Oscar ve Temizlik

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

2017 Oscar

Bu pazar akşamı Hollywood Dolby Theatre'da Oscar töreni yapılacak. Akademi tarafından verilecek olan ödüller için heyecanlı bir bekleyiş olacak. Sonra ödüller sahibini bulacak. Bu Oscar'ın özelliklerden biri siyahi bir başkana sahip oldukları halde Oscar ödülüne ait bir siyahi adayın olmaması çarpıcı br sonuç. Akademi bu konuda önemli bir eleştiri aldı ve siyahi oyunculardan bazılarının töreni protesto edecekleri söyleniyor. Aralarında önemli isimlerde var.


 Kazananlar çok sevinecek, kaybedenler ise bir sonraki Oscar için senaryo ve filmlerini hazırlayacaklar.

En iyi Film adayları

Büyük Açık (The Big Short)
Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies)
Brooklyn
Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)
Marslı (The Martian) 
Diriliş (The Revenant)
Gizli Dünya (Room)
Spotlight (Gündem)

Bu filmlere bakıldığında Büyük Açık, Diriliş, Gündem, Amerika'nın geçmişteki hatalarını gösteren ve bu konuda geçmiş ile ilgili temizlik yapmaya çalışan filmler. En iyi erkek oyuncu dalında aday olan Trumbo filmi de benzer bir temizliği yapmaya çalışıyor.

Büyük Açık Amerika'nın yaşadığı emlak balonunun patlaması ile ilgili kriz dönemini ve bu kriz döneminde bile para kazanabilen insanları ve şirketleri anlatıyor. Sonucunda ise 6.000.000 dan fazla evlerini paralarını kaybeden orta sınıf insan var. Bu ise Trump'ın başkan olmasını sağlayan yolu açtı diyebiliriz.

Diriliş filmi ise bir hayatta kalma mücadelesi. 5 kez Oscar'a aday olan ama kazanamayan Leonard di Caprio'nun oynadığı film Hollywood'un geçmişte kızılderelileri saldırgan ve cani olarak gösterdiği filmlere gönderme yapıyor. Bu gönderme kızılderelilerin kendilerine zarar verilmediği zaman barışcı oldukları gösterilmeye çalışılıyor. Marlon Brando'nun Oscar'ı reddetme nedeni, bu gün Oscar kazanılmasını sağlayacak olabilir.

Gündem ise gerçek bir olaydan yola çıkarak, katolik rahiplerin yaptıkları cinsel çocuk tacizlerine ait haberin araştırılması ve sonuçlandırılması anlatılıyor. Daha önce bilinen ama dikkatli olarak incelenmeyen olayın incelenmesi sırasında, çocuklara yapılan cinsel tacizlerin çocukların sonraki hayatlarını nasıl parçaladığı da gözler önüne seriliyor.

Trumbo filmi ise McCarthy döneminde ve soğuk savaş sırasındaki komünist avı sırasında Hollywood'un en üretken senaristinin başına gelenler anlatılıyor. Fişlenen insanlar. Yaşanan olaylar sırasında Hollywood yönetimi ve artistlerin iş yapmaya devam edebilmek için gösterdikleri döneklik oldukça ilginç. Bugün bizim yaşadıklarımızdan örnekler görebiliriz film de.

Anlatılan filmlerin hepsi Amerika'da geçmişte yaptıkları hataların gözler önüne serilmesi, o dönemleri temize çekme gayreti olarak görebiliriz. Tabii oldukça geç. Çok insan zarar görmüş ve çok şey kaybetmiş durumda.

Casuslar Köprüsü soğuk savaş döneminde devlette çalışan insanların yapamadığını bir avukatın yapması, Rus ve Amerikan gizli servisleri arasında yapılacak tutuklu değişiminin bri arabulucu vasıtası ile gerçekleştirilmesi anlatılıyor. Tabii filmin sonunda Amerikan sistemi, Rus'larınkinden iyidir mesajı da verilmiş oluyor.

Sezonda çok önce yayınlanan Marslı filmi, insanın bir başka gezegende yaşayabileceğine dair bir senaryoya çekilmiş. Güzel yaratıcı ve zihni zorlayıcı tarafları var. Sonra da kurtarma faaliyetleri için yapılan çalışmalar.

Brooklyn ise Amerika'ya göç eden bir kızın mücadelesini anlatan bir film. Yeniden bir seçim yapması gerektiğinde duyguları ve kararsızlıkları zor da olsa, bir sonuca varacaktır.

Room filmi düşük bütçeli olmasına rağmen bana en ilginç gelen filmlerden. Zihinde yaratılan sınırların ne kadar etkili olduğu ve bu etkilerden kurtulmanın ne kadar zor olduğu da gösteriliyor. Filmin yarısı bir oda içinde ama düşsel bir dünyada geçerken, ikinci yarısı gerçek dünyaya uyumun zorluklarını anlatıyor. İstenen ve istenmeyen olma durumunun çelişkileri filmde iyi verilmiş.

Mad Max Fury Road bir yol filmi. Kaçış ve yeni yaşanacak bir dünya arayışı sırasında yaşanan bir macera. Her an, herşey olabilir. İnsan hayatında en değerli nesnenin su olduğu bir kez daha vurgulanıyor. Günümüzde Suriye, Irak yaşananların ana nedeninin petrol değil su kaynakları olduğuna dair bir gözlemim var.

En iyi Film dalında Diriliş, En iyi Erkek Oyuncu dalında Leonard di Caprio (Diriliş) veya Bryan Cranston'un, (Trumbo) En iyi Kadın oyuncu dalında ise Room filmindeki Brie Larson'un Oscar kazanacağını düşünüyorum.

Seçilenler çok sevinmesin, seçilmeyenler çok üzülmesin derim. Sizin tahminleriniz? İyi Seyirler.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Yazı posta gazetesi bölge eklerinde yayınlanmıştır. Leonardo Di Caprio 6 ci adaylığında en iyi Erkek oyuncu, Spotligth filmi en iyi film, Brie Larson en iyi kadın öyuncu ödüllerini kazandı. Tebrik ediyoruz.

 

TOP