Değişim Mesajları: Doğum Depresyonu Posta Ekler Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Doğum depresyonu, siyah süt, elif şafakDoğum ve Doğum Sonrası

Doğum Sonrasında yaşanan duygusal durum değişiklerinin bir sistematiği var. Buradaki bilgiler bilimsel olmasa bile yaşanan çok sayıda tecrübelere ait sonuçları ifade etmektedir. Yaşananlar anne, baba, .çocuk üçgeninde farklılığı ortaya çıkarabilir ve hamilelik sonrası dönem çok sıkıntılı geçebilir. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise zihnin temiz olmasıdır. Yazı bu konuda NLP bakışı ile bilgi aktarmaktadır.

Üremek insan hayatının temel öğelerinden biri. Bunun için bir kadın ve bir erkek gerekiyor. Bitkiler nasıl çiçek açıp tohum veriyorsa, doğadaki her canlı genlerini geleceğe taşımak istiyorsa, insan da bunu doğum ile gerçekleştiriyor.Toplumsal kurallar çocuk sahibi olmayı evlilik kurumu ile organize etmiş durumda. Bunun dışında evlenmeden çocuk sahibi olanlar da var. Her çiçek nasıl güzelse, hamile kadınların da güzel olduğunu farketmek gerek.

Hamilelik süreci doğurgan cinsin, dişinin, insanda kadının yaşadığı bir süreç. Bu süreç hem ailede hem de hamile kalan kişide farklı sonuçlara yol açıyor. Hamilelik sırasında kadının algıları çok açılabilir ve en çok açılan algısı ise koku alma duyusu olacaktır. Bu genetik kod ve tarihimizden gelen bir süreç. Her kadında böyle olmasa bile, duyu organlarının sıralaması görme, işitme, koklama, dokunma, tatma iken, bu sıra hamilelikte değişip ve koku alma duyusu ön sıraya geçebilir. Koku alma duyusu ön sıraya geçtiğinde daha önce alınmayan kokuların alınması ile hamilelikte kusma veya gözyaşı eyleminin arttığı görülebiliyor.

Lohusa Cini

Burada inceleyeceğimiz konu ise bu değil, doğumdan sonra ortaya çıkan, doğum depresyonu, post-natal sendrom veya  Elif Şafak'ın tanımı ile Lohusa Cini konusu.  Siyah Süt kitabının Türk kadınına önemli bir zarar verdiğini düşünüyorum, Elif Şafak kendi yaşadıklarını genele yaymaya çalıştığı için.

Hamilelik süreci yaşandıktan sonra doğum yapılacaktır. Bu birkaç şekilde olabilir. Yaygın olarak kullanılan üzerinde çok tartışılan Sezeryan ile doğum, epidural ile doğum, ya da normal doğum. Her doğum tam anestezi ile, epiduralli veya normal olsun, çevresinde de bir takım etkiler ortaya çıkardığı gibi, en çok hamile kalan kişide etki ortaya çıkartır.

Önce hamilelik ve sonra doğum, hem süreç ve hem de doğumda kişinin farkında olmadığı zihinsel süreçleri başlatır. Kişinin o güne kadar yaşadığı hayatın sorgulanması demektir,  aynı zamanda. Kadın çocukluk, genç kızlık, kadınlık süreçlerinden sonra annelik sürecine girmektedir. Büyük bir sorumluluk almakta ve bir hayatın daha sorumluluğunu üstlenmeye başlamaktadır.

