, sosyal medyada, televizyonlarda söyleniyor. Çok sayıda kişisel gelişim kitabı okunuyor ama değişim ortaya çıkmıyor. Aynı davranışlar yapılmaya devam ediyor.

Aslında daha dikkatli incelenirse kimse değişmek istemiyor. Bilgisayardaki kısa yollar gibi yaptıklarımızı yapmaya devam ettikçe değişim gerçekleşmeyecektir. Kendisine acı veren biri ile flört eden ya da evlenen birisi, ayrıldıktan sonra farkında olmadan yine kendisine acı verecek biri ile tanışması hiç şaşırtıcı olamayacaktır. Zira kişi farkında olmadan acı çekmeyi bilmekte ve acı çekmeye devam etmek istemektedir.

Başarısızlığı öğrenen öğrenci de başarılı olmak isterken çalıştığı halde başarısız olabilir.. Satış yapmak istediği halde satış ziyaretlerinden eli boş dönen bir satışcı da benzer bir stratejiyi kullanıyor olabilir.

Doğru bilinen yanlışlar

Pozitif düşün pozitif olsun: Kişinin geçmişte yaşadığı tecrübeler içinde kötü hissettiği duyguları var ise pozitif düşündüğünde bu duygular hissedilmeye devam edecektir. Aklına gelen başımıza gelir atasözümüzde var.

Farkındalık: Farkındalık iki içerikte kullanılması gereken bir zihinsel durum. Birincisi kendimizi korumak için. Diğeri ise yeni öğrenme süreçlerinde. Bunun dışındaki süreçlerde farkındalık, izleyici olma sonucu yaratabilir. Farkındaysanız dışındasınız.

Ayrışma:Yaşadığınız bir tecrübenizi hatırladığınızda kendinizi de bu görüntü içinde görüyorsanız, ayrışma başlamış demektir. Kötü tecrübelerdeki duyguları hissetmemek için gerçekleşen bu durum

iyi tecrübelerdeki duygularımızı da hissetmememizi sağlayabilir. Böylece kaynaklarımız kullanılamaz hale gelecektir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde başkasının parası gibi harcayıp, ödeme tarihi geldiğinde bunun kendisinin ödeyeceğini anladığında ayrışma sona erer. Kendisini çok kötü hisseder.

Negatif uyarılar: Televizyon seyretme, bilgisayar oynama, dışarı çıkma, hız yapma, trafik canavarı olmayın ve benzeri söylemler, kişinin aklına bunları getirmeye devam edcektir. “Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek” gibi bir atasözümüz de var.

Düşünmek: bir şey üzerinde çok fazla düşünüyor ve karar veremiyorsanız, istediğiniz sonuç gerçekleşmeyebilir. Düşünmek karar sürecinde gerekli olan bir işlem ama karar verdikten sonra sorgulamadan ve düşünmeden devam etmek sizi istediğiniz sozzzaştıracaktır. “Düşün, düşün, ...... işin” diye bir atasözümüz olduğunu unutmamak gerekiyor.

Karar verememek ya da onay almak: Kararlı bir kararsızlık içindeyseniz ve birilerinin fikrini alarak karar veriyorsanız, hayatınızı siz yönetemiyorsunuz demektir. Yeni kararlar için başkalarına ihtiyacınız olacaktır, her zaman. Bu durum için atasözü “Sokma akıl sekiz adım gider”.

Gelecek yazılarda bu konuya devam edeceğiz. Ayrışmadan ve kendi kararlarınızla sorgulamadan devam etmek. Karar tabii ki yine sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Bu yazı Posta Gazetesi Pazar bölge eklerinde yayınlanmıştır. NLP Teknikleri ve NLP bilgileri ile kişinin hayatını daha kolay yönetebilmesi için bilgi aktarmaktadır. NLP ile Hayatın yönetimi Sende Köşe yazısı.

 

 

TOP