AMOK

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

amok, amok koşucusu, stefan zweigAmok kelimesinin Wikipedia.org Amok'daki tanımı şu şekilde.

 

"Amok

Amok (gözü kara, hiddetle saldıran ve öldüren) Malezya kültüründe katletmeye yönelik çılgınlık durumunu tanımlar. Filipinler'de juramentado olarak bilinir. Cinnet halinde olma, sonuçlarını hesap edemeden şiddet kullanma durumudur. Psikoloji biliminde amok, derin bir düşünce döneminin sonrasında gelen şiddet ve bazen cinayet ile sonuçlanan atakların görüldüğü disosiyatif bir tablodur. Durum erkekler arasında yaygın ve bir hakaret sonrasında başlama eğilimindedir. Bireyde kötülüğe uğradığına ya da uğrayacağına dair sanrılar bulunmaktadır. Psikiyatride ender görülen kültüre özgü sendromlar arasında geçen "amok" durumunun Malezya kültürüne özel olabileceği ve kültüre özgü sendromlara örnek gösterilebileceği ifade edilmektedir. Bazı kaynaklar ise günümüz toplumu ve "amok" durumunun tarihsel ilişkisini tartışarak modern endüstri toplumunda da benzer bir tablonun görülebileceğini ileri sürmektedir.Bu özel durum altında olan, ister silahla, ister bir araçla suç işleyen, toplu öldürme ya da yaralamalarda bulunan kişilere amok koşucusu adı verilmektedir."

 

Malezya kültüründe görüldüğü söylenen bu durum, aslında bir çok başka toplulukta da görülebilir.

 

Şiddet uzun zamandan beri ülkemizde artma eğilimi göstermektedir. Kadınlara uygulana şiddetin ne kadar büyük olduğunu Özgecan'ın vahşice katledilmesinden sonra,  biraz daha detaylı olarak öğrendik.

 

Germanwings uçağı dağa çarpmış ve buna uçaktaki intihar eğilimli yardımcı pilotun sebep olduğunu öğrendik. Aynı şekilde  acı şekilde sonuçlanan Nehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması olayında da çok üzüldük.

 

Gazetelerdeki üçüncü sayfa haberlerini okuduğumuzda şiddetin ve cinayetin çok yaygın olduğunu görüyoruz.Aslında yaşanan bu durumlar yukarıdaki "Amok" tanımına benzer bir durumu gösteriyor. Yaşanan herhangi bir tehlike ya da güçcüzlük duygusu hissedilmesi durumunda, farkında olmadan içindeki şiddet duygusunu yüzeye taşıyor, yapılan davranışlar çoğunlukla geçmişte gösterilemeyen tepkilerin, en yakında olan insanlara gösterilmesi anlamına geliyor.

 

Bunun benim terminolojimdeki adı zihinsel kapakların açılması. Böylece geçmişte yaşanan tecrübeler aynı anda açığa çıktığı, yüzeye taşındığı için hissedilen duygu çok ağır olduğundan kişi mantık, değer, yapacaklarının sonuçlarını düşünmeden davranmaya başlıyor.

 

Şiddeti öğrenmişse en ağırından şiddet ortaya çıkacak ve davranışlarına hakim olamayacak ve daha sonra hakim karşısına geçip neden yaptığı sorulduğunda "Hatırlamıyorum Hakim bey" diyecektir. Gerçekten hatırlamayacaktır, zira o durumda kişinin kendisi ile ayrışması da çok fazladır. Sesler, görüntüler, hareketler sanki bir film seyreden gibi kendisi tarafından izlenmektedir.

 

Bu anlamda Türkiye'de yaşayan insanların bazıları  yukarıda açıklanan"Amok" durumuna doğru ilerliyor.

 

Kolay sinirlenmeye başlamışsanız, hiddet ortaya çıkıyorsa, şiddet aramaya başlıyor ve birilerinden nefret ediyorsanız, dikkatli olunması gerekli olduğunu söyleyebilirim.

Amok sizden ve ülkemizden uzak dursun isterim.

 

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

2 Nisan 2015

 

TOP