YGS Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı İnanç Güven Tavır

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

YGS Sınavı Yüksek Öğretime Geçiş

13 Mart Pazar günü YGS sınavı var. Öğrenciler bu sınavı heyecanla bekliyor. Kimi iyi hazırlanmış, kimi iyi hazırlanamamış. Kimi iyi puan alacak, kimisi heyecandan sorularda zrolaacak. Bu yazı sınava girecek öğrenciler için hazırlandı. Ailelerin bazısı yarış içindeler, bazıları değil. Korkular, tedirginlikler, beklentiler, kolaylar, zorlar sınav gününde görülecek. Başarılı görülenler sevinecek, başarısız olanlar üzülecek, belki gözyaşı dökecek ve bu üzüntüler bir sonraki büyük sınav olan LYS sınavına da etki edecek.


 Sınavlar

İnsan hayatında sınavlar önemsenir. Hayatın kendisinin de bir sınav olduğunu düşünenler bile var. Eğitim görenler çeşitli sınavlara giriyorlar. Burada yazmaya kalksak, yazının yerini sınavların adları doldurur. Sınavların yapılma nedeni aktarılmak istenen bilgilerinin ne kadarının öğrenildiğinin test edilmesi. Testler YGS'de 5 cevaptan birini seçerek sağlanıyor.

YGS sınavında kişinin kaynaklarına uygun puanlar alması " istenen sonuç". Ama örneklerde görüyoruz ki, çok çalışanlar ve çok test çözenler sınavda bildiklerinden daha azını cevaplıyorlar. Bunun nedeni sınavı olması gerekenden fazla önemsenmesi ve sınav sırasında hissedilen korku ve stres.

Genel olarak söylemek gerekirse "insan herhangi bir şeyi kendisinden daha fazla önemsiyorsa, sorun yaşayacaktır.”

Mevlana

O zaman ne yapmak gerekir. Mevlana'nı şu cümlesini hatırlayalım.

"Gel Ne olursan ol gel, Mecusi, putperest olsan da yine gel".

Hoşgörü duygusu yaratan bir söz olarak algılanan bu cümle, aslında pek hoşgörülü değil.Gel kelimesi fiilin emir” hali. Bu cümle, bugün de Konya turizmine katkıda bulunuyor ve insanlar bu emre uyarak Konya'ya gitmeye, Mevlana'yı ziyaret etmeye devam ediyor.

Mevlana'nın bu cümlede aslında söylemek istediği şey başka, kim olursanız olun, bana geldiğinizde, sizi kendi yolunuzdan alıp benim yoluma sokacağım, demek istiyor. Bu nokta çok önemli. Anlamamız gereken şu : Mevlana bunu yapacağına inanıyor, güveniyor ve bir tavır ortaya koyuyor.

O zaman YGS sınavı için, İnanç, Güven ve Tavır. 3 önemli kelime.

Kendinize ve bilginize İnancınız nedir?
Soruları çözebileceğinize dair güveniniz nedir?
Sınava karşı tavrınız nedir?

Bunlarda birinde bile eksiklik var ise, bildiğiniz halde soruları cevaplamanız zorlaşabilir. Öncelikle İnanç, güven ve tavrın kalan bir kaç gün içinde tamamlanması yerinde olur.

Şu cümleyi söyleyebildiğinizde sınavda, istediğinizden puandan daha fazlasını alabilirsiniz.

"Gel, Gel, hangi soru olursan ol gel, kolay da olsan, çok zor da olsan yine gel, ben kolayca çözerim"

diyebiliyorsanız, sınav sizin için istedğiniz şekilde geçecektir.

Duygular

Sınavda duygusal hareketleriniz de tabii olarak çok önemli. Duygularınızın sabit kalması, sınavdaki başarınızı arttıracaktır. Bu şu anlama gelebilir. Soruları çözmeye başladığınızda cevapları kolayca buluyor ve buna seviniyorsanız, çözemediğiniz bir soruya rastladığınızda kendinizi daha kötü hissedebilirsiniz.

Ya da bir kaç soruyu çözemediğinizde kendinizi kötü hissetmeniz, çözebileceğiniz soruları da çözememenizi sağlayabilir. Heyecansız ve sakin olmak bu anlamda çok önemli.

Buradaki büyülü kelime "düşünmeden" olacaktır. Sınavı kazandığınızı veya kaybettiğinizi düşünmeden, soruları çözmeye devam etmeniz, son sorudan sonra çözemediğiniz soruları yeniden gözden geçirmeniz, istediğiniz sonucu ortaya çıkaracaktır.

Son olarak şunu söylemek gerekebilir.

5 seçenek arasında seçim yapacağınız YGS'da, doğru seçim yapma şansınız %20

Bir tanesinin yanlış olduğunu anladığınızda ise kalan 4 seçenek içinde doğru cevap verme şansınız % 25'e çıkacaktır. İkinci seçeneğin de doğru olmadığını gördüğünüzde o zaman doğru cevap verme şansınız % 33'ye çıkacak, iki seçeneğe kaldığınızda ise doğru cevap verme şansınız % 50 olacaktır. Tabii yanlış yapma şansınız da % 50'ye çıkmaktadır.

Çoğunlukla öğrenciler bir ya da iki seçimin yanlış olduğunu bulduğunda rahatlamakta ve daha sonra kalan iki seçenekte dikkatleri dağıldığı için, yanlış seçeneği seçme ihtimalini de arttırmaktadırlar. Bu açıdan iki seçenek kaldığında dikkatin biraz daha yükselmesi yararlı olacak ve doğru seçeneği seçmeyi kolaylaştıracaktır.

Doğruya Yaklaşmak ve Karar

Bu sebeple öncelikle doğru sonucu ve cevabı bulmaya çalışmak, bu olmuyorsa yanlış cevapları eleyerek doğruya ulaşmak bir yöntem olabilir. Burada iki seçeneğe gelindiğinde daha dikkatli ve sakin olmak öğrencinin sınavdaki başarısını arttıracaktır.

Çalışan, yapabileceğine güvenen ve inanan, sınava ve soruları çözebilecek tavrı olan öğrenciler kaynaklarına uygun puanları alabilirler, sınavı önemsemeden ve sınav boyunca sakin kalarak. Burada yazılanları uygulayabildiğinizde, alacağınız puan düşündüğünüzden daha fazla olacaktır.

İstediğiniz sonuçlara ulaşmanızı ve istediğiniz gibi bir sınav geçirmenizi dilerim. Sınav günü hayatınızdaki önemli günlerden biri ama en önemlisi değil. Kendinize güvenin ve inanın ki, sınav su gibi aksın. Karar Sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Yazı Posta Gazetesi bölge eklerinde YGS sınavına girecek öğrenciler için hazırlanmıştır.

 

 

TOP