Bisikletinizi gezdirin

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

#bisikletinizigezdirirn bisiklet

Bisiklete Binmek

Bisiklete binmesini biliyor musunuz? Evet ise, En son ne zaman bisiklete bindiniz? Cevabınız dün ise çok güzel. Bir ya da birkaç yıl önce cevabını veriyorsanız o kadar iyi değil tabii ki. Bisiklete binmesini bilmiyorsanız, hemen öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bisiklet insan hayatında önemli. Okul yıllarında başarılı karne sonrasında hediye edilen bisiklet. Anne ve babanın yardımı ile öğrenilen bisiklet. Sonra da arkadaşlarla uzaklara gidip gelinen bisiklet. Bazen söz verilip zamanında alınmayan bisiklet.

Bisiklet insan hayatında önemli. İnsanın kendi gücü ile hareket edebildiği ender araçlardan biri. Diğerlerinde ya ayaklarımız yerden tam olarak kesilmiyor, ya da başka bir enerjiyi kullanıyoruz.

Bisiklet ve Karar

Nereye kadar gidip, nereden döneceğini bilmek kişinin karar vermeyi öğrenmesi açısından önemli. Çocuk yaşta öğrenildiğinde karar vermek her içerikte kolaylaşacaktır.

Bisiklet göz, el, ayak ve denge koordinasyonunu geliştirir. Bisiklete binmesini öğrenen bir kişi, bu koordinasyonu sağladığı için başka araçları da kullanmasını kolaylaştıracaktır. Motorsiklet ehliyeti almak istediğinizde ilk sorunun bisiklet kullandınız mı? olması bu yüzden. Bisiklet kullanan biri araba kullanmasını da, başka içeriklerdeki araçları kullanmasını kolaylıkla öğrenebilir.

Odaklanmak

Bisiklet üzerinde kalmak için harekete devam etmeniz ön şartlardan biri. Aynı zamanda bir konu üzerinde zihinsel dikkati de arttırır. Dikkatiniz dağılırsa düşebilirsiniz. Çocukların bisiklete binmesi derslerinde başarılı olmasını sağlayabilir.

Bisiklete binen bir kişi yürümekten daha uzaklara gidebildiği için zihinsel sınırları da öteler. Hayatının başka içeriklerinde, kendi gücü ile daha uzaklara gidebilmesi kolaylaşacaktır. Bisikletle dünyayı dolaşan çok sayıda insan olduğunu biliyoruz.

Bisiklet ve Çevre

Bisiklet çevre açısından da önemli. Bisikleti ulaşım aracı olarak kullandığınızda çevreyi korumuş ve kirletmemiş olursunuz. Ayrıca park sorunu olmayacak, bisiklet yolu olan yerlerde trafik sıkışıklığı da yaşanmayacaktır. Belediyelerin bisiklet yolları konusunda yaptıkları çalışmaların desteklenmeye devam etmesi, hem spor, hem ulaşım aracı ve hem de keyifli bir zaman geçirme aracı olan bisiklet kullanımını yaygınlaştıracaktır.

52.nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turu 24 Nisan 2016'da İstanbul'da başlıyor. 8 etaptan oluşacak yarış, 1 Mayıs Pazar günü İzmir'de son bulacak. Katılan takımlara başarılar diliyorum. Bisiklet sporuna önemli bir katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Bisikletin önemli özelliklerinden biri de kolay çalınabilir olması. Bisikletin bir yere bırakıldığında kilitlenmesi yararlı olacaktır. 1948 yılında Vittorio De Sica'nın yönettiği Bisiklet Hırsızları filmi de çalınan bir bisikleti arayan baba oğulu anlatır. Yeni Gerçekçilik akımının simgesi olarak kabul edilir.

Bisikletiniz yoksa bisiklet alıp, balkonda, depoda bekleyen bisikletiniz varsa bakımını yaptırıp, lastiklerini şişirip binmeye başlamanız güzel bahar günlerine önemli farklılık getirecektir.

Bisikletinizle gezdiğiniz gördüğünüz yerlerin fotoğraflarını #bisikletinizigezdirin etiketi ile facebook, twitter, instagram'da paylaşabilirsiniz.

Arkadaşınız, eşiniz, çocuğunuzla bisiklete bineceğiniz bir gün olsun.. Bisiklete binme ve öğrenme, çocuğunuza bisiklet alma kararı ise, size ait.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Bu yazı Posta Gazetesi Pazar Bölge eklerinde yayınlanmıştır. Değişim, gelişim, insan hayatının yönetilebilmesi konularında NLP teknikleri ve NLP bilgileri kullanılarak bilgi aktarmaktadır.

 

 

TOP