Tenis ve Çağla Büyükakçay

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Cağla Büyükakçay WTA Istanbul Cup'ta ŞampiyonTenis ve Değişim

Tenisin benim hayatımdaki önemi büyük. Tenis oynarken bana hediye edilen bir kitaptan yola çıkarak NLP'nin varlığını öğrenmiş oldum. Tennis the Mind Game kitabını okuduktan sonra NLP konusunda eğitimler alıp, bu konuda 1998 yılından itibaren çalışmaya başladım. 1998 yılında Tempo dergisinde “4 saatte Kendinizi Değiştirin” kapak haberi ile NLP Türkiye gündemine girdi.


 

Bugün ise üniversitelerde NLP eğitimleri olduğunu görebilirsiniz.

İstanbul Cup

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen İstanbul Cup turnuvasında Çağla Büyükakçay Şampiyon oldu. İpek Soylu'da çiftler kategorisinde kupayı kaldırdı. İki sonuç da çok önemli. Türkiye tenis tarihinde ilk defa tek bayanlar kategorisinde WTA turnuvasında şampiyon oldu. Bu sonuç hepimizi çok sevindirirken Çağla'ya da 280 sıralama puanı ve 43.000 dolar para ödülü kazandırdı.

Pro Tenis

Profesyonel tenis oynamak gerçekten kolay değil. Hergün yapılan antrenmanlar, turnuvalara katılmak için yapılan uzun seyahatler, otel odalarında geçirilen bir hayat. Bir turnuvada yenildiğinizde başka bir ülkeye ve başka bir turnuvaya doğru seyahat. Evinizden yuvanızdan uzakta, bazen boş tribünlere ve bazen de binlerce seyirdi önünde oynamak.

Akıl Oyunu

Ayşe Arman'a verdiği röportajında Çağla'nın söylediği gibi “ Tenis bir akıl oyunu”. Mental tarafı, fizik kondüsyon ve teknik tarafından daha önemli. 8 yaşında Adana'da tenise başlayan Çağla, bugün dünya klasmanında 83.cü sırada yer alıyor. 2006 yılında 686 sırada başladığı sıralamada geldiği yer katedilen uzun bir yolun ve dökülen terlerin sonucu. Bu yıl kazandığı turnuva ödülü 93.851 dolar, profesyonel tenise başladıktan (2006) bu güne kadar kazandığı toplam ödül ise 503,598 dolar.

Çağla'nın bu önemli başarısın tenisin Türkiye'de yaygınlaşmasına önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum.

Tenis her yaşta insanın yapabileceği bir spor. Ya bir kulübe üye olmak ya da belediyelerin yaptığı sahalarda oynayabilmek mümkün. Öğrenme süreci sonrasında yaşları ileri olanlar senior turnuvalarına, yaşları küçük olanlar ise kendi yaş kategorisinde turnuvalara katılabiliyor. Böylece önce amatör olarak başlayan tenis çocuklar, gençler ve büyükler kategorisindeki turnuvalarla devam ediyor. Başarılı olanlar ve profesyonel tenis oynamaya karar verenler ise, önce ITF turnuvalarına, sonra ATP ve WTA turnuvalarına katılabiliyor.

ATP WTA

ATP ve WTA sıralamalarında ilk yüze girenler Grand Slam adı verilen Turnuvalar katılma hakkı elde ediyor. Bu turnuvaları kazananların kazandıkları ödül ise birkaç milyon dolar mertebesinde. Avustralya Açık, Roland Garros, Wimbledon ve Amerika Açık turnuvaları bu kategoride. Her tenisçinin hayali bu turnuvalarda oynayabilmek.

Profesyonel tenis oynamayı düşünen bir oyuncu için, herşeyini tenise adaması gibi bir durum olduğu görülecektir.

Tenisin oyunculara, oyuncuların sahalara ve kulüplere, yeni başlayanların öğrenmek için antrenörlere, profesyonel oyuncuların ise sponsorlara ihtiyacı var. Tenis Federasyonu'na, belediyelere, okullara, ve tabii ki Gençlik ve Spor Bakanlığı'na önemli görevler düşüyor.

Çağla Büyükakçay'ı şampiyon olduğu için tebrik ediyor, Fransa Açık'ta oynayacağı ana tablo maçları için başarılar diliyorum.

Sizin ya da çocuğunuzun tenis oynayamaya başlama kararı tabii ki, size ait.

*ITF International Tennis Federation (Uluslararası Tenis Federasyonu)

*ATP Association Tennis Professionals (Tenis Profesyonelleri Derneği)

*WTA Women Tennis Association (Bayan Tenis Derneği)

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Bu yazı Posta Gazetesi Bölge eklerinde NLP İle Hayatın Yönetimi Sende köşesinde yayınlanmıştır.

 

 

TOP