Kimsesiz Hayaller Cahide Yormaz Öz Kitabı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kimsesiz Hayaller, Cahide Yormaz Öz,Birkaç yıl önce Fenerbahçe Gönüllülerinde sosyal sorumluluk projesi olarak bilgi aktarımı yaparken, bir sonraki ay toplantısı için katılımcılardan masal yazmalarını istemiştim.

 

Yazmak insana başlangıçta zor görünüyor. Hele Sosyal medyanın 140 karakterle sınırlandırılan (twitter) paylaşımlarından sonra uzun yazmak biraz daha zorlaşıyor.Bir sonraki ay yeniden Fenerbahçe Gönüllülerine gittiğimde masal yazan kişi sayısının çok olduğunu gördüm. Çok sevindirici idi. Çok güzel masallar yazılmıştı.

 

Masal yazanlar kendileri sahneye çıkarak masallarını okuyorlardı. Masallar bu anlamda önemli. Kişilerin kendi hayatlarında eksik olanların ya da olmasını istediklerini anlatırlar, eğer masallar kendileri tarafından yazılmışsa.
Masalı okuyan kişi siyah beyaz kavramları ile çok soyut bir masal yazmıştı. Okuduğunda ise, sanki herkes hipnoz olmuş gibi dinlemeye başlamıştı.

Kimsesiz Hayaller Cahide Yormaz Öz

Masalı ben de ilginç bulup, masalı yazan Cahide Yormaz öz'e iki şey söylemiştim. Birincisi bir soruydu. "Masalı erenlp.com web sitesinde yayınlayabilir miyim"?

İkincisi ise "siz yazabilirsiniz."  Küçük yaştan beri yazılar yazdığını ama bunları bir araya toplayamadığını ve uzun zamandır yazamadığını söylüyordu. 2013 başlarında geçmişti bu konuşma.

 

İki sevdiği insanı kaybetmiş, eve kapanmış, komşusu olan Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Sevinç Özyurt Çolak'ın önerisi ile bu toplantılara katılmaya başlamıştı.

 

Aylar sonra yeni bir toplantıda kitabının bittiğini ve yakında yayınlanacağını söyluyordu. Çok sevinmiştim. Kitabının Adı "Masalmış Yaşam"dı. Güzel akıcı bir dille yazılmış, ailesi ve yaşadıklarına ait önemli bilgiler aktarıyor ve bir döneme şahitlik yapıyordu.

 

İmza gününe gitmiş ve çok memnun olmuştum. Bu zamana kadar kullanmadığı bir kaynağını kullanıyordu. Kitabın başında bana da bir teşekkür vardı.Sonraki aylarda görüşmedik. Yeni dönem başladığında Fenerbahçe Gönüllülerine gittiğimde, ikinci kitabının yayınlanacağını söylüyordu, heyecanla.

 

Bugün ise kuryeden bir paket geldi. Açtığımda gördüm ki, yeni bir kitap ve Üzerinde Cahide Yormaz Öz'ün adı var. Kimsesiz Hayaller kitabının içinde kendi el yazısı ve imzası ile bana bir teşekkür etmiş.  Hemen okumaya başladığımda gördüm ki, tam bir sayfa teşekkür yazısı var.

 

Cahide Yormaz Öz imza ve teşekkür

 

Yazar şöyle yazmış.

 

"Teşekkürüm var"

Kelimeler kifayetsizdir desem debazen tesadüfler, tek başına anlamsız bir kelimeyi ya da cümleyi önemli kılabiliyor.

 

Kayıplarımdan dolayıruhumdaki bir kaos ve karanlık tabloda yaşarken, kedisini daha önce tanımadığım NLP Uzmanı Cengiz Eren'in söyleşilerine ara ara katılan emekli bir ev kadınıydım. Bir seansta masal yazma denendir. İleriki sayfalarda okuyacağınız soyut siyah beyaz bir masal yazdım.

 

Cengiz Eren kitap yazıp yazmadığımı sordu. "Hayır" dediğimde "bence yazın değişik bir üsluunuz var" dedi. Lise yıllarımda bir derecem vardı. Yazmayı hep düşlemiş olsam bile, yayın düşündüğüm bir konu değildi. Bu cümle bir destek, bir yardım değildi. Sadece kendi birikimlerinin  sonucu bir öneriydi. Masalımı yorumlayabilirdi ama sadece bu cümleyi söyledi. Eve dönerken yazmaya karar vermiştim, çok heyecanlıydım. Demek ki beklediğim bir onay'mış. Evlilik kararımın verme aşamasında, kararsızken annemin karar vermesi gibi.

 

Hayat tesadüflerle dolu.  Karmaşa yaşadığım bir zamanda, bu seminerde bulunmam ve Cengiz Eren'in  bu masalımı sitesinde yayınlaması, kitap yazmamı söylemesi ve bu onayı yazın hayatına başlamama, iki kitabımın yayınına, bir öykü yarışmasında ödüş almama vesile oldu. Kendisine şükranlarımı sunuyorum".

Bende kendisine buradan bu makale eile teşekkür ediyorum. Türk yazın hayatı, yeni bir yazar kazandı ve daha sonra çok sayıda kitabını okuyacağız, Cahide yormaz Öz'ün. Masalmış Yaşam ve Kimsesiz Duygular kitaplarını sizin de okumanızı isterim.

 

İnsan hayatı, bir kelime ile, bir cümle ile, bir yazı ile, bir kitap ile, bir karikatür ile, bir sayı ile değişebilir. Önemli olan bu değişimlerin korku yaratması yerine, faydalı sonuçlar ortaya çıkarabilmesi. 

 

Cahide Yormaz Öz verdiği yazma kararını uygulamaya başladığında değişim sürecini de başlatmış oluyor, yazın alanında kaynaklarını kullanmaya başlıyordu. kendisinde var olan kaynaklar kullanılmaya başlamıştı sadece. "Kitap yazabilirsiniz" cümlesi bu değişimi başlatmış görünse de, kendi kararı ve kaynakları en önemli nokta sayılabilir.

 

Sizin de hangi içerikler ne kaynaklarınız var ve ne kadarını kullanıyorsunuz? Vereceğiniz cevap ve karar değişiminizi başlatabilir.

 

Cengiz Eren

08.01.2014

 

 

Satın Alma Linkleri.

Kimsesiz Hayaller D&R

Masalmış Yaşam D&R

 

#kimsesizhayaller #cahideyormazöz #fenerbahçegönüllüleri @kitapyazmak #masalmışyaşam #cengizeren #nlp #erenlp

 

TOP