Nadal Smyzcek maçı ve Centilmenlik

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tenissever Nadal SmyzcekTenis, yıllar içinde hızlanan ve gelişen bir spor. Bu günlerden oynanan Avustralya açık 4 grand-slam'den biri. Grand-slam dünyanın ilk yüzdeki oyuncularının katılabildiği ve her kategorinin olduğu turnuva. . Her oyuncu bur turnuvalarda oynamak istiyor ve eleme turu oynamdan turnuvaya girebilmesi için ilk yüz içinde yer alması şart.

 

Geçmişe göre teknolojisi yükselen raketler, hızlı kortlar, daha atletik özelliklere sahip tenis profesyonelleri, daha fazla dayanıklılık ve süreklilik isteyen hızlı hale gelen tenis. Sahadaki sporcular sanki birer gladyatör gibi. Maçın başından sonuna kadar mücadele devam ediyor.

 

Hiçbir tenis maçı ne kadar uzarsa uzasın berabere bitmez. Bir oyuncu galip ve bir oyuncu mağlup olarak sahadan ayrılır. Burada tenisin geçmişinde varolan centilmenlik az görülür. Zira kazanmak çoğu oyuncu için herşeydir.

 

{youtube}ahrOBadEYcY|560|315|1{/youtube}

 

Avustralya Açık 2015. Nadal ile Tim Smyzeck arasında oynanan ikinci tur maçında centilmenliğe ait güzel bir örnek sergilendi.

 

Nadal son sette 6-5 ve 30-0 önde iken servis için topu havaya attığında bir seyircinin Smyzcek'in adını bağırışı duyuldu ve Nadal servisini atti.

 

Top servis çizgisi dışına düştü. Nadal kızgın bir şekilde seyirciye bakıp ikinci servisi atmaya hazırlanırken seyredeceğiniz videoda görülmeyen Smyzcek'in hareketi geldi. Eli ile iki servisi işaret edince hakemde birinci servis çağrısı yaptı.

 

Nadal'in rakibine teşekkür etmesi görülüyor. Daha sonra berabere duruma gelen maçı Nadal aldı.

 

Nadal Maçtan sonra sahada verdiği röportajda "4 saatlik maçtan sonra bunu yapacak olan insan az diyerek Tim Smyzcek'e teşekkür edip" rakibinin centilmenliğini bütün dünyaya duyurmuş oldu.

 

Tim Smyzcek maçı kaybetmiş olsa bile tenissever'lerin kalbini kazandı böylece. Nadal'da profesyonelliğin gösterip kendisine teşekkür eder, sportmenliğini göstermiş oldu.

 

Nadal zor koşullar altında oynadığı maçı kazanması, onun zor durumda olsa bile mücadele etmeyi sürdürebildiğini gösteriyor.

 

Profesyonel oyuncuların, veteranların bu durumdan öğrenmesi gereken çok şeyler var. Kazanmak ya da kaybetmek değil, değerleri koruyabilmek çok daha önemli.

 

Centilmenlik ise tenisin olduğu gibi hayatın önemli değerlerinden biri.İki oyuncuya da teşekkür ediyoruz.

 

Cengiz Eren

23.01.2015

 

Beğenip, paylaşabilir, centilmenlik  örneklerini yorumlara yazabilirsiniz.

 

#rafaelnadal #timsmyzcek #australianopen #2015 #centilmelik #zihinseldetoks

 

ALAKALI YAZILAR
NLP ve Profesyonel Tenis

NLP ve Pro-Tenis Tenis. File ve çizgilerle bölünmüş iki sahada single veya double olarak oynanan bir spor. Son...

NLP Spor ve Mental Güç

NLP ve Sporcu Sporun her alanında teknik olduğu kadar mental gücün önemli olduğu söylenir. Mental güç yarışmacı spor...

Gaflar Gaf Değildir

Söylenenler ve Dil Dil insan hayatında çok önemli. Kişinin söyledikleri hayatını etkileyebilir, kendisini  işinden...

Tenis ve Çağla Büyükakçay

Tenis ve Değişim Tenisin benim hayatımdaki önemi büyük. Tenis oynarken bana hediye edilen bir kitaptan yola çıkarak...

TOP