NLP Nedir? NLP uzmanı Cengiz Eren

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

nlp neuro linguistic programming, neuro liguistik programmingNLP Neuro Linguistic Programming

Richard Bandler ve John Grinder tarafından, geçmiş bilgi kaynaklarının birleştirilmesi ile modellenen bir teknikler bütünüdür. İnsanda varolan iki temel korku dışında bütün korkular, algılar ve ifadeler değiştirilebilir. İki temel korkunun hangisi olduğunu merak ediyor gibisiniz.

Neuro: Beynimizi ve duyularımızı ifade etmektedir. Yaşadığımız tecrübeleri 5 duyumuzla algılayıp proses eder ve filtrelerden geçirip beynimize yerleştirir ve bozarak, yokederek, genelleştirerek anlamlandırırız.

Linguistic: Kullandığımız dil ve davranışlar, beynimizde yeniden anlamlandırdığımız tecrübelere ait bilgilerin ifade edilmesidir.  Bu ifadelerin gerçekle bağlantısının azaldığı noktalarda, yaşadığımız dünyamızda sorunlarımızda artmaya başlar. Dil ve sözsüz iletişimimiz, beynimizde kodlanarak anlamlandırılan derin yapımızdaki programların ifadelendirilmesidir.

Programming: Algı ve ifadelerimiz arasındaki bağlantıların neler olduğu bulunabilir. Bir programın ne olduğunu farkedip, kendi istediğimiz şekilde değiştirdiğimizde, istediklerimize düşündüğümüzden daha kısa zamanda ulaşabiliriz. Bu değişimin algılarda, kullandığımız dil ve davranışlarda bütünlük içinde değiştirilmesi gerekmektedir.Her davranışımızın temelinde derin yapıdaki kodlamaları ifade eden geri besleme yüzeye sürekli olarak altarılmaktadır.

Bu çerçeve içinde ve dışında kalan bütün davranışlarımız modellenebilir, öğretilebilir ve değiştirilebilir. Hangi konuda nelerin işe yarayabileceği ise öğrenilmiş bilgilerin davranışlara aktarılması ile mümkün olabilmektedir. Bunun içinde öğrenmeye karar vermek, davranış seviyesinde öğrenme sürecini devam ettirmek ve bilginin farkında olmadığımız yeterlilik düzeyinde kullanılabilir hale getirmek gerekmektedir, tıpkı yürümemizde olduğu gibi.

NLP Önermeleri

Her insanda ihtiyacı olan bütün kaynaklar mevcuttur. (Sizin Kaynaklarınız ne kadar)

Her davranışımız altında pozitif bir neden vardır. (Pozitif nedenle yaptığınız davranışlar pozitif sonuç veriyor mu?)

İletişimimizin anlamı aldığımız cevapta saklıdır. (Verdiğiniz cevap ne?)

İstediğinize, istediğiniz yöntemlerle ulaşamadıysanız, değiştirin. (Siz ama sadece siz karar vermelisiniz)

Davranışlarımızda hata yoktur, sadece geri beslemedir. (Aldığınız olumsuz sonuç var mı?)

Her insan değerlidir. (Siz kendinize ne kadar değer veriyorsunuz?)

Harita bölge değildir. (Bölgenizi de tanımıyorsanız?)

Eğer bir kişi bir şey yapıyorsa, herkes öğrenebilir. ( Siz ne zamandır yeni bir şey yapmıyorsunuz?)

Her sistemde, en esnek olan, en çok etki sağlar. (Sizin etkiniz ne kadar?)

Biri bize küfrediyorsa bunun sorumlusu biziz. (Sonuç varsa, sebep ne)

Yaşadığımız dünyayı ve yaşadığımız dünyadaki her anı kontrol edemediğimizde, kontrolümüzü kaybeder ve sinirleniriz.

"Farkındaysanız, dışındasınız".

Davranışlara aktaramadığımız bilgileri öğrenmenize gerek yok.

Bilmek korku üretmemizi sağlıyorsa, sorunlarınızı arttırabilir.

Değişim kararını verdikten sonra, değişim siz farkına varmadığınızda gerçekleşmiş olacaktır.

Herşeyin farkına varmaya çalışırken "farkındalık hipnozu" yaşıyor olabilirsiniz.

Hayata ve bilgiye tavır koyamayan insanlar, insana karşı tavır koymaya çalışarak hayatlarını zorlaştırabilirler.

Kendi kararlarınızı değişim kararı veremediğinizde, beyniniz ona öğrettiğiniz yollardan değişimi ortaya çıkarmaya çalışacaktır.

NLP Bilgileri ve Teknikleri

NLP bilgilerini ve NLP Tekniklerini öğrenerek kendi hayatınızı yönetmeye başlayabilirsiniz. NLP teknikleri bütünü olduğu kadar bilgiye ve hayata karşı bir tavrın nasıl gösterileceğini bize aktarmaktadır. NLP Uzmanı olduğu söyleyen kişiler hem yukarıdaki bilgiler ve hem de stratejilerin oluşma süreçlerinin farkında olmadığı için istenen sonuçlar bir türlü gerçekleşmemektedir. Böylece doğru bilgi aktarılmayan kişiler ve okunan kitaplar bir türlü değişmemekte ve benzer süreçleri yaşamaya devam etmektedir.

Bu şekilde benim sorunum çok daha büyük diyerek, kaynaklarını kullanmakta daha da zorlanmaktadır.  Böylece oradan oraya dolaşmaktadırlar.  Bu kadar bilgi alıp değişemeyen insanın değişime direnci de biraz daha artacak ve hayatını yönetmesi zorlanacaktır.  Zira yaşadığınız ve farkında olduğunuz veya olmadığınız tecrübeler, hayatınıza bir sürü "mantıksız" görünen stratejiyi getirebilir. Bu stratejilerin ne olduğu anlaşılmadan ve kişinin zihni bu etkilerden kurtulmadan değişimin zor olduğunu bilmek gerekir.

NLP İle Zihinsel Detoks

NLP Bilgilerinin ve tekniklerin aktarıldığı kişisel bir bilgi aktarımı olan Zihinsel Detoks Programı, istediğiniz sonuçlara ulşamanızı kolaylaştırabilir.  Kendi kaynaklarınızı kullanmak, "hayır" diyebilmek, kendi ayatınızı yönetmek için bu programa katılmak için randevu alabilirsiniz. 0216 4641727

Yaşadıklarınızın hangi stratejileri ortaya çıkardığına dair bilgileri Zihinsel Detoks Programına katılarak öğrenebilir ve değişim yolunda güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Kararı verecek olan, sizsiniz...

Cengiz Eren

NLP Uzmanı Ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Lİnkler:

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

TOP