Pluto'nun Kalbi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

pluto'nun kalbi1930'da ilk defa keşfedilen Pluto'nun ilk fotoğrafları gelmeye başladı. Güneş sistemindeki, en son ve en küçük gezegen olan Pluto'nun çapının ayın yarısı civarı olduğu da anlaşıldı.

 

Güneş sistemindeki, en son ve en küçük gezen olan Pluto'nun çapının ayın yarısı civarı olduğu da anlaşıldı.

Yaklaşık beş milyar kilometre ötedeki Pluto'ya ulaşabilmek 10 yıllık bir süreyi gerektirdi. NASA'ın New Horizons (Yeni Ufuklar) projesi ile başlayan çalışmanın sonuçları alınıyor. Saatte 50.000 ilometrelik hızla 2006 yılında uzaya gönderilen uzay aracı 10 yıla yakın bir sürede gezegenin yakınına  ulaşabildi. New Horizons'un topladığı bilgiler ise dünyaya 1.5 yılda ulaşabiliyor. Gelen bilgiler birbuçuk yıl öncesinin, şu anda baktığımız fotoğraflar geçmişin fotoğrafları.

 

pluto

 

Uzay çalışmaları insan zihni için ilham ve verici ve yaratıcı süreçleri destekleyen bir yapının oluşmasını sağlıyor. Kennedy'nin 1060'daki uzay yarışları sırasında soylediği "We choose to go to the moon" (Aya gitmeyi seçiyoruz) cümlesi ile başlayan süreç Amerikan toplumu için yaratıcılığı destekleyen sonuçlar zincirini yarattı. Ancak bu ilerleme 11 Eylül tarihinde sona erdi. Zira Amerikan toplumundaki insanların zihinleri Dünya Ticaret Merkezinden yayılan tozlar kapandı ve sonra da kriz dönemleri başladı. Henüz bu kriz ve kapanma dönemi aşılmış değil. Pluton görüntüleri bu krizi aşmayı sağlayabilir mi? Bilemiyorum.

 Pluto'nun görüntüsüne baktığınızda üzerinde bir kırık kalp görebilirsiniz. En son gezegen olmanın, yalnızlığın, büyüyememenin ifadesi olabilir bu kırık kalp. Sınıfın en arkasında oturan yalnızlığı hisseden çocukların kırık kalplari gibi. Ya da aile içinde sevilmeyen ve istenmeyen çocukların hissettiği duyguları da ifade ediyor olabilir, bu kırık kalp. 

Okulda Sayardık: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Uranus, Neptün ve Pluto. Çizimlerde gördüklerimizin fotoğraflarını da görüyoruz yıllar sonra.

Ancak dünya insanları için, uzay çalışmaları  için yeni bir dönem. Amerika'nın yaptığı önemli harcamalarla dünya liderliğine devam etmeye çalışmasının da bir göstergesi.

1930 Yılında farkedilen Pluto gezegenine ulaşılmış olması, bundan sonraki süreçte güneş sistemi dışına doğru hareket sonucunu da ortaya çıkaracaktır.

 

Yeni Ufuklara doğru.

 

Cengiz Eren
http://www.erenlp.com

 

Not. Yazıyı okuduktan sonra yukarıdaki sosyal medya linklerini kullanarak sayfalarınızda paylaşabilirsiniz. Teşekkürler...

 

TOP