Değişim Posta Gazetesi Köşe Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Tescil Talep Üzerine Yapılır.

Fenerbahçe gönüllü evinde uzun yıllardır “NLP sohbetleri” yapıyoruz. Güncel, genel, özel konularda zihinsel süreçlerin nasıl oluştuğunu konuşuyoruz. Bu yaptığımız çalışmaların insanların hayatını yönetmesine yardımcı olduğunu düşünüyor ve görüyorum. Bu toplantılar yaz ayları dışında her ayın son çarşambası yapılıyor. Çıkan ayın son çarşambası gibi.


Bu çalışmalardan birinde masal yazma çalışması yapmıştık yaklaşık 3 yıl önce. Katılımcılar gelecek toplantıya bir masal yazıp getireceklerdi. Gerçekten de çok güzel masallar yazılmıştı, herkes yazdığı masallarını okudu. Güzel bir toplantı olmuştu. Bunlar içinde siyah ve beyazın kullanıldığı soyut bir masal vardı. Bunu yazan kişiye “siz yazabilirsiniz” cümlesini söylediğimde, “lise çağlarında yazıyordum. Bir gün yazdığım güncemi annem buldu ve sonra da yazmayı bıraktım”.cevabını vermişti.

Cahide Yormaz Öz

Annesini ve kardeşini kısa süre önce kaybetmiş ve matemdeydi. Yazmaya başladığını söyledi. Aradan bir zaman geçtikten sonra yayıncı aradığını öğrendim. Yardımcı olmaya çalıştım ama kendisi yayıncısını bulmuştu. İlk kitabı konuştuğumuz yılın kasım ayında raflarda idi. “Bir Masalmış Yaşam”. Kendi hayatını, çocukluğunu, genç kızlığını anlatıyordu. Yaşanan darbeler, sosyal olaylara da tanıklık ederek. Güzel anlatıyordu ve keyifle okunuyordu yazdıkları, şarkılar ve şiirler vardı içinde.

Aradan bir zaman geçtikten sonra “yeni kitabım yayınlanıyor” dedi. Yeni kitabının adı “Kimsesiz Hayaller”di. İkinci kitabı böylece yayındaydı. Bu sırada bir web sitesinde de yazılar ve kurmacalar yayınlıyordu.

Bir zaman sonra Boşnak yemeklerinin tarifi verilen “Annemin yemekleri” isimli kitabı da yayındaydı. Böylece 3 kitabı yayınlanırken bir başka internet gazetesinde köşe yazıları da yazmaya başlamıştı.

Birkaç gün öncesinde ise yeni bir kitabının yayınlanacağını öğrendim. “Şiirselim Öylesine” isimli kitabı duyguların şiir formunda okuyucuya aktarılmasını sağlıyor. Bu kişinin Adı Cahide Yormaz Öz. Kitapları Admeta Kitap'tan yayınlandı.Kendi kaynaklarını kullanmaya başladığında hayallerinin ötesine taşımıştı. Kitaplarını okuduğunuzda anlatımın çok farklı bir akıcılıkta olduğunu görebilir, aktarılan duyguları yaşayabilirsiniz. Google'da Cahide Yormaz Öz ismini arattığınızda yüzlerce link çıktığını göreceksiniz.

Bunu yazmamın nedeni bir ev kadını iken davet edildiği gönüllü evinde kaynaklarını kullanabileceğini farketmiş ve daha sonra da kullanmaya başlamıştı. Bu konuda kaynakları vardı.

Acaba sizin hangi konuda kaynaklarınız var? Bu kaynakların ne kadarını kullanıyorsunuz? Karar verip kullanmaya başladığınızda, değişimi başlatabilirsiniz. Bu sırada özellikle yakın çevreniz sizin değişimizi istemediği için size destek olmayabilir, hatta engellemeye çalışabilir. Bunlara aldırmadan yolunuza devam etmeniz en önemlisi.

Ayçe Ayyıldız

Bir başka güzel örnek ise, Ayçe Ayyıldız. Facebook sayfasında çocukluğuna ait anıları yazıp paylaştığında çok sayıda takipçisi olduğunu farketti. Bugün olmayan, sokakta oynamak kavramının olduğu dönemleri, aile, komşuluk, arkadaşlık ilişkilerini ve o yıllara ait dönemleri anlatıyordu. Sonra da yazılarını yazmaya devam etti. Kitaplaştırılabileceğini düşünmeye başladığında adını da koydu. “Biz o zamanlar Baaçede Oynardık”.

Önce kitabını elinde hayal etmişti ve birkaç hafta önce kitabı elindeydi. Doğan Kitap'tan aynı isimle yayınlanmıştı.

İstemek ve Değişim

Cahide Yormaz Öz ve Ayçe Ayyıldız iki güzel örnek. Kadınların ve Türk insanının neler yapabileceğini gösteriyor. Kendilerine yaptıkları ve yazdıkları için teşekkür ediyorum.

Bu yazıyı okuduğunuzda biraz düşünün lütfen. Siz neler yapmak istemiş ama harekete geçememiştiniz? Neleri yarım bırakmıştınız? Bugün son defa bunları düşündüğünüzde aslında sizi engelleyenin söyleyemediğiniz duygular, korkular, ifade edilmemiş istekler olduğunu göreceksiniz.

Eski Türk Ticaret Kanununun 29.ncu maddesinin ilk cümlesi “Tescil talep üzerine yapılır” idi. Siz hayattan bir şeyler talep etmiyorsanız, tescil edilmesi mümkün değil. Kaynaklarınıza uygun hedefler için istemeye başlayıp, hareket geçtiğinizde, istediklerinize düşündüğünüzden daha kısa zamanda ulaşacağınıza eminim.

Nereden mi biliyorum?

Tabii ki Karar yine Sizin.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

 

 

TOP