Değişim Mesajları Panik Atak

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Panik AtakPanik Atak Belirtileri

Hayatı yaşarken birden ortaya çıkan bir durum gibi görülür panik atak. Kişi nefes alamaz hale gelebilir, vücudunda uyuşmalar hissedilebilir, kalp olması gerekenden çok hızlı artar, ellerde terleme, vucutta uyuşmalar ortaya çıkabilir.. Sonra doktora gidildiğinde herhangi bir fizyolojik bulguya rastlanmazsa, bunun panik atak olduğu söylenebilir.


Panik Atak Sebepleri

Panik atak yaşıyorsanız, bunun bir sebebi var diyebiliriz. Bunun nedenlerinin ne olduğunu farkına varmak ve sonrasında değişimi başlatmak önemli. Bu yapılmadığı müddetçe farklı süreçler yenilenerek ve daha etkili devam edecek, kişinin hayatını yönetmesini engelleyecektir. Kişi kolayca ve istediği şekilde karar verip, hareket edemez hale gelebilir.

Panik atak kişinin herhangi bir anda yaşadığı fiziksel etkilerini hissettiği bir durumdur. Bu durum kişi açısından olur olmadık yerlerde görülür gibi gelecektir. Yukarıda da yazdığımız gibi, göğüste şiddetli bir baskı, vücüdun ağırlaşması, kalp çarpışının hızlanması, nefes almada zorluklar görülebilir.

Hayatı Yönetememek

Daha dikkatli bakıldığında ise, kişinin yönetemeyeceğini hissettiği durumlarda bu sonuçların ortaya çıktığını görürüz. Bazen sahnede konuşma yapacakken, bazen araba kullanırken, kalabalık bir yere girildiğinde, otoriteden sert bir davranışla karşılaştığında, bazen bir hata yaptığında, asansöre binerken, hatta evden dışarı çıktığında bu durum ortaya çıkabilir.

Panik atağın ortaya çıkabilmesi için, yakın geçmişte kişinin hayatını etkileyecek bir şey yaşamış olması gerekmektedir. Trafik kazası, yakın vefatı, genel anestezi veya lokal anestezi ameliyat, düşmek, sevgiliden ayrılmak, beklenmedik bir durumla karşılaşmak bu sonuçları ortaya çıkartan nedenlerdir, aslında.

Yaşanan bu süreçler zihindeki kapakları açar ve kişi kendi hayatı ve geçmişte yaşadığı tecrübelere ait duygularla yüzleşir. “Hayatım gözlerimin önünden geçti” cümlesi yaşananı anlatan bir cümledir.. Kişi böyle bir süreçten sonra değişmeden, hayatını eskisi gibi yaşamaya devam edecekse, kapaklar yeniden ve daha kalın bir şekilde kapanır. İşte panik atak yaşanan durumlara bağlı olarak yapılan çağrışımlarla açılan kapaklardan dışarı sızan duyguların ortaya çıkardığı durumlardır denebilir.

Yaşananlar

Örnek olarak küçük yaşlarda öğretmeninden tahtada tokat yiyen bir öğrenci, büyüdüğünde kalabalık bir ortama girdiğinde, o duygusunu yukarı taşıyacak ve yukarı taşınan bu duygu sahnede konuşma yapmasını engelleyecektir. Böylece panik atak benzeri durumlar ortaya çıkacaktir. Bu örnekte panik atak kişiyi kalabalık önüne çıkmaktan uzak tutan, daha doğrusu onu bu duyguyu yaşamaktan koruyan bir mekanizmadır.

Bazi insanlar ise asansöre bindiklerinde böyle bir durumu yaşayabilirler. Bu yüzden asansöre binmeyip çok yüksek katlı binaları merdivenden çıkmaya çalışacaklardır. Yaşanan tecrübelerine bakıldığında çocukken yanlız bırakılmak veya ceza olarak odaya kapatılmak gibi bir durumu kolaylıkla görebiliriz.

Bu anlamda yaşanan tecrübelerin neler olduğu farkedilip, duygusal ortadan kaldırıldığında, değişim süreci başlamakta ve panik atakta kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Değişim

Panik atak buzdağının görünen ucudur ve bir değişim mesajıdır. Bu mesajın iyi algılanması ve değişimin başlatılması, zihinsel detoks sürecinden sonra kolaylıkla mümkün olabilmektedir. Daha çok, zeki ve algı seviyesi yüksek insanlarda, kişilerde ve çocuklarda görülmesi şaşırtmamalıdır. Zira algı seviyesi yüksek, zeka hızı fazla olan insanlar yaşadıkları olaylardan daha çok etkilenebilirler. Bu yüzden böyle çocuklara yapılarına uygun olarak davranmak, onları korkutmamak, korkutacak hikayeler anlatmamak, cezalandırmamak anlamlı olacak ve gelecekleri etkilenmemiş olacaktir.

Bazen kalabalıkta, bazen yalnız kalındığında, bazen arabada, bazen kapalı bir yerde kalındığında, bazen sahnede ve hatta bazen yatakta ortaya çıkması da geçmişte yaşanan tecrübelerin içeriklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Panik Atak kişinin kaynaklarını da kullanmasını engelleyecek, yaratıcılığı sınırlanacak ve daima bildiklerini yapmaya devam ettiği için kendisini geliştiremeyecektir.

Panik atak benzeri durumlar yaşıyorsanız, değişim zamanı gelmiş de geçiyor demektir. Karar sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

Posta Gazetesi Bölge Ekleri NLP ile Hayatın Yönetimi Sende köşesinde yayınlanmıştır.

Zihinsel Detoks programı ile panik atak ortadan kalkabilmekte ve değişim başlamaktadır.

 

TOP