Uyusun da büyüsün ninni

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Cengiz Eren uyusun da büyüsün ninniÇocuk Zihnine Aktarılanlar

Zihnimize çocuk yaştan itibaren aktarılan bilgiler var. Bu bilgilerin hayatımızı ve hayatımıza giren insanların hayatını nasıl etkilediğinin hiç farkında olmuyoruz. Anne babanın çocuklara söyledikleri, anlatılan masallar, ninniler, okulda öğretilenler, öğretmen davranışları. Anne, baba ve öğretmenler, uslu, terbiyeli, söz dinleyen çocuklar isterler, rahatları için. Bu yazımızda bir kaç örnek ve bilgi var, bu konularla ilgili.


 Ninni

Dandini Dandini Dastana

Danalar girdi bostana

Kov bostancı danayı

Yemesin lahanayı

Bu ninniyi biliyoruz ama üzerinde çok da düşünmüyoruz, çocukları uyuturken söylenen bir ninni bu. Bostana giren danaları var ve onları kovması gereken bir de bostancı var. Ya bostancı danayı kovmazsa, bize lahana kalmayacaktır. Ninni bu şekilde yapılması gerekenleri başkasından beklenmek sonucunu yaratabilir. Zaten hep başkalarından bir şeyler beklemiyor muyuz?

Şu şekilde değiştirmek gerekebilir. Kov bostancı danayı yerine “Kovalım danaları”, “Yiyelim Lahanayı”. Böylece çocukların zihnine daha aktif sonuçlar yaratacak cümleler aktarılmış olur.

7 Heceliler

Ninninin (ilginç bir kelime oldu) her satırınıın 7 heceli olduğunu farkettiniz mi? Neden 7 hece?

Daha dün annemizin

Kollarında Yaşarken

Çiçekli Bahçemizin

Yollarında koşarken

Şimdi okullu olduk

Sınıfları doldurduk

Sevinçliyiz hepimiz

Yaşaşın okulumuz

Bu satırlarında yedi heceli olduğunu farketmeniz sizi şaşırtmasın. Okul marşı da ninni benzeri bir yapıda. Anne kollarında yaşayan bir çocuk cümlesi, annenin evde oturduğunu anlatıyor. Aktarılan mesaj kadın annelik yapar. Çocukların zihnine aktarılan bu mesaj farkında olmadan hepsini etkileyecektir. Iğdır ilköğretim öğretmenlerden biri olan Pınar Kalgan'a şöyle bir not yazar, okuma yazmayı yeni öğrenen öğrenci. Kendi öğrencisi değildir. “Öretmenim Sen çok çok çok çok çok çok güzelsiniz Ben büyüyünce seni alacam Öretmenim sarışınsınız diye çok güzelsiniz.” İlkokul birinci sınıfa giden bir çocuk okuma yazmayı yeni öğrense de kadınlar için “alacam” kelimesini kullanabiliyor. Kadınların “alınabilir” olduğunu okuma yazmadan önce biliyor olması ilginç. Kimden öğrenmiş olabilir.

Bunu yukardaki marştan mı?, annesinden mi? Babasından mı? Nereden öğrenmiş olabilir. Erkek çocuğuna “alacam” kelimesini ve duygusunu öğreten sistem daha sonra kadınlara şiddet gösterilmesi sonucunu da ortaya çıkarabilir. Öğretilmese bilmeyecekti.

İkinci paragrafta ise okul, öğrenciden daha önemli görünüyor. İçinde bilgi, arkadaşlık ve gelecekle ilgili bir sonuç da görünmüyor.

Şimdi okullu olduk,

Bilgileri okuduk

Arkadaş, öğrenciyiz

Biliyoruz hepimiz

Bu yüzden dinlediklerinizi, okuduklarınızı kendi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.Böyle bakıldığında dikkatli olmak gerektiği ve zihne aktarılan bilgilerin gelecekte hayatımızı etkileyeceğini bilmek gerekiyor.

Yedi hece ise önemli. İnsanın zihninde kolaylıkla kalan bilgiler yedi heceli. Telefon numaraları 7 numaradan oluşmuş durumda. İnsanın başında 7 adet duyu organı girişi var. 2 göz, 2 kulak, 2 burun deliği , 1 ağız toplamı yedi ediyor. Yedi sayılı isimleri ve bilgileri kolaylıkla algıladığı için insanlar, daha kolay hatırlıyor.

Lider İsimleri

Liderlerin de yedi heceli olanları daha kolay hatırlanıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın adı 7 heceli. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın isimleri de yedi heceden oluşuyor ve aklımızda kolaylıkla kalıyor. Sylvester Stallone, Arnold Schwanazagger, John Fitzgerald Kennedy ve daha bir çoğu. Sevdiğiniz şarkılara bakın çoğunun yedi heceli olduğunu farkedebilirsiniz. Bu yüzden halk edebiyatında maniler 7 hecelidir. Kolayca akılda kalacaktır.

Görüldüğü gibi aktarılan bilgi içinde hiç farketmediğimiz bağlantılar olabilir. Bu bağlantıların farkında varmak ve fırsat ve seçeneklerimizi azaltan ve bizi paşifleştirenleri değiştirmek, kendimizi korumamızı sağlayacaktır. Buna bilgiye karşı tavır koymak diyebiliriz. Tabii karar sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Bu yazı Posta Gazetesi bölge eklerinde yayınlanmıştır, nlp bilgileri, nlp teknikleri ve nlp tavrını göstermekte ve NLP seminerlerinde aktarılan bilgilerden oluşmaktadır.

 

 

TOP