Zihinsel Kapaklar

Özellikle doğum sürecinde kişinin zihninde kapattığı,geçmişte yaşadığı kötü tecrübelere ait duygular üste çıkar. Kişi hayatını yeniden ve yeniden gözden geçirir bu süreçte. Eğer geçmişte yaşanan çok sayıda kötü tecrübe var ise ve doğum sonrası süreçte hayatını geçmişteki gibi yönetecekse, o zaman açılan bu duyguların üstü örtülür, geçmişten daha kalın bir kapakla. Bu ise doğum depresyonu denen sistematiği ortaya çıkarır. Kişi kaynaklarını kullanamaz hale gelir. Çağrışımlar yolu ile ortaya çıkan kötü duygular gözyaşı ile kapatılmaya çalışılır. Doğum yapan kişi bundan kurtulmak için bütün dikkatini çocuğuna yönelterek hayatını yönetmeye çalışır.

Bu anlamda doğum depresyonu anneyi geçmişte yaşadığı kötü tecrübelerden ve duygulardan uzaklaştırmaya çalışan bir mekanizmadır diyebiliriz.

Elif Şafak

Elif Şafak'ın Ayşe Arman'a söyledikleri bu anlamda yaşanan durumu iyi ifade ediyor. - "Kızımı doğurduktan sonra çok ağır bir depresyon geçirdim. 10 ay sürdü. Tek bir satır yazamadım. Hatta öyle bir an geldi ki, "Ben bittim" dedim, "Bir daha hiç yazamayacağım..." Sonra birdenbire tekrar yazmaya başladım. Hiç ara vermeden. İki buçuk ay. Gece gündüz. Deliler gibi. Kitap bitti, depresyon bitti. Benim için cin çıkarmak gibi bir şeydi. Lohusa cinlerimden kurtulmuş oldum." cümleleri yaşadıklarının neler olduğunu anlatıyor. Bu sırada yazılan kitap Siyah Süt'tür.

"Evet, sürekli ağlıyordum. Sabah akşam. Herhalde derim çok inceldiği için, her şey hüzünlü, her şey ağır geliyordu. Hep şunu düşünüyordum: "Bu kadar mutlu olmam gereken bir dönemde kapıldığım bu mutsuzluk neden? Bende bir sorun olmalı. Niye bu hüzün? Niye bu kasvet? Ben niye böyleyim? Başkaları anneliğe yumuşacık geçiyorlar. Ben neden beceremedim. Ben anormal miyim?" Resmen delirmekten korktum..."

Elif Şafak'ın geçmişinde verdiği röportajlardan ve konuşmalardan biliyoruz ki, çocukluğu ve sonrası çok sıkıntılı geçmiş. İşte yaşadığı bu olaylara ait doğumda açılan kapaklar, doğum sonrasında yaşadığı olayları yüzeye taşımış. Bir de yaşadığı durumu “lohusa cini” olarak tanımlaması ise, oldukça tehlikeli Siyah Süt kitabını okuyan bir çok kadının gözünü korkutmuş ve hamilelik konusunda yeniden düşündürmüş olsa gerektir.

NLP Teknikleri ve Doğum sonrası Depresyonu

Doğum sonrasında tepkileriniz sertleşmişse, içinize kapanmışsanız, çok kolay ağlamaya başlamışsanız, çocuğunuza ve çocuğunuzun hijyenine aşırı önem veriyorsanız, evden dışarı çıkamıyorsanız, cinsellikte, perhiz dönemi sonrasında azalma varsa, bunlardan biri bile oluyorsa, doğum sizi çok etkilemiş demektir.NLP Teknikleri ve Zihinsel Detoks programı ile bu durumdan kurtulup değişim sürecini başlatarak geçmişte yaşadığınız olayların etkilerinden kurtulmanız mümkün olabilmektedir.

Bu etkilerden kurtulup anneliğinizin tadını çıkarmanız, kendiniz için olduğu kadar çocuğunuz için de önemli sayılabilir. Değişim zamanı gelmiş de geçiyor olabilir. Karar Sizin.

Not: Bu süreçlerin benzeri kürtaj ile çocuk aldırma ve ameliyat süreçlerinde de yaşanabilecektir.

Facebook.com/cengiz.eren

twitter.com/cengiz_eren

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

İlgili Linkler:

 

 

TOP