Bugünlerde

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bugünlerde, davranışSavaş

Bügünlerde ortalık çok karışık. Savaş benzeri bir zamanı yaşıyoruz. Şehitler, ölümler, cinayetler, intiharlar. Arap baharı'nın bir dalgası Türkiye'ye ulaşmış görünüyor.

Arap Baharı

Bügünlerde ortalık çok karışık. Savaş benzeri bir zamanı yaşıyoruz. Şehitler, ölümler, cinayetler, intiharlar. Arap baharı'nın bir dalgası Türkiye'ye ulaşmış görünüyor.

Orta doğu'da Saddam'ın idam edilmesinden başlayan dönem, domino etkisi ile her tarafa yayılıyor. Hayatın kimlik seviyesinden yönetildiği insanlarda kanın ortaya çıkması çok normal. Her savaş insan değerinin biraz daha düşmesini ortaya çıkaracaktır ve öyle de oluyor.

Zaten uzun zamandır krizlerle yaşan ülkemiz insanları kriz durumlarını yönetmesini iyi biliyor ama bugünlerde yaşananların zihinsel etkileri çok farklı olacaktır.

Patlayan bombalar, şehitler, şehit cenazeleri, ölenler, yaralananlar zihnimizde düşünmediğimiz etkileri ortaya çıkaracaktır.

Hayatı Yönetmek

Tepkiler sertleşecek, en küçük bir çatışma sinir patlamasına dünüşecek ve hayatın yönetilmesi engellenecektir. Basına ve partilere yapılan saldırılar, kırılan camlar, yaralanan insanlar, kavgalar,çatışmalar, intiharlar, cinayetler ve hatta trafik kazaları bile artacaktır. Korkunun yarattığı siz perdesi, zihinlerin alacakaranlık kuşağına geçmesi gibi bir durumu yaşatacaktır.

İnsanlarla tartışmalara daha az girilmeli bugünlerde,

Daha yavaş araba kullanmalı bugünlerde,

Duyduklarmıza ve bize söylenenlere tepki vermeden önce bir ya da iki derin nefes alınmalı bugünlerde,

Geleceğin korkularla engellenmemesi iyi olur bugünlerde,

Üzülsek de acı çeksek hayatın normal akışı devam etmeli bugünlerde,

Tepki göstermek istesek de sürü psikolojisi içinden değil insan değerini koruyarak duygularımızı anlatıp, tepki göstermeliyiz bugünlerde,

Kendimizi daha fazla korumalıyız bugünlerde,

Yöneticilere duyduğumuz kızgınlıkların ve sert ifadelerin bizi daha fazla pasifleştireceğini bilmeliyiz bugünlerde,

Ani Hareketlerden uzak durmalıyız bu günlerde,

Sert ve Ani Tepkiler

Patlamalar, şehitler, çatışmalar, yararlılar zihnimizde farkında olmadığımız kapakları açacak, geçmişte göstermediğimiz tepkilere ait duygular ortaya çıkacaktır.

Çok şiddetli duygu toplamı ile karşı karşıya kalan kişi ise kendi kontrolünü kaybedecektir. Sonrasında ise ne yaptığını bilemez hale gelip, ya kendisine ya da karşısındaki kişiye zarar verecek, daha sonra da hakim karşısına geçip "ne yaptığımı hatırlamıyorum hakim bey" diyecektir.

Gözyaşı

Çok kolay sinirleniyorsanız, sürekli yaşadıklarınızın kötü taraflarını görüyorsanız, insanları sınıflandırıyor ya da ayrımcılık yapıyorsanız, çok kolay gözyaşı döküyorsanız, sizin için de değişim zamanı gelmiş demektir.

Partilere, gazetelere, insanlara sürü halinde saldırılara göstereceğimiz tepkiler de önemli. Demokrasi'ye ihtiyacı olan ve insan değerini önemseyen herkesin birleşeceği tek nokta barış olsa çok güzel olur. Demokrasi yaşamasını istemeyenler ise, savaş çığlıkları atmaya devam edecek ve kan, ter ve gözyaşı ortaya çıkmaya devam edecektir, artarak.

Sürüden ayrılanı kurt kapar deseler de, sürüden ayrılmayanların doğru mezbahaya gittiklerini söyleyebiliriz. Kendinizi koruyarak kurtların size zarar vermesini engellediğinizde sorun kalmayacaktır.

Barış sadece barış.

Cengiz Eren
NLP Uzmanı ve Eğitmeni
9.9.2015

http://www.erenlp.com

 

TOP