Değişim Mesajları Kilolar

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kilolar, Obezite ve diyetKilo Almak ve Obezite

Değişim mesajlarından biri de kilo almak ya da da verememek. Bildiğiniz gibi bir çok diyet var.


Diyetler

Akdeniz diyeti, Marmara diyeti, Karadeniz diyeti, Orta Anadolu diyeti gibi bölgesel diyetler var. Zeytin yağlı diyetler, tereyağlı diyetler, yeşillikli diyetler, protein diyeti, karbonhidrat diyeti var diyebiliriz. Bir de insan adı ile şekillendirilmiş diyetler var. Bunların çoğunun adını yazı yazarken benim koyduğum diyetler olsa da, diyet yaparak kilo verenler sonrasında verdikleri kiloları fazlası ile alıyorlar. Düşüncelerde, davranışlarda, kullanılan kelime ve cümlelerde değişim. Buna “değişim diyeti” diyebiliriz. Böylece kimseye “diyet” ödemek zorunda kalmazsınız.

Neden Kilo Alınır?

Konuya bir de farklı açıdan bakmak gerekiyor. Kişiler neden kilo alıyorlar sorusu tabii ki önemli bir soru. Bir çok neden olabilir, ama aslında alınan kilolar gibi aşırı verilen kiloların da değişim mesajı olduğunu farketmek gerekiyor. İnsan zihni derin yapıda “mantıksız” olarak çalışan bir sistematiğe sahip. Ancak kişiler “mantıklı ve rasyonel” düşündükleri için bu yapıyı kavrayamıyorlar.

Herşey yolunda giderken kilo alınması oldukça zor. Kişinin hayatı yaşadığı ritimde bir değişiklik var ise, kilo alabilir. Az hareket, aşırı yeme isteğinin ortaya çıkması için, farkında olduğu ya da olmadığı bir değişimi olumsuz yönde yaşıyor demektir. Yaşadığı hayatta baskı ve stres artmışsa ve duygusal boşlukları var ise, kilo alabilir. Cinsel çekiciliğini azaltmak için kilo alabilir. Anestezi altında yapılan ameliyat sonrası veya yakın kaybından sonra kilo alabilir. Bu sonuçlar herkeste aynı şekilde olmasa da, bazı kişilerde kilo alma şeklinde gerçekleşebilir.

Hızlı Çağ

Yaşadığımız çağ hızın giderek arttığı zamanları kapsıyor. Daha çok baskı, daha çok stres, sosyal medya ile haşır neşir olan kişilerde ortaya çıkan yalnızlık duygusu, duygusal hayatta yaşanan boşluklar, cinsel açıdan doyuma ulaşamama gibi sayısız nedenlerden dolayı, aşırı hırslı kariyer hedefleri, başarının olması gerekenden fazla olarak önemsenmesi kilo almaya yol açabilir.

İnsan zihninde boşluklar bir şekilde doldurulur. Boşluklar genellikle korkular ile doldurulurken, bazı kişilerde bu boşluklar kilo ile doldurulur. Kendisini baskı altında hisseden kişi yaşadığı bu boşluğu tad alma duyusu ile doldurmaya çalışıyorsa, kilo almaya başlayacaktır. Kilo almaya başladığında, kilo almayı olduğundan fazla önemsediğinde, boşluk veya stres biraz daha artacak ve yemeye devam edecektir. Böylece negatif sarmal çevrim başlamış olur. Kilo vermeye çalışır, diyet yapar, verir de, sonra kilolar fazlası ile alınır. Ne zaman kilo almaya başladınız? sorusuna verilecek cevap önemli.

10 kişide 6 sı Obez

Yaşanan yeni çağda hızlı yenen yemekler, hamburger cinsi yüksek yiyecekler ve en önemlisi bilgisayar teknolojisinin getirdiği hareketsizlik kilo almayı sağlayacaktır. Geçenlerde dinlediğim bir haberde Türkiye'de 10 kişiden 6'sının obez olarak adlandırılabileceğini söylüyordu. Alınan fazla kilolar da hareketi sınırladığı için fiziksel olarak da bir negatif sarmal çevrim başlaması, kiloların biraz daha artmasını sağlayacaktır.

Bir başka sonuç da şu olabilir. Kişinin hayatında çözemediği problemler varsa ve kişi kiloyu çok önemsiyorsa, zihin kişiyi çözemediği sorunlardan uzaklaştırmak için kilo alınması mümkün olabilir. Böylece kişi kilosunu düşünmeye başlayacak, çözemediği sorunlardan uzaklaşacaktır.

Değişim Mesajı

Bu anlamda fazla kiloların da değişim mesajı olarak algılanması, o güne kadar kullanılan modelde bir değişim bütünü ile değişim ihtiyacı ortaua çıkar. Normal kilodaki halinizi hayal ettiğinizde bu size çok uzak görünüyorsa, kilo vermeniz kolay olmayabilir. “Gözden ırak olan, zihinden uzak” olduğu için gerçekleşmesi olmayabilir. Hayalinizi kendinize ne kadar yaklaştırabilirseniz, kilo vermenizi o kadar kolaylaşabilir. Yaklaştığında iyi hissetmeniz koşuluyla. Değilse, kolay değil.

Kendisi için kendi kararları ile hayatlarını yönetebilen, istediklerini yapabildikleri için kilo almaları kolay değildir. Kilolu kişilere, “Bugüne kadar kendiniz için yaptıklarınızla, eşiniz, işiniz, çocuğunuz, arkadaşlarınız için neler yaptınız?” sorusunu sorunuz. Cevap ilginç olacaktır.

Kilo da değişim bir değişim mesajıdır. Sizi kıran, üzen, sevginize karşılık vermeyen, sizi düşünmeyen, herşeyi sizin yapmanızı bekleyen insanlara, kendi istediklerinizi ifade etmeniz, değişim diyeti için iyi bir başlangıç olabilir. Haberiniz olsun. Karar sizin.

Cengiz Eren
NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler:

Posta Gazetesi Bölge Ekleri NLP ile Hayatın Yönetimi Sende köşesinde yayınlanmıştır.

 

TOP