Pereira Lucescu

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Fenerbahçe Shaktar Donetsk

Fenerbahçe Shaktar Donetsk maçında ilginç olaylar oldu. Bu olaylardan en önemlisi sakin olması gereken Teknik Direktör Pereira'nin kırmızı kart görerek tribünlere gönderilmesiydi.

Maç sonucunda ise, Fenerbahçe 3-0 yenilerek Şampiyonlar ligine çıkamadan elendi. Çok gol pozisyonuna girdi Fenerbahçe. İki tane %100'lük gol atılamadı. Maçtan sonra Lucescu'nun verdiği demeç de ilginç sayılabilir.

Sinirli Teknik Direktörler

Türkiye'de görev yapan teknik direktörler nedense çok sinirli. Bunun nedeni başarının kutsanması ve taraftarların başarıya olan ihtiyaçları. Fanatik taraftarlar takımları yenildiğinde kendilerini çok değersiz hissettikleri ve karşı takımdan gelecek eleştirileri nasıl görğüsleyeceklerini bilemedikleri için aşırı tepki gösteriyorlar.

Profesyonel olan futbolcu ve teknik direktörlerde durum daha farklı.  Zira kazanmak onlar için maddi nedenlerden dolayı önemli. Fenerbahçe Şampiyonlar ligine çıkabilseydi, oldukça önemli bir gelire sahip olabilecekti. Bu gelirden prim dağıtılması sonucu kazanmak futbolcuları daha fazla ilgilendiriyor olsa gerektir. Tabii teknik direktörleri de.

Açılan Kapaklar ve Tepkiler

Pereira'nın atılması ise başka bir durumu ifade ediyor. Kişiler sinirlendiklerinde, çok kızdıklarında farkında olmadan zihinsel kapakları açılıyor demektir. Bu kapaklar açıldığında bir içerikte başlayan durumda gösterilen tepki bir şiddetinde olması gerekirken, 10 15 şiddetine çıkabiliyor. Zira büyük ümitlerle getirilen Pereira, maçı kaybedeceğini düşündüğünü anda kendisini kötü hissedecektir.   Hissettiği bu duyguları tepki olarak maçtaki tek otorite olan hakeme gösterdiğinde kırmızı kartı görmesi normal sayılmalıdır. Bu tepkiler ortaya çıkmaya başladığında kendisini kaybetmeye benzer bir "trans" durumu yaşamaktadır.

 

pereira

Daha sonra da  fotoğrafta gördüğünüz demeci basılnla paylaşacaktır. "Duygularıma hakim olamadım" kapakların açılmasına güzel bir örnek sayılabilir. Bu yüzden çoğu teknik adamın Zihinsel Detoks programına ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bunu teknik direktör yaparsa, futbolcular neler yapabilir?

Lucescu ise Türkiye'ye belki bir gün dönebileceğini düşündüğü için, "Fenerbahçeyi net bir skorla yendik" demek yerine, "Şans bizden yanaydı" gibi bir mesaj vererek iyi bir halkla ilişkiler örneği göstermiş oldu.

Başarının Kutsanması

Türkiye'de başarıyı kutsayan buraya hem para, prim ve hem de burada başarı kazanıp daha iyi transfer yapmak isteyen teknik direktörler doğal olarak seyircinin gerilmesini ve başarısız olan durumlarda şiddetin ortaya çıkmasını sağlıyorlar.

Bu sene Türkiye'de futbol biraz daha gergin ve şiddetli olacak gibi görünüyor. Yapılan bu kadar transfere ve harcanan bu kadar paraya rağmen " kaybetmemek için kazanmamak" veya "başarısız olmamak için başarısız olmak" stratejiler devam edecektir.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOP