Duygusal Hareketler Posta Gazetesi Bölge Ekleri

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Değişebilenler Değiştirir

Duygular

Duygularınızın da bir ritmi olduğunu biliyor musunuz? Bazen sakin yaşanırken hayat, bazen nefes nefese yaşanır hale geliyor. Bunun bildiğimiz ve bilmediğimiz nedenleri olabilir. Bu yazıyı yazarken gökyüzünde tabak gibi parlayan bir dolunay var. Güneşten gelen ışığı dünyaya yansıtıyor. Dolunay duygular uyandırır, şarkılar yazılır dolunay için.


Bir de futbol maçları var. Geçen hafta 1-1 biten derbi maçında Fenerbahçe stadından Kadıköy'e yayılan sesler, mehtap seyrederken ortaya çıkan duygulara hiç benzemiyor. Gol olduğunda ortaya çıkan gürültü ile gol yendiğinde ortaya çıkan sessizlik çok ani olarak değişiyor. Televizyonda seyredilirken de tepkiler farklılaşıyor. Kızanlar, sinirlenenler, küfredenler ve daha fazlası.

Sürekli Duygusal Hareketler

Analog duygusal hareketlerin ortaya çıktığı durumlar, kişinin kendisini rahat ve huzurlu hissettiği durumları anlatır. Evde sohbet ederken, resim yaparken, klasik müzik dinlerken, fotoğraf çekerken, yazı yazarken, sevgilinizle, eşinizle birlikte olduğunuzda bu duygusal hareketler yaşanacaktır. Duygular uzun zaman aralığında değişebilecek bir akış içinde olacaktır.

Bir de çok kısa zaman aralıklarında duyguların hızlı olarak değiştiği durumlar vardır ki, bunlara da dijital duygusal hareketler diyoruz. Bir an için kendisini iyi hisseden kişi, çok kısa bir zaman sonra kendisini çok kötü hissedebilecektir. Hızlı inişler ve çıkışlar kişinin hem kan basıncını, kalp çarpışını değiştirecek ve farkında olmadan süreklilik gösteriyorsa kişi bu duygusal hareketlere bağımlı hale gelecektir.

Kesikli Duygusal Hareketler

Dijital duygusal hareketlerin yaşandığı durumlara bakıldığında, yarışmacı spor yapan kişilerin tamamında bu duygusal hareketler kolaylıkla görülebilir. Fanatik taraftarı olduğunuz takımınızın maçını seyrederken, borsa alım satım yaparken veya borsayı izlerken, kumar oynarken, uyuşturucu kullanıldığında, çok hızlı araba kullanırken, tango yarışmalarına katılırken, yarışmacı bir spor yaparken dijital duygusal hareketler görülecektir. Bu duygusal hareketler hayatın her alanına yayılılıp, bu duygusal duruma bağımlı hale gelebilir.

Çoğu insanın bağımlı hale geldiği bilgisayar oyunlarında bu sonuç görülmektedir. Kişi her boş kaldığında telefonundaki oyunu hemen açmakta ve uzun saatler oynamaya devam etmektedir. Çocukların bilgisayar oyunlarına bağımlı hale gelmesinin nedeni de bu sayılabilir. Zira oyun hep devam eder.

Analog duygusal hareketler kaynakların kullanılabilmesini sağlamakta iken, dijital duygusal hareketler zihinde varolan kapakların açılması ile anlık sert tepkilere yol açabilecektir. Bir faul yaptığı için sarı kart gören futbolcu, kırmızı kart göreceğini bildiği halde itiraz edebilmekte ve hatta hakeme küfredebilmektedir. Sonrasında ise “ne yaptığımın farkında değildim, kendime hakim olamadım.” cümlesine benzer bir cümle söyleyecektir. Taraftarı olduğu takımın maçını izlerken, bağıran, küfür eden çok sayıda insanı futbol maçlarında görüyoruz. Ya da trafikte hızla giderken kendisine yol vermeyen araca, kızılması ve küfür edilmesi anormal olmayacaktır.

Bu bağımlılık haline gelip hayatın başka alanlarını da, dıjital duygusal hareketlerin kapsamasını sağlayacak ve kişi her içerikte, evde, işte, sokakta, hatta sekste bile nefes nefese bir durumu yaşamaya çalışacaktır. Kişini kalbinin aşırı yorulmasını, kendisini bu duygusal durumu yaşamadığı anlarda çok yorgun ve bitkin hissedecektir.

Tepkiler

Hayatı yaşarken beklenmedik tepkiler gösteriyorsanız, olur olmaz şeylere kızyor ya da üzülüyorsanız, yakınınızdaki insanlara sert davranıyorsanız, sürekli korku ve tedirginlik hissediyorsanız, arabanızı çok hızlı kullanıyorsanız, boş kaldığınız zamanlarda telefon veya bilgisayarda oyun oynuyorsanız, bu durumlarda zamanın nasıl geçtiğini farketmiyorsanız, analog hale geçmek için değişim zamanı gelmiş demektir.

Seven, sevgisini ve hissettiklerini paylaşabilen ve hayatı nefes nefese yaşamak yerine sakince ve akış içinde ve istediklerini yaparak yaşayan insanlar, yaratıcılıklarını daha kolay kullanacaklardır.

Kendinizi kötü hissettiğiniz durumlar için yapabileceğiniz en kolay şey, suyu açıp bir kaç dakika akan suyu seyretmek sizi rahatlatır, tıpkı duş yaptığınızda, gözyaşı döktüğünüzde ya da derin derin nefes aldığınızda rahatladığınız gibi. Suyun deliyi bile sakinleştirdiğine dair atasözümüz de var. Su akar, deli bakar.

Hayatı nasıl yaşamak istersiniz? Dijital mi? Analog mu? Karar sizin.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

Posta Gazetesi Bölge Ekleri Pazar NLP ile Hayatın Yönetimi Sende köşe yazısı

 

 

 

TOP